Watykan
Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę
Muzea Watykańskie są otwarte od 1 czerwca. W celu zagwarantowania zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich odwiedzających liczba turystów będzie ograniczona, przeprowadzona zostanie kontrola temperatury, a przy wejściu konieczne będzie założenie maseczki ochronnej. Wizyta w Watykanie bez tłumów będzie wyjątkowym przeżyciem.
Zarezerwuj bilet już teraz

Watykan: Wycieczki i bilety

Wyświetl wszystkie pod hasłem „Watykan”

Rzym – najciekawsze atrakcje

Bilety i wycieczki: 1380

Czym właściwie jest Watykan?

Każdy słyszał o Watykanie, ale czym on tak naprawdę jest? Częścią Rzymu? Niezależnym państwem? Miejscem, do którego wstęp mają tylko księża? Narosło wokół niego mnóstwo tajemnic i mitów, zapraszamy zatem do zapoznania się z listą 5 fascynujących faktów na jego temat!

Najmniejsze państwo świata

Najmniejsze państwo świata

Niewielka liczba ludności (842) i mała powierzchnia (niespełna pół kilometra kwadratowego – jakieś 8 razy mniej niż Central Park!) sprawiają, że Watykan jest najmniejszym niezależnym państwem na świecie.

Gospodarka bez handlu i podatków

Gospodarka bez handlu i podatków

Gospodarka Watykanu jest całkowicie niekomercyjna. Jego przychody pochodzą z dotacji oraz ze sprzedaży biletów do muzeów, znaczków pocztowych, książek i pamiątek.

Skarbnica kultury

Skarbnica kultury

W Stolicy Piotrowej znajdują się słynne na cały świat Muzea Watykańskie, Kaplica Sykstyńska i Bazylika św. Piotra – nic dziwnego, że przyciąga ponad 4 miliony turystów rocznie!

Tajny tunel papieża
Zdjęcie: Raja Patnaik @wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Tajny tunel papieża

W 1277 r. zbudowano tajny tunel między Watykanem i pobliskim zamkiem Świętego Anioła. Papież może z niego skorzystać, żeby uciec przed ewentualnym atakiem na miasto.

To nie arlekiny

To nie arlekiny

Ubrani w kolorowe mundury mężczyźni, którzy stoją przed wejściem do miasta, to członkowie słynnej Gwardii Szwajcarskiej. Dawniej byli tylko najemnikami – dziś stanowią de facto watykańską armię.

Nasze wskazówki

Kiedy najlepiej zwiedzać?

Watykan przyciąga rzesze turystów niezależnie od pory roku, ale jeśli nie lubisz tłumów, najlepiej przyjechać między listopadem a lutym.

Zaplanuj odpowiednią ilość czasu na zwiedzanie

W Watykanie jest naprawdę dużo do zobaczenia – upewnij się, że starczy Ci na wszystko czasu! Jeśli chcesz obejrzeć Kaplicę Sykstyńską, wejdź do Muzeów Watykańskich przed 15.00, aby zdążyć do niej dojść, zanim będzie zamknięta.

Czy zamawiać wycieczkę z przewodnikiem?

W Watykanie wiele można zobaczyć samodzielnie, ale jeśli interesuje Cię jego bogata historia, w ofercie znajduje się mnóstwo wspaniałych wycieczek – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Pamiętaj, że te drugie trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem!

Zobacz papieża!

Podczas wizyty w Watykanie raczej nie wpadniesz na papieża przypadkiem, ale w każdą środę udziela on audiencji powszechnej: latem na placu św. Piotra, zimą w auli Pawła VI. Audiencja zaczyna się o 10.30, ale większość zwiedzających przychodzi wcześniej, żeby zająć dobre miejsce. Wchodzić można już po 8.00.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  365 dni w roku!
 • Cena
  Oglądanie z zewnątrz nic nie kosztuje. Ceny biletów wstępu do poszczególnych miejsc są różne.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Niekoniecznie, ale polecamy.
 • Jak tam dotrzeć?
  Taksówką, autobusem, metrem, tramwajem lub pieszo z Rzymu. Kliknij tu, aby uzyskać szczegółowe informacje.
 • Dodatkowe wskazówki

  • Pamiętaj, do muzeów nie wolno wnosić dużych bagaży! Nie bierz zbyt wielu rzeczy.

  • W wielu budynkach muzealnych nie ma klimatyzacji, więc ubierz się odpowiednio do pogody i zabierz ze sobą butelkę wody.

Watykan: Co mówią inni?

Ogólna ocena
4.4 / 5
based on 124 287 reviews

Wizyta w Bazylice św. Piotra w Watykanie

Civitavecchia to port dla statków wycieczkowych. Na zwiedzanie mieliśmy czas teoretycznie od 9 do 18.Tyle stoi statek w porcie.Podróż podstawionym autobusem w jedną stronę to 90 minut. Jeszcze w Polsce zakupiłem przez Internet dla naszej czwórki ( 65-71 lat), korzystając z systemu GetYourGuide.pl, bilety na zwiedzanie Bazyliki z audioprzewodnikiem. Byliśmy zaskoczeni ogromną kolejką dla tych, którzy "z marszu" chcieli wejść do Bazyliki. Turystów "po horyzont", wiele godzin czekania. Dla nas zajęło to tylko 15 minut!!!! Kontrola jak na lotnisku. Dokładna. Korzystanie z audioprzewodnika jest bardzo proste. Urządzenie skanuje poszczególne numery na wręczonym nam szkicu Bazyliki. Można zatrzymywać lub też powtarzać komentarz. Dykcja wyraźna. Wrażenia niezapomniane. Jeśli bez przerwy, to wysłuchanie komentarzy ponad godzinę. Udało się jeszcze nam zwiedzić Koloseum, Pomnik Emmanuela II - 1 król zjednoczonych Włoch, Panteon, Fontannę di Trevi, Hiszpańskie schody. Polecam Audioprzewodnik!

Warunki zwiedzania odbierają przyjemność

Czerwiec, 35 stopni, zero klimatyzacji, do Kaplicy wąski korytarz z morzem ludzi, powolny marsz przez 40 minut, jedna spocona osoba przy drugiej, bez możliwości zatrzymania się, zawrócenia, czegokolwiek. Poważne ryzyko omdlenia. W takich warunkach podziwianie czegokolwiek innego niż sufit jest nierealne. A w samej Kaplicy również nie ma zatrzymywania się, łącznie pobyt w Kaplicy to jakaś minuta. Gdybym godzinami stała na podwórko w kolejce po bilet to bym płakała ze złości.

Bardzo dobry przewodnik, ale grupa większa niż zarezerwowana

Byliśmy bardzo zadowoleni z przewodnika (j.angielski). Monica mówiła czystym angielskim, opowiadała w sposób bardzo interesujący i jasny. Ogarniała cala grupę. Jedyne "ale" mam do get your guide, ponieważ zarezerwowaliśmy grupę do 25 osób, a miała ona 31 uczestników - będę kontaktować się jeszcze z portalem w dalszej części opinii.

Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska Autor:

Najlepsza opcja na obejrzenie eksponatów bez tłoku.

Świetne rozwiązanie na obejrzenie muzeum w rozsądnych warunkach. Ponoć o tej porze jest to jedyna możliwość na obejrzenie posadzki. Później jest już taki tłok, że nie ma na to szans.

Wycieczka atrakcje watykanu kwiecień 2017

Bardzo fajna przewodniczka, duzo ciekawych informacji i anegdot ktorych nie znajdziecie w przewodniku. Bez wykupionej wycieczki czas oczekiwania na wejście to kilka godzin.

Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska Autor: