Solin – nasze najbardziej polecane atrakcje

Z Kašteli lub Solina: Wycieczka do wodospadów Krka

1. Z Kašteli lub Solina: Wycieczka do wodospadów Krka

Wybierz się na kompleksową wycieczkę po Parku Narodowym Krka z doświadczonym przewodnikiem, odkryj wioskę Skradin i odwiedź muzeum etnograficzne. Wsiądź do klimatyzowanego pojazdu i udaj się do pięknej wioski Skradin. Po zakupie biletów wstępu podróż rozpoczyna się krótkim spływem łodzią w dół rzeki Krka do wodospadów Skradinski Buk, jednego z najpiękniejszych widoków w Parku Narodowym Krka. Ciesz się 5 godzinami wolnego czasu w parku, który możesz spędzić tak, jak chcesz. Poznaj drewnianą ścieżkę otaczającą park, odwiedź muzeum etnograficzne, obejrzyj stare młyny wodne i zobacz pozostałości pierwszej elektrowni wodnej w Europie. Krka to jedyny chorwacki park narodowy, w którym dozwolone jest pływanie w sezonie letnim. Ciesz się pływaniem w dolnym jeziorze w krystalicznie czystej wodzie.

Ze Splitu: Prywatna Salona i Twierdza Klis Tour

2. Ze Splitu: Prywatna Salona i Twierdza Klis Tour

Oto świetna kombinacja wycieczek dla Ciebie, Salona i Twierdza Klis Tour! Najpierw samochodem, furgonetką lub minibusem zabierze Cię do pozostałości starożytnych przedmieść Splitu, znanych niegdyś jako Salona, gdzie będziesz mógł podziwiać ruiny niegdyś wspaniałego centrum kulturalnego. Miasto Solin rozwinęło się na starożytnych ruinach Salony. W późnej starożytności Salona miała wielkie wpływy polityczne i religijne. Salona została założona po rzymskiej wojnie domowej za czasów Juliusza Cezara i była prężnym miastem, trzykrotnie większym niż Pompeje. Dziś Solin to piękne miasteczko, popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Następnie odwiedzisz Twierdzę Klis, fort z najlepszym widokiem na Split i okolice. Twierdza Klis ma ponad 2000-letnią historię, poczynając od iliryjskiego plemienia Dalmatae, które używało jej jako twierdzy, zanim została zajęta przez Rzymian. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miejsce to stało się siedzibą chorwackich królów. Kręcono tam słynny serial „Gra o tron”, więc jeśli jesteś fanem, koniecznie musisz to zobaczyć!

Ze Splitu: Prywatna wycieczka po Salonie

3. Ze Splitu: Prywatna wycieczka po Salonie

Ciesz się tą niesamowitą wycieczką do starożytnego miasta Salona! Minibus zabierze Cię do Salony, pozostałości starożytnych przedmieść Splitu, gdzie będziesz mógł podziwiać ruiny niegdyś wspaniałego kulturalnego centrum. Miasto Solin rozwinęło się na starożytnych ruinach Salony. W późnej starożytności Salona miała wielkie wpływy polityczne i religijne. Salona została założona po rzymskiej wojnie domowej za czasów Juliusza Cezara i była prężnym miastem, trzykrotnie większym niż Pompeje. Dziś Solin to piękne miasteczko, popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

Ze Splitu: Paddleboarding Tour w Cetina Spring i nad jeziorem Peruća

4. Ze Splitu: Paddleboarding Tour w Cetina Spring i nad jeziorem Peruća

Po odebraniu w wybranym miejscu jest godzinna jazda do wioski Cetina. Przygodę zaczniemy nie mniej niż u źródła Cetiny - Oka Ziemi. Będzie wystarczająco dużo czasu na relaks i zrobienie tony selfie! Gdy skończymy u Źródła, po ok. 1h, jedziemy przez okoliczne wioski i farmy zwierząt. Naszym pierwszym przystankiem będzie Kościół Świętego Zbawienia, Twój przewodnik opowie Ci o jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych większych zabytków wczesno przedromańskiej architektury sakralnej, zbudowanym w IX wieku. Następnym przystankiem będzie most Belečki i Stary Młyn Cetina, gdzie można cieszyć się szumem rzeki przepływającej przez kilka mniejszych wodospadów. Gdy tylko będziesz gotowy do opuszczenia tego małego raju, udamy się do wioski Vrlika, Twój przewodnik przedstawi Ci krótką prezentację Vrliki, która była kiedyś centrum dalmatyńskiego zaplecza. Co by to była za wycieczka, gdyby ze szczytu wzgórza nie było imponującego widoku? Na szczęście naszym następnym przystankiem będzie twierdza Prozor. Po Twierdzy nastąpi godzinna przerwa obiadowa. Twój przewodnik zabierze Cię do restauracji, w której możesz zjeść lunch. Z pełnym żołądkiem wyruszymy w kierunku jeziora Peruća, naszego ostatniego przystanku na ten dzień. Gdy szukasz cienia, aby położyć ręcznik na plaży Garjak, Twój przewodnik przygotuje deski do wiosłowania, abyś mógł odkryć to 18-kilometrowe jezioro w całej okazałości. Korzystaj z wolnego czasu tak długo, jak chcesz. Opalanie, pływanie i obcowanie z nietkniętą przyrodą.

Z Sinj: 20-minutowy prywatny lot nad jeziorem Cetina i Peruča

5. Z Sinj: 20-minutowy prywatny lot nad jeziorem Cetina i Peruča

Po wylocie z lotniska Sinj czeka na Ciebie wiadukt do średniowiecznego miasta rycerskiego o tej samej nazwie. Miasto Sinj leży w pięknym krajobrazie zalesionych wzgórz, Sinjsko polje (Sinj Field) i rzeki Cetina. Sinj jest otoczony zboczami gór Svilaja, Dinara i Kamešnica, jest idealny dla tych turystów, którzy chcą aktywnego wypoczynku. W miesiącach letnich ludzie zwykle kąpią się w rzece Cetina. Sinj słynie z Sinjskich rycerzy lub „alkarów”. Mieszkańcy Cetińskiej Krajiny nadal świętują majestatyczne zwycięstwo nad Turkami w 1715 roku. W przeddzień święta Wniebowzięcia NMP obchodzone są obchody słynnego turnieju „Sinjska Alka”. Następnie przelot nad rzeką Cetiną – najdłuższą rzeką Środkowej Dalmacji. Ma osiem źródeł, z których największym jest jezioro Glavaševo. Siła wodna Cetiny została wykorzystana przez zbiornik jeziora Peruča, położony 25 kilometrów w dół rzeki od źródła rzeki. Jezioro Peruča było pierwszym dużym zbiornikiem utworzonym w krasie i pierwszym odległym zbiornikiem w Systemie Hydroenergetycznym Cetina. Został poważnie uszkodzony podczas chorwackiej wojny o niepodległość. Ciekawostką o jeziorze Peruča jest mit Zjere. Tak zwany potwór z jeziora Peruča to wąż, który osiąga ponad trzy metry długości i znany jest z tego, że pojawia się w jeziorze. Chorwacki potwór z Loch Ness. Twój lot będzie kontynuowany wzdłuż rzeki Cetina do miasta Trilj. Miasto Trilj leży nad rzeką Cetina i znajduje się w Dalmacji śródlądowej. Wokół Trilj znajduje się wiele znalezisk datowanych na mezolit. Pierwszą odnotowaną grupą zamieszkującą te tereny było jedno z plemion iliryjskich zwane Delmati. Walczyli zaciekle z Rzymianami przez dziesięciolecia, ale ostatecznie przegrali. Jednak Rzymianie zbudowali legionową fortecę Tilurium na wzgórzu nad Trilj, którą zobaczysz lecąc nad nią. Na szczycie wzgórza Gardun pozostałości fortecy legionowej w Tilurium. Tilurium strzegło wejścia do doliny Cetiny od południa i podejścia do stolicy prowincji w Salonie. Lecąc dookoła zobaczysz zamek Čačvina. Ten zamek jest fortecą, która strzegła podejścia do Bośni podczas wojen osmańskich. Położony jest w strategicznym miejscu, dzięki czemu jego załoga może nadzorować ruch towarów przez górskie przejście prowadzące do Bośni. U wejścia do kanionu rzeki Cetina znajduje się fortyfikacja Nutjak. Został zbudowany w XV wieku w celu ochrony terenów na zachód od rzeki Cetina przed Turkami. Wreszcie samolot zawróci wokół pola Sinj i poleci z powrotem na lotnisko.

Z Sinj: 30-minutowy prywatny lot nad Splitem i Solinem

6. Z Sinj: 30-minutowy prywatny lot nad Splitem i Solinem

Ta trasa zaczyna się od startu z lotniska Sinj, przelotem nad miastem Sinj i pięknym polem Sinj. Ten raj pełen wody, pól i kamieni kryje w sobie niektóre z najbardziej endemicznych gatunków flory i fauny w Chorwacji. Krajobrazy i podziemia rzeki Cetiny obfitują w wieczną, szałwię, wrzos i tymianek. Możesz nawet zobaczyć fortecę Sinj, która była historycznie bardzo ważnym miejscem. Kierując się do Splitu, gdzie będziesz latał nad fortecą Klis. Na klifach między Mosorem a Kozjakiem stoi twierdza Klis. Został zbudowany w niezwykle strategicznym miejscu, które umożliwiło militarną kontrolę nad doliną Klis. Twierdza Klis została w całości pięknie zachowana. Po przelocie obok twierdzy Klis zobaczysz miasto Split z jego zieloną oazą Marjan. Zobaczysz nawet wyspę Brač i wyspę Šolta. Poniżej zobaczysz niesamowite błękitne morza! Split to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji i największy port promowy. Jest kulturalnym i gospodarczym centrum regionu. Największy zielony obszar w Splicie, Marjan został ogłoszony parkiem leśnym w 1964 roku. Według znalezisk archeologicznych był zamieszkany już w prehistorii. Znaleziono tu fragmenty prehistorycznej ceramiki. Odkryto także pozostałości świątyni Diany – bogini łowów. Aż do XV wieku Marjan był porośnięty lasem. W wyniku ekspansji osadnictwa, wojen i podbojów tureckich, podpaleń i wyrębów Marjan stał się jałowym pustkowiem w ciągu zaledwie dwóch stuleci. Ponowne zalesianie rozpoczęto sadzeniem pierwszych sosen w 1852 r. Z biegiem lat las odnawiał się, a zwierzęta wracały. Pierwsze akwarium morskie zostało założone na Marjan w 1928 roku. Po przelocie nad Splitem koniec lotu zabierze Cię nad małe miasteczko Solin. Solin był stolicą rzymskiej opatrzności. Jednak Solin (lub Salona) zniknął pod koniec średniowiecza i nigdy więcej nie został odnowiony. Dziś jest to miasto o bogatym dziedzictwie kulturowym od starożytnej Salony (forum ze świątyniami, amfiteatrem i cmentarzami z saloniańskimi męczennikami) do średniowiecza, czasów królowej Jeleny i dynastii Trpimirovićów, koronacji Zvonimira na króla Dalmacji i Chorwacji. Położony nad rzeką Jadro Solin jest dziś najmłodszym miastem w Chorwacji. Odwiedził ją papież Jan Paweł II w 1998 roku. Następnie polecisz w kierunku zachodniej części Splitu, gdzie możesz zobaczyć wspaniałe plaże Splitu. Popularne piaszczyste plaże, kamieniste plaże, skaliste miejsca, wszystko to można znaleźć w Splicie. Ostatnim krokiem jest powrót na lotnisko. To jedyna w swoim rodzaju wycieczka, podczas której zobaczysz wszystko, co musisz zobaczyć, w zaledwie 30 minut.

Ze Splitu: wycieczka do Parku Narodowego Krka

7. Ze Splitu: wycieczka do Parku Narodowego Krka

Ciesz się przyjemną jazdą wzdłuż wybrzeża, mijając miasta Split, Solin, Kaštela, Trogir, Primošten i Šibenik w drodze do Parku Narodowego Krka, jednego z najpiękniejszych parków narodowych w Europie, położonego w regionie Šibenik-Knin Hrabstwo. Przyjedź do parku i udaj się nad rzekę Krka, która szczyci się siedmioma wspaniałymi wodospadami. Podążaj za swoim przewodnikiem po najdłuższym i najpiękniejszym wodospadzie, Skradinskim Buku, i podziwiaj ten imponujący wyczyn natury. Posłuchaj swojego przewodnika i podziel się informacjami o wodospadzie, w którym znajduje się również pierwsza elektrownia wodna w Europie i druga na świecie. Kontynuuj wycieczkę spacerując po promenadach, pokonując po drodze trawertynowe bariery. Podczas zwiedzania rozkoszuj się pięknem rzeki i poznaj różnorodność roślinności parku. Odwiedź stare młyny wodne w okolicy, które pochodzą z XIX wieku i zobacz, dlaczego były tak ważne i uważane za symbol potęgi gospodarczej. Będzie tu wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie i robienie zdjęć lub po prostu relaks w cieniu starych dębów i jesionów.

Ze Splitu lub Trogiru: Park Narodowy Krka i degustacja wina

8. Ze Splitu lub Trogiru: Park Narodowy Krka i degustacja wina

Rozpocznij dzień od odbioru z hotelu w podróży wzdłuż wybrzeża Dalmacji i w głębi lądu. Podziwiaj widoki na Trogir, Split i okoliczne krajobrazy z bujnymi zielonymi polami i lokalnymi wioskami. Najpierw zatrzymaj się w mieście Šibenik, aby odkryć jego główne zabytki, w tym wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO katedrę św. Jakuba. Następnie udaj się do Parku Narodowego Krka, gdzie wybierzecie się na spokojną wędrówkę przez bujne lasy. Odkryj różnorodność lokalnej flory i fauny. Zobacz słynne wodospady parku, w tym Skradinski Bulwar. Po zwiedzeniu parku kontynuuj wycieczkę do winnicy w Ranch Rak. Dowiedz się o winach Dalmacji i produkcji wina w regionie. Zobacz piwnice z winami i spróbuj 4 różnych rodzajów wina. Spróbuj też domowej roboty prosciutto i sera z oliwkami. Po wycieczce po winnicy i degustacji wróć do hotelu.

Dodaj daty

Atrakcje i wycieczki
Solin

Solin
Liczba znalezionych atrakcji: 11
Sortuj wg::

Solin: poznaj okolicę

Pokaż wszystkie

Solin: pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Solin? Kliknij tutaj.