Tadź Mahal
Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę
do
Najpopularniejsze

Tadź Mahal: Wycieczki i bilety

Wyświetl wszystkie pod hasłem „Tadź Mahal”
Bilety i wycieczki: 72

5 najciekawszych cech architektury Tadź Mahal

Tadź Mahal to jedno z największych mauzoleów na świecie. Powstało w 1643 roku za panowania Szahdżahana, który nakazał jego budowę ku pamięci swojej ukochanej żony zmarłej przy porodzie. Na które elementy architektury Tadź Mahal należy zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania?

Kopuła cebulasta

To prawdopodobnie najbardziej charakterystyczna cecha Tadź Mahal. Ta ogromna konstrukcja popularna jest nie tylko w architekturze islamu, ale również rosyjskiego prawosławia.

Minarety

Tadź Mahal otaczają 4 wysokie minarety. W ostatnim czasie Indyjskie Stowarzyszenie Archeologiczne wyraziło zaniepokojenie tym, że zaczynają się one lekko przechylać!

Iwany

Iwany to munumentalne wnęki zwieńczone łukiem. Jeśli bliżej im się przyjrzysz, zauważysz, że są ozdobione kunsztowną kaligrafią koraniczną.

Płaskorzeźby

Wspaniałe parkietażowe wzory i imponująca geometria, które pokrywają ściany wnętrz Tadź Mahal, to dowód na przenikanie się nauki i sztuki.

Biały marmur z Makrany

Biały marmur Tadź Mahal zmienia barwę w zależności od pory dnia. Pastelowy róż lub błękit, lśniąca biel… Jeśli spędzisz tam cały dzień, zobaczysz pełne spektrum.

Tadź Mahal: Nasze wskazówki

Jak się ubrać?

Pamiętaj, że jest to budynek islamski. Mimo iż nie obowiązują tu konkretne zasady dotyczące ubioru, najlepiej jest zachować skromność. Przed wstępem do Tadź Mahal zakryj kolana i ramiona.

Przyjedź wcześnie

Jeśli chcesz uniknąć kolejek, przyjedź skoro świt. To doskonała pora do zwiedzania Tadź Mahal i jego ogrodów.

Bagaż

Na miejscu znajduje się przechowalnia, ale pamiętaj, że Twój bagaż prawdopodobnie zostanie przeszukany – do Tadź Mahal nie wolno wnosić jedzenia.

Agra

Mimo iż do Tadź Mahal przyjedziesz najprawdopodobniej z Nowego Delhi, pobliskie miasto Agra też jest warte zwiedzenia. Wycieczkę do Tadź Mahal łatwo możesz połączyć z wyprawą do Czerwonego Fortu i opuszczonego miasta Fatehpur Sikri.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Codziennie od wschodu do zachodu słońca. Nieczynne w piątki.
 • Cena
  Ceny biletów wstępu do Tadź Mahal dla dorosłych zaczynają się od 710 INR (około 40 PLN), ale koszt rośnie wraz z doliczeniem opcji dodatkowych i transportu.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Przewodnik będzie tu naprawdę pomocny. Przejrzyj różne opcje i wybierz najodpowiedniejszą dla swojej grupy.
 • Jak tam dotrzeć?
  Najłatwiej będzie dojechać pociągiem z Agry.
 • Dodatkowe wskazówki
  • Ceny biletów dla tubylców i turystów zagranicznych są różne, ale dzieci poniżej 15. roku życia mogą zwiedzać Tadź Mahal bezpłatnie.
  • Bilety można kupić przy bramach zachodniej i południowej, a także w odległości około 750 metrów od bramy wschodniej.

Tadź Mahal: Atrakcje w okolicy


Tadź Mahal
4.3
W oparciu o następującą liczbę opinii klientów GetYourGuide: 130