Watykan

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Watykan: Wycieczki i bilety

Czym właściwie jest Watykan?

Każdy słyszał o Watykanie, ale czym on tak naprawdę jest? Częścią Rzymu? Niezależnym państwem? Miejscem, do którego wstęp mają tylko księża? Narosło wokół niego mnóstwo tajemnic i mitów, zapraszamy zatem do zapoznania się z listą 5 fascynujących faktów na jego temat!

 • Najmniejsze państwo świata

  1. Najmniejsze państwo świata

  Niewielka liczba ludności (842) i mała powierzchnia (niespełna pół kilometra kwadratowego – jakieś 8 razy mniej niż Central Park!) sprawiają, że Watykan jest najmniejszym niezależnym państwem na świecie.

 • Gospodarka bez handlu i podatków

  2. Gospodarka bez handlu i podatków

  Gospodarka Watykanu jest całkowicie niekomercyjna. Jego przychody pochodzą z dotacji oraz ze sprzedaży biletów do muzeów, znaczków pocztowych, książek i pamiątek.

 • Skarbnica kultury

  3. Skarbnica kultury

  W Stolicy Piotrowej znajdują się słynne na cały świat Muzea Watykańskie, Kaplica Sykstyńska i Bazylika św. Piotra – nic dziwnego, że przyciąga ponad 4 miliony turystów rocznie!

 • Tajny tunel papieża

  4. Tajny tunel papieża

  W 1277 r. zbudowano tajny tunel między Watykanem i pobliskim zamkiem Świętego Anioła. Papież może z niego skorzystać, żeby uciec przed ewentualnym atakiem na miasto.

 • To nie arlekiny

  5. To nie arlekiny

  Ubrani w kolorowe mundury mężczyźni, którzy stoją przed wejściem do miasta, to członkowie słynnej Gwardii Szwajcarskiej. Dawniej byli tylko najemnikami – dziś stanowią de facto watykańską armię.

Zaplanuj pobyt

 • Kiedy najlepiej zwiedzać?

  Watykan przyciąga rzesze turystów niezależnie od pory roku, ale jeśli nie lubisz tłumów, najlepiej przyjechać między listopadem a lutym.

 • Zaplanuj odpowiednią ilość czasu na zwiedzanie

  W Watykanie jest naprawdę dużo do zobaczenia – upewnij się, że starczy Ci na wszystko czasu! Jeśli chcesz obejrzeć Kaplicę Sykstyńską, wejdź do Muzeów Watykańskich przed 15.00, aby zdążyć do niej dojść, zanim będzie zamknięta.

 • Czy zamawiać wycieczkę z przewodnikiem?

  W Watykanie wiele można zobaczyć samodzielnie, ale jeśli interesuje Cię jego bogata historia, w ofercie znajduje się mnóstwo wspaniałych wycieczek – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Pamiętaj, że te drugie trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem!

 • Zobacz papieża!

  Podczas wizyty w Watykanie raczej nie wpadniesz na papieża przypadkiem, ale w każdą środę udziela on audiencji powszechnej: latem na placu św. Piotra, zimą w auli Pawła VI. Audiencja zaczyna się o 10.30, ale większość zwiedzających przychodzi wcześniej, żeby zająć dobre miejsce. Wchodzić można już po 8.00.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  365 dni w roku!
 • Cena
  Oglądanie z zewnątrz nic nie kosztuje. Ceny biletów wstępu do poszczególnych miejsc są różne.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Niekoniecznie, ale polecamy.
 • Jak tam dotrzeć?
  Taksówką, autobusem, metrem, tramwajem lub pieszo z Rzymu. Kliknij tu, aby uzyskać szczegółowe informacje.
 • Dodatkowe wskazówki

  • Pamiętaj, do muzeów nie wolno wnosić dużych bagaży! Nie bierz zbyt wielu rzeczy.

  • W wielu budynkach muzealnych nie ma klimatyzacji, więc ubierz się odpowiednio do pogody i zabierz ze sobą butelkę wody.

Watykan: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Watykan? Kliknij tutaj.

Watykan: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.4 / 5

na podstawie 126 675 opinii

Marle była niesamowita! Wzięliśmy zbyt wiele wycieczek w ciągu dwóch i pół tygodnia we Włoszech, a ona była zdecydowanie najlepsza! Wycieczka poszła daleko z powodu wchodzącej kolejki, a Marle utrzymywała ciągły strumień najciekawszych faktów i perspektywy historycznej na wszystko, co widzieliśmy. Ma również najpiękniejszy, wyważony głos i zawsze jest uśmiechnięta i zachwycona, aby odpowiedzieć na pytania. Mogłaby nauczyć klasy mistrzowskiej, jak być odpowiednim przewodnikiem wycieczek! Upewniła się również, że każda część trasy jest tak, jak obiecaliśmy, a nawet więcej!

Wycieczka super Przewodnik pełen profesjonalizmu i jednocześnie humoru. Naprawdę warto było.

It was an online pass. Nothing more. For it’s purpose - achieved the goal in 100%!

To było bardzo jasne i zwięzłe, by dać czas na usłyszenie wszystkiego.

Zakup biletu przez GetYourGuide jak zwykle bez problemów