Stonehenge

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

5 faktów na temat historii Stonehenge

Historia Stonehenge owiana jest tajemnicą. Teorie na temat jego powstania i przeznaczenia są równie liczne, co barwne – wielu ludzi jest zdania, że wybudowali je kosmici! Przedstawiamy listę 5 solidnych i potwierdzonych faktów na temat tej przedziwnej budowli.

 • Ma 5000 lat

  1. Ma 5000 lat

  Budowa Stonehenge miała kilka faz. Za pomocą datowania radiowęglowego badacze oszacowali, że pierwsza z nich miała miejsce ponad 5000 lat temu – ładnych parę wieków przed egipskimi piramidami!

 • Prehistoryczny cmentarz

  2. Prehistoryczny cmentarz

  Stonehenge przypisuje się wiele funkcji. W czasach prehistorycznych było na przykład cmentarzem – znalezione tam skremowane zwłoki leżały tam od XXX w. przed naszą erą!

 • Starożytni naukowcy

  3. Starożytni naukowcy

  Choć Stonehenge jest bardzo stare, zbudowano je według trajektorii wschodu i zachodu słońca. To dowód na to, że ludzie, którzy je wznieśli, posiadali zaawansowaną wiedzę z zakresu matematyki i geometrii!

 • Kamienie z daleka

  4. Kamienie z daleka

  Większe kamienie mają do 9 metrów wysokości i ważą około 20 ton każdy; zostały przeniesione z miejsca oddalonego o ponad 20 mil. Te mniejsze, ważące 3-4 tony, transportowano ponad 150 mil!

 • Te nieznośne dżdżownice

  5. Te nieznośne dżdżownice

  Po zbadaniu Stonehenge w XIX w. Charles Darwin doszedł do wniosku, że za zapadanie się Stonehenge odpowiedzialne są dżdżownice.

Zaplanuj pobyt

 • Skorzystaj z audioprzewodnika

  Wypożycz jeden z bezpłatnych, dostępnych na miejscu audioprzewodników, by jak najwięcej skorzystać z wycieczki i dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat historii Stonehenge i narosłych wokół niego teorii. Albo jeszcze lepiej – żeby uniknąć stania w kolejce po urządzenie, możesz po prostu ściągnąć przewodnik za darmo z internetu i słuchać nagrania z przenośnego odtwarzacza muzyki!

 • Wpadnij do Salisbury

  Około 13 kilometrów od Stonehenge znajduje się Salisbury – malownicze, średniowieczne miasto z przepiękną katedrą. Jak już obejrzysz tę kamienną budowlę, warto poświęcić kilka dodatkowych godzin, żeby zwiedzić tę historyczną miejscowość.

 • Podziwiaj zachód słońca

  Stonehenge jest piękne przez cały dzień, ale przy zachodzie jest po prostu magiczne. Jeśli uda Ci się trafić na ten moment, nie pożałujesz. Pamiętaj tylko, że nie będziesz sam – oglądanie zachodów w Stonehenge jest bardzo popularne. Jeśli nie lubisz tłumów, lepiej przybyć na miejsce wcześniej. Stonehenge jest otwarte przez cały rok od godz. 9.30, z wyjątkiem okresu od czerwca do sierpnia – wtedy można je zwiedzać już pół godziny wcześniej!

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Stonehenge jest czynne w godz. 9.30-19.00. Od czerwca do sierpnia jest czynne już od godz. 9.00.
 • Cena
  Zwykły bilet dla dorosłych kosztuje 14,5 GBP.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Bezpłatne audioprzewodniki są dostępne na miejscu; możesz też ściągnąć plik za darmo z internetu.
 • Jak tam dotrzeć?
  Samochód: zjedź z drogi A360 przy Airman's Corner. Autobus: autobus wycieczkowy do Stonehenge odjeżdża z dworców (kolejowego i autobusowego) w Salisbury.
 • Dodatkowe wskazówki

  • Ostatni zwiedzający są wpuszczani na 2 godziny przed zamknięciem.

  • Bilety należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Wstęp tylko o podanej na bilecie godzinie.

Stonehenge: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.4 / 5

na podstawie 9434 opinii

Wycieczka dobrze zorganizowana. Wygodny autokar przyjechał na czas. Podróż minęła w dobrej atmosferze. Pani przewodnik opowiadała o mijanych miejscach. Niestety w Stonehenge było zbyt mało czasu. Proszę się zastanowić nad wydłużeniem pobytu minimum o 30 minut, aby spokojnie i bez pośpiechu można było zwiedzić muzeum i napić się np. kawy. Przy zdecydowaniu się przejście pieszo spod Stonehenge Circle czasu jest naprawdę mało. Polecam audioguide w języku polskim. Wierne tłumaczenie wersji angielskiej jest czubate przez Panią Krystynę Czubówną.

Wycieczka do Stonehenge się nie odbyła,ale przed moim przyjazdem dostalem zapytanie czy w tej samej kwocie nie chcę jechać na caly dzień na wycieczkę po Windsor-Stonehange-Bath, oczywiście zgodziłem się. Sama wycieczka bardzo fajna,profesjonalny przewodnik,zero problemów.

Wycieczka bardzo dobrze zorganizowana, ale w mojej ocenie nieco za malo czasu na zwiedzanie. Urocza Sasha jednak to wynagrodzila. Jej energia, usmiech i humor dodal niezapomnianego uroku w trakcie wycieczki. Dziekujemy Sasha ! Bylo fantastycznie !!!

Wycieczka i miejsca super. Świetny przewidnik. Pięknie opowiadał i sypał zabawnymi żartami. Starał się każdemu pomóc. Nie podobało mi się zamieszanie co do miejsca odjazdu- brak konkretnych informacji gdzie stoi autokar.

Bardzo fajny kierowca, podczas wyjazdu z Londynu opowiadał wiele ciekawostek - pan Armando nie był przewodnikiem, a mimo to prowadził z nami pewnego rodzaju dialog. Na miejscu wszystko dobrze zorganizowane.