Zamek Świętego Anioła

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

5 faktów historycznych na temat mauzoleum Hadriana

Niewiele pozostało zabytków, które obrazowałyby upadek cesarstwa równie dobrze jak mauzoleum Hadriana w Rzymie. W zaledwie 270 lat ta niezwykła budowla zmieniła się z symbolu imperialnej dominacji w symbol militarnej desperacji. Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem zwiedzania.

 • Wiele funkcji

  1. Wiele funkcji

  Mauzoleum zbudował dla swojej rodziny cesarz Hadrian w 139 roku n.e. Potem wykorzystywano je jako twierdzę i zamek, a obecnie mauzoleum Hadriana służy jako jedno z wiodących muzeów Rzymu.

 • Wzorowane na mauzoleum Augusta

  2. Wzorowane na mauzoleum Augusta

  Projekt mauzoleum Hadriana opiera się na mauzoleum zbudowanym wiek wcześniej dla cesarza Augusta. Niestety z wcześniejszego budynku zostały tylko ruiny.

 • Mauzoleum albo fortyfikacje cesarza Aureliana

  3. Mauzoleum albo fortyfikacje cesarza Aureliana

  Większość elementów dekoracyjnych zniszczono w V wieku, kiedy mauzoleum stało się częścią muru Aureliana. Tak powstałe umocnienia obronne miały ochronić Rzym przed grasującymi plemionami germańskimi.

 • Królewskie szczątki i Wizygoci

  4. Królewskie szczątki i Wizygoci

  Zaledwie 10 lat po przebudowie na fortyfikacje mauzoleum Hadriana zostało splądrowane przez Wizygotów, którzy nie oparli się pokusie opróżnienia wielu z urn, gdy zdobyli Rzym w 410 roku.

 • Niezwykła legenda

  5. Niezwykła legenda

  W 590 roku papież Grzegorz I rzekomo zobaczył na dachu anioła chowającego miecz w pochwę, co miało być znakiem końca epidemii. Od tej pory mauzoleum Hadriana znane jest też pod nazwą Castel Sant'Angelo (Zamek Świętego Anioła).

Zaplanuj pobyt

 • Jakie są godziny otwarcia mauzoleum Hadriana?

  Od kwietnia do września mauzoleum Hadriana czynne jest w godz. 9.00-19.00. Poza sezonem czynne jest tylko do godz. 14.00. Przed zwiedzaniem dokonaj rezerwacji biletów on-line. Unikniesz w ten sposób kolejek.

 • Jak dotrzeć do mauzoleum Hadriana?

  Mauzoleum Hadriana znajduje się nad brzegiem Tybru, w pobliżu Watykanu. Można łatwo do niego dojechać autobusem (linia 40 z dworca głównego) oraz metrem linii A (stacja „Lepanto”).

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  9.00-19.00 od kwietnia do września. 9.00-14.00 poza sezonem.
 • Cena
  Cena biletu wstępu do mauzoleum Hadriana to 10,50 EUR.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Na pewno się przyda. Oprócz tego radzimy zapoznać się z naszymi najpopularniejszymi wycieczkami.
 • Jak tam dotrzeć?
  Mauzoleum Hadriana znajduje się w pobliżu Watykanu i można łatwo do niego dojechać autobusem linii 40 oraz metrem linii A (stacja „Lepanto”).
 • Dodatkowe wskazówki

  • W pierwszą niedzielę miesiąca zwiedzanie mauzoleum Hadriana jest możliwe za darmo!

Zamek Świętego Anioła: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Zamek Świętego Anioła? Kliknij tutaj.

Zamek Świętego Anioła: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.4 / 5

na podstawie 3401 opinii

Bardzo dobra opcja dla osob które aktywnie chcą pozwiedzać Rzym jednak w terminie sylweestrowym w którym byliśmy i tak trzeba było odstać w kolejkach a ilość osób odwiedzających była bardzo duża przez co nie udało się aż tak wykorzystać możliwości karty. W przypadku zwiedzania 3 dni lub mniejszej ilości miejsc sugeruje raczej kupno na miejscu samej karty na porzejazdy komunikacja na 72h która jest znacznie tańsza. PLUS karty ROMA PASS że faktycznie masz pierwszeństwo na wielu atrkacjach.

Przy rezerwacji godziny wejścia warto dokupić skip the line za 2€ od osoby, dla dzieciaków nie trzeba, nawet jeśli nie mają roma pass. Wymiana voulcheru skip the line na bilet w punkcie na przeciw punktu sprawdzania wejściowek.

Skip the line option in Coloseum with Roma Pass is worth every penny ;D You will safe a few hours of standing in line.