Atrakcje i wycieczki
Zamek Świętego Anioła

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

5 faktów historycznych na temat mauzoleum Hadriana

Niewiele pozostało zabytków, które obrazowałyby upadek cesarstwa równie dobrze jak mauzoleum Hadriana w Rzymie. W zaledwie 270 lat ta niezwykła budowla zmieniła się z symbolu imperialnej dominacji w symbol militarnej desperacji. Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem zwiedzania.

 • Wiele funkcji

  1. Wiele funkcji

  Mauzoleum zbudował dla swojej rodziny cesarz Hadrian w 139 roku n.e. Potem wykorzystywano je jako twierdzę i zamek, a obecnie mauzoleum Hadriana służy jako jedno z wiodących muzeów Rzymu.

 • Wzorowane na mauzoleum Augusta

  2. Wzorowane na mauzoleum Augusta

  Projekt mauzoleum Hadriana opiera się na mauzoleum zbudowanym wiek wcześniej dla cesarza Augusta. Niestety z wcześniejszego budynku zostały tylko ruiny.

 • Mauzoleum albo fortyfikacje cesarza Aureliana

  3. Mauzoleum albo fortyfikacje cesarza Aureliana

  Większość elementów dekoracyjnych zniszczono w V wieku, kiedy mauzoleum stało się częścią muru Aureliana. Tak powstałe umocnienia obronne miały ochronić Rzym przed grasującymi plemionami germańskimi.

 • Królewskie szczątki i Wizygoci

  4. Królewskie szczątki i Wizygoci

  Zaledwie 10 lat po przebudowie na fortyfikacje mauzoleum Hadriana zostało splądrowane przez Wizygotów, którzy nie oparli się pokusie opróżnienia wielu z urn, gdy zdobyli Rzym w 410 roku.

 • Niezwykła legenda

  5. Niezwykła legenda

  W 590 roku papież Grzegorz I rzekomo zobaczył na dachu anioła chowającego miecz w pochwę, co miało być znakiem końca epidemii. Od tej pory mauzoleum Hadriana znane jest też pod nazwą Castel Sant'Angelo (Zamek Świętego Anioła).

Zaplanuj pobyt

 • Jakie są godziny otwarcia mauzoleum Hadriana?

  Od kwietnia do września mauzoleum Hadriana czynne jest w godz. 9.00-19.00. Poza sezonem czynne jest tylko do godz. 14.00. Przed zwiedzaniem dokonaj rezerwacji biletów on-line. Unikniesz w ten sposób kolejek.

 • Jak dotrzeć do mauzoleum Hadriana?

  Mauzoleum Hadriana znajduje się nad brzegiem Tybru, w pobliżu Watykanu. Można łatwo do niego dojechać autobusem (linia 40 z dworca głównego) oraz metrem linii A (stacja „Lepanto”).

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  9.00-19.00 od kwietnia do września. 9.00-14.00 poza sezonem.
 • Cena
  Cena biletu wstępu do mauzoleum Hadriana to 10,50 EUR.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Na pewno się przyda. Oprócz tego radzimy zapoznać się z naszymi najpopularniejszymi wycieczkami.
 • Jak tam dotrzeć?
  Mauzoleum Hadriana znajduje się w pobliżu Watykanu i można łatwo do niego dojechać autobusem linii 40 oraz metrem linii A (stacja „Lepanto”).
 • Dodatkowe wskazówki

  • W pierwszą niedzielę miesiąca zwiedzanie mauzoleum Hadriana jest możliwe za darmo!

Zamek Świętego Anioła: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Zamek Świętego Anioła? Kliknij tutaj.

Zamek Świętego Anioła: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.4 / 5

na podstawie 5791 opinii

Nasze wakacje rozpoczęliśmy od autobusu hop-on-hop-off, co było świetne, ponieważ mogliśmy już zobaczyć sporo zabytków i zorientować się, gdzie wszystko jest i jak daleko. Odkąd zaczęliśmy naszą podróż w poniedziałek w okresie Covid, przez jakiś czas byliśmy jedynymi w autobusie, więc mogliśmy siedzieć z przodu, skąd masz wspaniały widok. Sam autobus był schludny, przystanki są dość wyraźnie oznaczone, a ludzie pracujący z tą firmą byli bardzo przyjaźni. Zalecamy aktywację biletów w Termini, ponieważ w Koloseum trzeba przejść sporo do następnego przystanku. Zalecamy również zabranie własnych słuchawek/zestawu słuchawkowego, ponieważ można je po prostu podłączyć za pomocą kabla aux, chociaż mają słuchawki w autobusie. Wycieczka audio jest w porządku, ale czasami nie jest zsynchronizowana z miejscem, w którym znajduje się autobus, ponieważ ruch uliczny może być dość trudny, więc nie musisz słuchać przewodnika. Aplikacja dołączona do biletów zapewnia więcej ciekawych tras spacerowych!

Nie miałem żadnych problemów. Autobusy były punktualne wcześniej w ciągu dnia i bardzo blisko punktu, biorąc pod uwagę ruch uliczny późnym popołudniem. Autobus był czysty, personel był przyjazny. Dobre doświadczenie, ilekroć rezerwowałem w miastach, w których jeżdżą. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

musisz poszukać osoby kontaktowej przed wejściem do zamku. Otrzymasz bilety w zamian za kupon. Mieliśmy audioprzewodnik, do którego musieliśmy pobrać aplikację na nasze telefony. Wszystko poszło bardzo sprawnie, a trasa audio była bardzo interesująca. Na pewno ponownie wybrałbym się na tę wycieczkę!

Świetny (i łatwy) sposób, aby zobaczyć wszystkie główne atrakcje Rzymu - warto skorzystać z tego sposobu, aby zobaczyć, do czego wrócisz :) Obsługa jest świetna i wszystko poszło gładko.

Dzień dobry, ta atrakcja jest świetna, naprawdę nam się podobało przez te trzy dni, a obsługa była świetna.