Atrakcje i wycieczki
Stonehenge

Odwiedź ten niezwykły prehistoryczny obiekt i podziwiaj kamienne kręgi, które wzniesiono tysiące lat temu.

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

5 faktów na temat historii Stonehenge

Historia Stonehenge owiana jest tajemnicą. Teorie na temat jego powstania i przeznaczenia są równie liczne, co barwne – wielu ludzi jest zdania, że wybudowali je kosmici! Przedstawiamy listę 5 solidnych i potwierdzonych faktów na temat tej przedziwnej budowli.

 • Ma 5000 lat

  1. Ma 5000 lat

  Budowa Stonehenge miała kilka faz. Za pomocą datowania radiowęglowego badacze oszacowali, że pierwsza z nich miała miejsce ponad 5000 lat temu – ładnych parę wieków przed egipskimi piramidami!

 • Prehistoryczny cmentarz

  2. Prehistoryczny cmentarz

  Stonehenge przypisuje się wiele funkcji. W czasach prehistorycznych było na przykład cmentarzem – znalezione tam skremowane zwłoki leżały tam od XXX w. przed naszą erą!

 • Starożytni naukowcy

  3. Starożytni naukowcy

  Choć Stonehenge jest bardzo stare, zbudowano je według trajektorii wschodu i zachodu słońca. To dowód na to, że ludzie, którzy je wznieśli, posiadali zaawansowaną wiedzę z zakresu matematyki i geometrii!

 • Kamienie z daleka

  4. Kamienie z daleka

  Większe kamienie mają do 9 metrów wysokości i ważą około 20 ton każdy; zostały przeniesione z miejsca oddalonego o ponad 20 mil. Te mniejsze, ważące 3-4 tony, transportowano ponad 150 mil!

 • Te nieznośne dżdżownice

  5. Te nieznośne dżdżownice

  Po zbadaniu Stonehenge w XIX w. Charles Darwin doszedł do wniosku, że za zapadanie się Stonehenge odpowiedzialne są dżdżownice.

Zaplanuj pobyt

 • Skorzystaj z audioprzewodnika

  Wypożycz jeden z bezpłatnych, dostępnych na miejscu audioprzewodników, by jak najwięcej skorzystać z wycieczki i dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat historii Stonehenge i narosłych wokół niego teorii. Albo jeszcze lepiej – żeby uniknąć stania w kolejce po urządzenie, możesz po prostu ściągnąć przewodnik za darmo z internetu i słuchać nagrania z przenośnego odtwarzacza muzyki!

 • Wpadnij do Salisbury

  Około 13 kilometrów od Stonehenge znajduje się Salisbury – malownicze, średniowieczne miasto z przepiękną katedrą. Jak już obejrzysz tę kamienną budowlę, warto poświęcić kilka dodatkowych godzin, żeby zwiedzić tę historyczną miejscowość.

 • Podziwiaj zachód słońca

  Stonehenge jest piękne przez cały dzień, ale przy zachodzie jest po prostu magiczne. Jeśli uda Ci się trafić na ten moment, nie pożałujesz. Pamiętaj tylko, że nie będziesz sam – oglądanie zachodów w Stonehenge jest bardzo popularne. Jeśli nie lubisz tłumów, lepiej przybyć na miejsce wcześniej. Stonehenge jest otwarte przez cały rok od godz. 9.30, z wyjątkiem okresu od czerwca do sierpnia – wtedy można je zwiedzać już pół godziny wcześniej!

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Stonehenge jest czynne w godz. 9.30-19.00. Od czerwca do sierpnia jest czynne już od godz. 9.00.
 • Cena
  Zwykły bilet dla dorosłych kosztuje 14,5 GBP.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Bezpłatne audioprzewodniki są dostępne na miejscu; możesz też ściągnąć plik za darmo z internetu.
 • Jak tam dotrzeć?
  Samochód: zjedź z drogi A360 przy Airman's Corner. Autobus: autobus wycieczkowy do Stonehenge odjeżdża z dworców (kolejowego i autobusowego) w Salisbury.
 • Dodatkowe wskazówki

  • Ostatni zwiedzający są wpuszczani na 2 godziny przed zamknięciem.

  • Bilety należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Wstęp tylko o podanej na bilecie godzinie.

Stonehenge: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Stonehenge? Kliknij tutaj.

Stonehenge: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.4 / 5

na podstawie 9836 opinii

To była świetna wycieczka, bardzo dobrze zarządzana - czas został starannie wyważony, więc będziesz miał wystarczająco dużo czasu, aby cieszyć się wszystkim. Stonehenge jest koniecznością. Windsor zapiera dech w piersiach. Oksford też był w porządku, choć nie było to interesujące. Nasz przewodnik, Vaughn, był niesamowity - bardzo dobrze przygotowany, dowodząc nas ciekawymi informacjami w zabawny sposób, prowadząc płynnie całą wycieczkę. Pozdrowienia dla kierowcy Tony'ego za zapewnienie nam bezpiecznej i wygodnej jazdy. Ogólnie gorąco polecam.

Naprawdę podobała mi się ta trasa! :))) Planowałam pojechać tylko do Stonehenge, ale podobało mi się zwiedzanie Oksfordu i zamku Windsor za darmo. Dzięki!!! Przewodnik (Vaughn) był genialny!! Bardzo przyjacielski. Wyjaśnił wszystko bardzo dobrze iz bardzo dobrą wiedzą. Pozwalał nam cały czas bardzo komfortowo i harmonijnie w grupie. Kierowca autobusu: (Ash) też był bardzo uprzejmy i profesjonalny. Obaj zastosowali środki ostrożności przeciwko skażeniu pasożytniczym i zapewnili bezpieczeństwo podczas całej wyprawy. Naprawdę polecam!

Bilet można zrealizować bezpośrednio na miejscu. Istnieje bezpłatny transport z centrum dla zwiedzających do kamienia lub można spacerować przez około 30 minut. Jednak po drodze nie ma nic do zobaczenia. Weź ze sobą wystarczającą ilość wody/napoju, kapelusz, parasol, jeśli planujesz odwiedzić w słoneczny dzień. Byłem tam podczas uderzenia fali upałów i jest gorąco jak diabli prawie zemdlałem. Zbadanie sali wystawowej przed pójściem do kamienia może pomóc lepiej zrozumieć jej tło.

Mieliśmy tylko tydzień, aby cieszyć się Wielką Brytanią i ta podróż zakończyła nasz ostatni dzień BANG! Tak, jednego dnia jest wiele do spakowania, ale było warto. Zrób sobie przysługę i zapłać za paczkę z biletami, ponieważ nie chcesz przegapić czekającego w kolejce autobusu. Nasz przewodnik Nigel był wyjątkowy i przedstawił dobrą historię i ten słynny brytyjski humor. Wszystkim, którzy zastanawiają się nad wyjazdem, po prostu zrób to!

To była niesamowita trasa, dobrze zorganizowana i bardzo przyjemna. Daje Ci szansę zobaczenia wielu interesujących stron w jeden dzień. Wszystko poszło gładko, dużo miejsca w autobusie na dystans społeczny. Autobus był czysty, a kierowca autobusu - Marius był bardzo przyjemny. Dobrze wydane pieniądze, zdecydowanie polecam tę wycieczkę.