Zamek Neuschwanstein
Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę
Najpopularniejsze

Zamek Neuschwanstein: Wycieczki i bilety

5 faktów na temat historii zamku Neuschwanstein

Jeśli czytasz ten artykuł, zapewne już wiesz, że bawarski zamek Neuschwanstein był inspiracją dla słynnego disneyowskiego logo. Oto 5 faktów na temat przepięknej rezydencji króla Ludwika II.

Góruje nad zamkiem, w którym Ludwik II mieszkał w dzieciństwie

Góruje nad zamkiem, w którym Ludwik II mieszkał w dzieciństwie

Ludwik dorastał w Hohenschwangau – średniowiecznym zamku należącym do jego rodziców. O wybudowaniu własnego zamku na stromym, wznoszącym się nad Hohenschwangau wzgórzu marzył już jako chłopiec!

Inspiracją dla budowli była muzyka Richarda Wagnera

Inspiracją dla budowli była muzyka Richarda Wagnera

Kiedy nastoletni książę Ludwik usłyszał muzykę Wagnera, od razu się w niej zakochał. Marzył o rezydencji rodem z opery mistrza!

Człowiek, który zaprojektował zamek, nie był zawodowym architektem

Człowiek, który zaprojektował zamek, nie był zawodowym architektem

Ludwik uznał, że jego wizja jest zbyt niezwykła, by jej wykonanie powierzyć architektom. Neuschwanstein został zaprojektowany przez Christiana Janka, monachijskiego scenografa!

Król Ludwik mieszkał w zamku tylko przez 172 dni

Król Ludwik mieszkał w zamku tylko przez 172 dni

Cieszący się popularnością wśród poddanych, lecz beztroski król został pozbawiony tronu i wywieziony do innego zamku. Następnego dnia wyszedł na spacer i już nie wrócił – znaleziono go martwego kilka godzin później.

Od tamtego czasu zamek jest atrakcją turystyczną

Od tamtego czasu zamek jest atrakcją turystyczną

Ludwik był odludkiem – chciał, żeby rezydencja była jego samotnią. Siedem tygodni po jego śmierci zamek otwarto dla zwiedzających!

Nasze wskazówki

Jakie są godziny otwacia?

Gdzie można się zatrzymać na noc?

W okolicy Hohenschwangau znajduje się parę skromnych hoteli i pensjonatów. Inną opcją jest dojazd z Monachium, które znajduje się około 2 godzin drogi od Neuschwanstein.

Jak się tam dostać?

Można wejść pod górę z Hohenschwangau, ale to niezła wspinaczka! Lepiej podjechać regularnie odjeżdżającym spod Schlosshotel Lisl (znajduje się przy Neuschwansteinstraße) autobusem lub, za nieco większe pieniądze, ciągniętym przez konie powozem spod Hotel Müller (przy Alpseestraße). Pamiętaj, że w obu wypadkach pojazd zatrzymuje się kawałek przed miejscem docelowym; krótki odcinek drogi prowadzący do zamku z przystanku autobusowego może być zbyt stromy dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Od 28 marca do 15 października zamek jest czynny w godz. 9.00-18.00; od 16 października do 27 marca w godz. 10.00-16.00.
 • Cena
  Najtańszy bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 12 EUR.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Kupując bilet wstępu jednocześnie rezerwujesz udział w wycieczce. Możesz też rzucić okiem na bardziej wyspecjalizowane propozycje wycieczek!
 • Jak tam dotrzeć?
  Zarówno autobus spod Schlosshotel Lisl jak i powóz spod Hotel Müller dowiozą Cię prawie pod sam zamek.
 • Dodatkowe wskazówki

  • Przygotuj się na to, że część drogi trzeba będzie pokonać pieszo pod górę!

  • Zarezerwuj swój bilet wcześniej! W sezonie turystycznym mogą się szybko wyprzedawać.

Zamek Neuschwanstein: Co mówią inni?

Ogólna ocena
4.5 / 5
na podstawie 6 057 opinii

Polecam wycieczkę dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć zamek a jednocześnie nie chcą się martwić jak dojechać, jak zwiedzać itp. W naszym przypadku transport był autokarem (niecałe 2h jazdy). Po dojechaniu na miejsce był czas na jedzenie, toaletę, pamiątki. Następnie wraz z przewodnikiem udaliśmy się na górę pod zamek i punkty widokowe (niestety zimą most zamknięty, ale mimo tego widoki piękne). Potem zwiedzanie wnętrz - moim zdaniem warto. Nasz przewodnik w przystępny i często zabawny sposób przybliżył historię zamku i króla, a także opowiedział wiele ciekawostek o Monachium i Bawarii. O 18 byliśmy już w Monachium. Wszystko sprawnie, przyjemnie i piękne widoki. Polecam

Wspaniała wycieczka, wspaniała organizacja

Autokar super, przewodnik super, pogoda super, widoki super - co więcej chcieć. Widać od razu profesjonalizm, wszędzie było wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie i chwile odpoczynku. Wszystkim polecam ta wycieczkę.