Atrakcje i wycieczki

Stambuł

Wschód spotyka się z Zachodem, Bizancjum z imperium osmańskim, gwar miasta z zielenią – Stambuł jest pełen eklektycznych niespodzianek.

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

10 najciekawszych atrakcji Stambułu

Strategiczne położenie pomiędzy Europą i Azją na trasie jedwabnego szlaku uczyniło Stambuł jednym z najważniejszych miast w historii. Z listy wszystkich atrakcji tego miasta można by wybudować most nad Bosforem, dlatego wybraliśmy 10 najciekawszych.

 • Hagia Sophia

  1. Hagia Sophia

  Hagia Sophia to kościół zmieniony w meczet, a później w muzeum, którego kopuła była swego czasu architektonicznym cudem. Jej budowa wymagała jednak kilku podejść – kopuła dwa razy się zawaliła!

 • Meczet Sułtana Ahmeda

  2. Meczet Sułtana Ahmeda

  Meczet ten znany jest również jako Błękitny Meczet. Finezyjne płytki z İznik zdobiące ten wspaniały budynek sprawiają, że wydaje się on bardziej błękitny, niż jest w rzeczywistości.

 • Pałac Dolmabahçe

  3. Pałac Dolmabahçe

  Majestatyczny pałac Dolmabahçe znajduje się na europejskim brzegu Bosforu, gdzie w schyłkowych dniach Imperium Osmańskiego pełnił rolę kluczowego centrum administracyjnego.

 • Pałac Topkapi

  4. Pałac Topkapi

  Pałac Topkapi był niegdyś rezydencją wielu sułtanów, a dzisiaj w jego wnętrzach kryją się skarby, przy których klejnoty koronne to tanie błyskotki.

 • Wieża Galata

  5. Wieża Galata

  Ponoć już w XVII wieku Ahmet Çelebi przeleciał ze szczytu wieży Galata na drugi brzeg Bosforu. Większości zwiedzającym wystarczą jednak wspaniałe widoki na Stambuł.

 • Kryty Bazar

  6. Kryty Bazar

  Kryty Bazar to jedno z największych i najstarszych targowisk na świecie oraz jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc Stambułu. Spodziewaj się tłumów o każdej porze dnia!

 • Meczet Sulejmana

  7. Meczet Sulejmana

  Oszałamiający meczet Sulejmana wybudował dla Sulejmana Wspaniałego słynny architekt Sinan. W pobliżu znajduje się Ali Baba – prawdopodobnie najlepsza restauracja w Stambule.

 • Bazar Egipski

  8. Bazar Egipski

  Bazar Egipski powstał w 1660 roku. Można na nim kupić przyprawy, orzechy, kostki rachatłukum i inne pyszności.

 • Cysterna Bazyliki

  9. Cysterna Bazyliki

  Jeden z najbardziej niezwykłych zabytków Stambułu i całej Turcji. Do jego stworzenia Bizantyńczycy wykorzystali pozostałości rzymskiego systemu doprowadzania wody pitnej.

 • Wieża Leandra

  10. Wieża Leandra

  Ta leżąca na małej wysepce na Bosforze zabytkowa latarnia była kiedyś wieżą strażniczą. Dzisiaj jest tu popularna restauracja i kawiarnia, z której można podziwiać linię brzegową Stambułu.

Zaplanuj pobyt

 • Ile dni spędzić w Stambule?

  Stambuł to istny labirynt, w którym zabytki i atrakcje kryją się za każdym rogiem. Długość pobytu zależy od tego, jak dobrze chcesz poznać to miasto, ale tydzień powinien wystarczyć na zwiedzenie najsłynniejszych atrakcji Stambułu.

 • Jak dostać się z lotniska do centrum Stambułu?

  Sprzed terminalu lotniska w godz. 4.00-1.00 co pół godziny odjeżdża do Taksim autobus wahadłowy Havataş. Taksówka to jednak najwygodniejszy środek transportu, a podróżując w 4-osobowej grupie, koszt nie powinien być wyższy niż w przypadku autobusu wahadłowego. Uważaj na naciągaczy wewnątrz lotniska i korzystaj tylko z oficjalnych taksówek przed wyjściem z terminalu.

 • Gdzie nocować w Stambule?

  Główne dzielnice turystyczne to Fatih i Taksim, a wybór noclegu w jednej z nich zależy od charakteru Twojej wizyty. Fatih to stare miasto, w którym znajdują się liczne zabytki Stambułu. Z kolei Taksim to współczesna dzielnica pełna sklepów, restauracji i klubów. Podróżowanie pomiędzy nimi jest proste, więc jeśli zechcesz, po zwiedzeniu Hagii Sophii możesz pobawić się na parkiecie.

Przydatne informacje

 • Język
  Turecki
 • Waluta
  Lira turecka ₺)
 • Strefa czasowa
  UTC (+02:00)
 • Kod kraju
  +90
 • Najlepszy czas na zwiedzanie
  Pogoda dopisuje przez cały rok, ale radzimy unikać lata, jeśli nie lubisz upałów.

Stambuł: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Stambuł? Kliknij tutaj.

Stambuł: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.3 / 5

na podstawie 12 519 opinii

Bardzo przyjemna wycieczka. Warto zrobić z audioguidem żeby posłuchać o wszystkich atrakcjach po drodze. Polecam późniejsze godziny aby trafić na zachód słońca.

Istambuł nocą robi magiczne wrażenie widziany z pokładu statku. Do tego pyszna kolacja, bardzo uprzejma obsługa i miła atmosfera. Zdecydowanie polecamy.

Profesjonalnie zorganizowany rejs. fachowa obsługa. Punktualność. Sam rejs - niezapomniane widoki, pokazy tańca, Derwisz, taniec brzucha - moc atrakcji

Sprawna organizacja. Internet zamówiłam do hotelu i w hotelu oddawałam na recepcji. Internet działał bez zarzutów. Polecam.

Dokładnie czytać instrukcję, żeby znaleźć przewodnika. Bardzo mili przewodnicy, fajna wycieczka.