Atrakcje i wycieczki
Watykan

Zobacz skarby kryjące się w Muzeach Watykańskich, Kaplicy Sykstyńskiej i Bazylice św. Piotra.

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Czym właściwie jest Watykan?

Każdy słyszał o Watykanie, ale czym on tak naprawdę jest? Częścią Rzymu? Niezależnym państwem? Miejscem, do którego wstęp mają tylko księża? Narosło wokół niego mnóstwo tajemnic i mitów, zapraszamy zatem do zapoznania się z listą 5 fascynujących faktów na jego temat!

 • Najmniejsze państwo świata

  1. Najmniejsze państwo świata

  Niewielka liczba ludności (842) i mała powierzchnia (niespełna pół kilometra kwadratowego – jakieś 8 razy mniej niż Central Park!) sprawiają, że Watykan jest najmniejszym niezależnym państwem na świecie.

 • Gospodarka bez handlu i podatków

  2. Gospodarka bez handlu i podatków

  Gospodarka Watykanu jest całkowicie niekomercyjna. Jego przychody pochodzą z dotacji oraz ze sprzedaży biletów do muzeów, znaczków pocztowych, książek i pamiątek.

 • Skarbnica kultury

  3. Skarbnica kultury

  W Stolicy Piotrowej znajdują się słynne na cały świat Muzea Watykańskie, Kaplica Sykstyńska i Bazylika św. Piotra – nic dziwnego, że przyciąga ponad 4 miliony turystów rocznie!

 • Tajny tunel papieża

  4. Tajny tunel papieża

  W 1277 r. zbudowano tajny tunel między Watykanem i pobliskim zamkiem Świętego Anioła. Papież może z niego skorzystać, żeby uciec przed ewentualnym atakiem na miasto.

 • To nie arlekiny

  5. To nie arlekiny

  Ubrani w kolorowe mundury mężczyźni, którzy stoją przed wejściem do miasta, to członkowie słynnej Gwardii Szwajcarskiej. Dawniej byli tylko najemnikami – dziś stanowią de facto watykańską armię.

Zaplanuj pobyt

 • Kiedy najlepiej zwiedzać?

  Watykan przyciąga rzesze turystów niezależnie od pory roku, ale jeśli nie lubisz tłumów, najlepiej przyjechać między listopadem a lutym.

 • Zaplanuj odpowiednią ilość czasu na zwiedzanie

  W Watykanie jest naprawdę dużo do zobaczenia – upewnij się, że starczy Ci na wszystko czasu! Jeśli chcesz obejrzeć Kaplicę Sykstyńską, wejdź do Muzeów Watykańskich przed 15.00, aby zdążyć do niej dojść, zanim będzie zamknięta.

 • Czy zamawiać wycieczkę z przewodnikiem?

  W Watykanie wiele można zobaczyć samodzielnie, ale jeśli interesuje Cię jego bogata historia, w ofercie znajduje się mnóstwo wspaniałych wycieczek – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Pamiętaj, że te drugie trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem!

 • Zobacz papieża!

  Podczas wizyty w Watykanie raczej nie wpadniesz na papieża przypadkiem, ale w każdą środę udziela on audiencji powszechnej: latem na placu św. Piotra, zimą w auli Pawła VI. Audiencja zaczyna się o 10.30, ale większość zwiedzających przychodzi wcześniej, żeby zająć dobre miejsce. Wchodzić można już po 8.00.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  365 dni w roku!
 • Cena
  Oglądanie z zewnątrz nic nie kosztuje. Ceny biletów wstępu do poszczególnych miejsc są różne.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Niekoniecznie, ale polecamy.
 • Jak tam dotrzeć?
  Taksówką, autobusem, metrem, tramwajem lub pieszo z Rzymu. Kliknij tu, aby uzyskać szczegółowe informacje.
 • Dodatkowe wskazówki

  • Pamiętaj, do muzeów nie wolno wnosić dużych bagaży! Nie bierz zbyt wielu rzeczy.

  • W wielu budynkach muzealnych nie ma klimatyzacji, więc ubierz się odpowiednio do pogody i zabierz ze sobą butelkę wody.

Watykan: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Watykan? Kliknij tutaj.

Watykan: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.4 / 5

na podstawie 126 675 opinii

Właśnie dostaliśmy bilety na papieską audiencję przy wejściu do Watykanu, ale nikt nie pokazał nam świetnego miejsca, na szczęście dotarliśmy tam wcześnie, udało nam się dobrze usiąść i zobaczyć Papieża z bliska. Poniższa wycieczka z przewodnikiem po Bazylice Świętego Piotra była bardzo miła! Polecam Wam tę aktywność!

Odwiedziliśmy Rzym w okresie świąt Bożego narodzenia. Bez problemu dostaliśmy się do Muzeum Watykańskiego. Wizyta wymagała paszportu covidowego. Na miejscu brakuje audioprzewodnika po polsku. Muzeum jest trochę słabo oznaczone i nie wiadomo jak je zwiedzać. Ogólnie bardzo polecam odwiedzić muzeum

Publiczność była świetna,.. było dość zimno, aw ogrzewanej sali, kilka metrów od Papieża. Bardzo dobrze.

Bardzo łatwo znaleźć komentowane miejsca. Postępujemy we własnym tempie. Świetny

zwiedzanie bazyliki i muzeów wymaga ogromnej ilości w czasu. bardzo pueknie