Stonehenge

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

5 faktów na temat historii Stonehenge

Historia Stonehenge owiana jest tajemnicą. Teorie na temat jego powstania i przeznaczenia są równie liczne, co barwne – wielu ludzi jest zdania, że wybudowali je kosmici! Przedstawiamy listę 5 solidnych i potwierdzonych faktów na temat tej przedziwnej budowli.

 • Ma 5000 lat

  1. Ma 5000 lat

  Budowa Stonehenge miała kilka faz. Za pomocą datowania radiowęglowego badacze oszacowali, że pierwsza z nich miała miejsce ponad 5000 lat temu – ładnych parę wieków przed egipskimi piramidami!

 • Prehistoryczny cmentarz

  2. Prehistoryczny cmentarz

  Stonehenge przypisuje się wiele funkcji. W czasach prehistorycznych było na przykład cmentarzem – znalezione tam skremowane zwłoki leżały tam od XXX w. przed naszą erą!

 • Starożytni naukowcy

  3. Starożytni naukowcy

  Choć Stonehenge jest bardzo stare, zbudowano je według trajektorii wschodu i zachodu słońca. To dowód na to, że ludzie, którzy je wznieśli, posiadali zaawansowaną wiedzę z zakresu matematyki i geometrii!

 • Kamienie z daleka

  4. Kamienie z daleka

  Większe kamienie mają do 9 metrów wysokości i ważą około 20 ton każdy; zostały przeniesione z miejsca oddalonego o ponad 20 mil. Te mniejsze, ważące 3-4 tony, transportowano ponad 150 mil!

 • Te nieznośne dżdżownice

  5. Te nieznośne dżdżownice

  Po zbadaniu Stonehenge w XIX w. Charles Darwin doszedł do wniosku, że za zapadanie się Stonehenge odpowiedzialne są dżdżownice.

Zaplanuj pobyt

 • Skorzystaj z audioprzewodnika

  Wypożycz jeden z bezpłatnych, dostępnych na miejscu audioprzewodników, by jak najwięcej skorzystać z wycieczki i dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat historii Stonehenge i narosłych wokół niego teorii. Albo jeszcze lepiej – żeby uniknąć stania w kolejce po urządzenie, możesz po prostu ściągnąć przewodnik za darmo z internetu i słuchać nagrania z przenośnego odtwarzacza muzyki!

 • Wpadnij do Salisbury

  Około 13 kilometrów od Stonehenge znajduje się Salisbury – malownicze, średniowieczne miasto z przepiękną katedrą. Jak już obejrzysz tę kamienną budowlę, warto poświęcić kilka dodatkowych godzin, żeby zwiedzić tę historyczną miejscowość.

 • Podziwiaj zachód słońca

  Stonehenge jest piękne przez cały dzień, ale przy zachodzie jest po prostu magiczne. Jeśli uda Ci się trafić na ten moment, nie pożałujesz. Pamiętaj tylko, że nie będziesz sam – oglądanie zachodów w Stonehenge jest bardzo popularne. Jeśli nie lubisz tłumów, lepiej przybyć na miejsce wcześniej. Stonehenge jest otwarte przez cały rok od godz. 9.30, z wyjątkiem okresu od czerwca do sierpnia – wtedy można je zwiedzać już pół godziny wcześniej!

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Stonehenge jest czynne w godz. 9.30-19.00. Od czerwca do sierpnia jest czynne już od godz. 9.00.
 • Cena
  Zwykły bilet dla dorosłych kosztuje 14,5 GBP.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Bezpłatne audioprzewodniki są dostępne na miejscu; możesz też ściągnąć plik za darmo z internetu.
 • Jak tam dotrzeć?
  Samochód: zjedź z drogi A360 przy Airman's Corner. Autobus: autobus wycieczkowy do Stonehenge odjeżdża z dworców (kolejowego i autobusowego) w Salisbury.
 • Dodatkowe wskazówki

  • Ostatni zwiedzający są wpuszczani na 2 godziny przed zamknięciem.

  • Bilety należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Wstęp tylko o podanej na bilecie godzinie.

Stonehenge: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Stonehenge? Kliknij tutaj.

Stonehenge: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.4 / 5

na podstawie 9529 opinii

Wycieczka i miejsca super. Świetny przewidnik. Pięknie opowiadał i sypał zabawnymi żartami. Starał się każdemu pomóc. Nie podobało mi się zamieszanie co do miejsca odjazdu- brak konkretnych informacji gdzie stoi autokar.

Bardzo fajny kierowca, podczas wyjazdu z Londynu opowiadał wiele ciekawostek - pan Armando nie był przewodnikiem, a mimo to prowadził z nami pewnego rodzaju dialog. Na miejscu wszystko dobrze zorganizowane.

It was great trip. The driver (I don"t remember his name) was very helpful and funny. He gave us lots of information. Coach was very modern and clean. I recommend.

The tour was really amazing. Good quality for the low price. I enjoyed it a lot, although there was very little time to walk around Bath.

Great trip. An efficient, safe, quality service in response to passengers needs.