Stambuł

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Stambuł: największe atrakcje

10 najciekawszych atrakcji Stambułu

Strategiczne położenie pomiędzy Europą i Azją na trasie jedwabnego szlaku uczyniło Stambuł jednym z najważniejszych miast w historii. Z listy wszystkich atrakcji tego miasta można by wybudować most nad Bosforem, dlatego wybraliśmy 10 najciekawszych.

 • Hagia Sophia

  1. Hagia Sophia

  Hagia Sophia to kościół zmieniony w meczet, a później w muzeum, którego kopuła była swego czasu architektonicznym cudem. Jej budowa wymagała jednak kilku podejść – kopuła dwa razy się zawaliła!

 • Meczet Sułtana Ahmeda

  2. Meczet Sułtana Ahmeda

  Meczet ten znany jest również jako Błękitny Meczet. Finezyjne płytki z İznik zdobiące ten wspaniały budynek sprawiają, że wydaje się on bardziej błękitny, niż jest w rzeczywistości.

 • Pałac Dolmabahçe

  3. Pałac Dolmabahçe

  Majestatyczny pałac Dolmabahçe znajduje się na europejskim brzegu Bosforu, gdzie w schyłkowych dniach Imperium Osmańskiego pełnił rolę kluczowego centrum administracyjnego.

 • Pałac Topkapi

  4. Pałac Topkapi

  Pałac Topkapi był niegdyś rezydencją wielu sułtanów, a dzisiaj w jego wnętrzach kryją się skarby, przy których klejnoty koronne to tanie błyskotki.

 • Wieża Galata

  5. Wieża Galata

  Ponoć już w XVII wieku Ahmet Çelebi przeleciał ze szczytu wieży Galata na drugi brzeg Bosforu. Większości zwiedzającym wystarczą jednak wspaniałe widoki na Stambuł.

 • Kryty Bazar

  6. Kryty Bazar

  Kryty Bazar to jedno z największych i najstarszych targowisk na świecie oraz jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc Stambułu. Spodziewaj się tłumów o każdej porze dnia!

 • Meczet Sulejmana

  7. Meczet Sulejmana

  Oszałamiający meczet Sulejmana wybudował dla Sulejmana Wspaniałego słynny architekt Sinan. W pobliżu znajduje się Ali Baba – prawdopodobnie najlepsza restauracja w Stambule.

 • Bazar Egipski

  8. Bazar Egipski

  Bazar Egipski powstał w 1660 roku. Można na nim kupić przyprawy, orzechy, kostki rachatłukum i inne pyszności.

 • Cysterna Bazyliki

  9. Cysterna Bazyliki

  Jeden z najbardziej niezwykłych zabytków Stambułu i całej Turcji. Do jego stworzenia Bizantyńczycy wykorzystali pozostałości rzymskiego systemu doprowadzania wody pitnej.

 • Wieża Leandra

  10. Wieża Leandra

  Ta leżąca na małej wysepce na Bosforze zabytkowa latarnia była kiedyś wieżą strażniczą. Dzisiaj jest tu popularna restauracja i kawiarnia, z której można podziwiać linię brzegową Stambułu.

Zaplanuj pobyt

 • Ile dni spędzić w Stambule?

  Stambuł to istny labirynt, w którym zabytki i atrakcje kryją się za każdym rogiem. Długość pobytu zależy od tego, jak dobrze chcesz poznać to miasto, ale tydzień powinien wystarczyć na zwiedzenie najsłynniejszych atrakcji Stambułu.

 • Jak dostać się z lotniska do centrum Stambułu?

  Sprzed terminalu lotniska w godz. 4.00-1.00 co pół godziny odjeżdża do Taksim autobus wahadłowy Havataş. Taksówka to jednak najwygodniejszy środek transportu, a podróżując w 4-osobowej grupie, koszt nie powinien być wyższy niż w przypadku autobusu wahadłowego. Uważaj na naciągaczy wewnątrz lotniska i korzystaj tylko z oficjalnych taksówek przed wyjściem z terminalu.

 • Gdzie nocować w Stambule?

  Główne dzielnice turystyczne to Fatih i Taksim, a wybór noclegu w jednej z nich zależy od charakteru Twojej wizyty. Fatih to stare miasto, w którym znajdują się liczne zabytki Stambułu. Z kolei Taksim to współczesna dzielnica pełna sklepów, restauracji i klubów. Podróżowanie pomiędzy nimi jest proste, więc jeśli zechcesz, po zwiedzeniu Hagii Sophii możesz pobawić się na parkiecie.

Przydatne informacje

 • Język
  Turecki
 • Waluta
  Lira turecka ₺)
 • Strefa czasowa
  UTC (+02:00)
 • Kod kraju
  +90
 • Najlepszy czas na zwiedzanie
  Pogoda dopisuje przez cały rok, ale radzimy unikać lata, jeśli nie lubisz upałów.

Stambuł: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Stambuł? Kliknij tutaj.

Stambuł: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.3 / 5

na podstawie 11 639 opinii

Początkowo należy uzbroić się w cierpliwość. Odbiór z hotelu był bez zastrzeżeń niestety potem relokacja do odpowiednich autobusów była chaosem kontrolowanym bo suma summarum wszystko się udało. Potem wszystko przebiegało bez najmniejszych zastrzeżeń. Przewodniczka była bardzo kompetenta ale równie przebojowa i zabawna. Bardzo ciekawie. Polecam

Przedstawienie było stanowczo za krótkie. 90 minut to minimum, a tu godzinka i koniec. Wychodziliśmy z uczuciem niedosytu. Technicznie świetnie przygotowane. Choreografia bez zarzutu. Ciekawa muzyka. Taniec brzucha w wykonaniu faceta to nieporozumienie. Całość robi dobre wrażenie.

Very interesting excursion, we visited places that we would't discover by ourselves. Highly recommended to everybody, who want to see something more than Hagia Sophia na Istanbul old city.

Bardzo przyjemna wycieczka. Warto zrobić z audioguidem żeby posłuchać o wszystkich atrakcjach po drodze. Polecam późniejsze godziny aby trafić na zachód słońca.

Istambuł nocą robi magiczne wrażenie widziany z pokładu statku. Do tego pyszna kolacja, bardzo uprzejma obsługa i miła atmosfera. Zdecydowanie polecamy.