Dodaj daty

Atrakcje i wycieczki
Sarajewo

Sarajewo – nasze najbardziej polecane atrakcje

Sarajewo: Wycieczka po wojnach bośniackich i jugosłowiańskich z muzeum tuneli

1. Sarajewo: Wycieczka po wojnach bośniackich i jugosłowiańskich z muzeum tuneli

Rozpocznij swoją wycieczkę od transportu do muzeum War Tunnel. Po drodze (25-30 minut) zapoznaj się z tematyką wojenną i zobacz na własne oczy ważne miejsca i budowle, o których później ponownie usłyszysz w muzeum. Przyjedź do Tunelu Nadziei, dowiedz się o położeniu muzeum i jego słynnym znaku przed wejściem o nazwie „Sarajevo Rose”. Po obejrzeniu krótkiego filmu rozpoczyna się godzinna prezentacja, która wyjaśni upadek Jugosławii, wojnę w Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz powstanie i znaczenie tunelu. Po tunelu skieruj się w stronę olimpijskiej góry Trebević z 1984 r., która jest górą najbliższą centrum Sarajewa i była częścią linii frontu podczas oblężenia Sarajewa. Na miejscu masz okazję zobaczyć i spacerować po zniszczonym hotelu Osmice. Stamtąd rozpościera się najpiękniejsza panorama Sarajewa, które niestety było jednocześnie głównymi pozycjami armii wroga. Tuż pod górą Trebevic znajduje się drugi co do wielkości cmentarz żydowski w Europie. Na cmentarzu znajdują się nagrobki o unikalnych kształtach, które można zobaczyć tylko w Bośni i Hercegowinie. Uważa się, że na ich kształt mają wpływ średniowieczne bośniackie nagrobki noszące nazwę „Stecak”. Udaj się w stronę starej osmańskiej części miasta, aby odwiedzić Żółtą Twierdzę. Ostatnim przystankiem wycieczki jest cmentarz „Shehidi” (męczennik), miejsce spoczynku żołnierzy, którzy oddali życie za niepodległą Bośnię i Hercegowinę. W sercu cmentarza znajduje się grób pierwszego prezydenta Bośni Aliji Izetbegovicia.

Sarajewo: Grand Walking Tour

2. Sarajewo: Grand Walking Tour

Dołącz do nas w podróży przez przeszłość, podczas której przewodnik ujawni małe i duże sekrety tego miasta i wprowadzi Cię w mistycyzm sarajewskich ulic i zaułków. Wycieczka zabierze Cię do głównych zabytków architektury osmańskiej i austro-węgierskiej i pokaże Ci wyjątkową linię, na której Wschód spotyka się z Zachodem. Dowiedz się więcej o mieście, które jest powszechnie kojarzone z oblężeniem w latach 90-tych. Dowiedz się, jak I wojna światowa rozpoczęła się w wyniku wydarzeń w mieście i gdzie odbyły się pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie. Ciesz się zapachem świeżo parzonej kawy, smakami sziszy, dźwiękiem dzwonów kościelnych i nawoływaniem z minaretów. Dowiedz się, dlaczego Sarajewo dumnie nosi przydomek "Sarajewskie Spotkanie Kultur".

Sarajewo: Mostar, Konjic, Počitelj, Dom Sufi i wodospady

3. Sarajewo: Mostar, Konjic, Počitelj, Dom Sufi i wodospady

Rozpoczyna się Twoja podróż do Hercegowiny Po rozpoczęciu wycieczki zostaniesz odebrany w Sarajewie i przedstawiony licencjonowanemu przewodnikowi. Zrelaksuj się i ciesz się widokami na malowniczą okolicę w drodze do Mostaru. Przejazd przez Konjic i Jablanicę – przystanek na zdjęcia Podczas podróży do Mostaru przejedziemy przez Konjic, urokliwe miasteczko położone nad rzeką Neretwą, słynące z malowniczych krajobrazów. Godne uwagi atrakcje to góra Prenj i most osmański. Po drodze podziwiaj spokojne piękno jeziora Jablanicko i poznaj historyczne znaczenie Jablanicy, gdzie zrujnowany stary most kolejowy jest świadkiem bitwy nad Neretwą. Wizyta w cudownych wodospadach Kravica W drodze do Sarajewa dodatkowym przystankiem są wspaniałe wodospady Kravica. Przy dobrej pogodzie można zażyć orzeźwiającej kąpieli w krystalicznie czystych wodach wodospadu Kravica. Počitelj – perełka architektury Naszym następnym celem jest Počitelj, autentyczne XVI-wieczne osmańskie miasto, które pełni także funkcję skansenu. Niezwykła architektura miasta i malownicze położenie zapewniają niezapomniane wrażenia. Odkryj Mostar i Stary Most Po przybyciu do Mostaru powita Cię zachęcający klimat, bogata historia i charakterystyczny urok. Nasz przewodnik poprowadzi Cię na Stare Miasto, gdzie kultowy Stary Most jest symbolem XVI-wiecznej architektury osmańskiej. Odkryj wytrzymałość mostu dzięki wzruszającemu filmowi w lokalnej galerii. Zjedz lunch w Mostarze lub w Blagaj Sufi House Po zwiedzaniu Mostaru Twój przewodnik poleci wspaniały lunch w lokalnej restauracji lub wizytę w Blagaju. Blagaj to malownicza wieś położona u źródeł krystalicznie czystej rzeki Buna, która wypływa z wysokich klifów. Wizyta w XVI-wiecznym Blagaj Tekke, domu sufickim, dodaje duchowego wymiaru Twojemu doświadczeniu. Transport do Twojego miejsca zakwaterowania Twój dzień zakończy się wygodnym transportem do hotelu, dzięki czemu pozostawisz cenne wspomnienia z wycieczki po Mostarze i Hercegowinie.

Sarajewo: Mostar, Konjic, Blagaj Tekke, Pocitelj i wodospad

4. Sarajewo: Mostar, Konjic, Blagaj Tekke, Pocitelj i wodospad

Wyrusz w magiczną podróż po historycznych atrakcjach Hercegowiny. Wyrusz z Sarajewa na wycieczkę z przewodnikiem i odkryj starożytne miasta, piękne wodospady i słynny na całym świecie Stary Most w Mostarze. Poznaj bogatą historię kraju i skosztuj tradycyjnych potraw. Udaj się do pierwszego przystanku dnia: Konjic, wyjątkowego, prehistorycznie zamieszkałego miejsca, z którego pochodzi Hercegowina. Słynie z XVII-wiecznego Starego Mostu z sześcioma łukami i doskonałym wprowadzeniem do szmaragdowo-zielonej rzeki Neretwy. Z Konjic jedź dalej w kierunku wodospadów Kravica, ulubionego miejsca piknikowego w Hercegowinie i letniego miejsca do pływania. Podziwiaj największy i najpiękniejszy wodospad w kraju. Latem wskocz do wody i zażyj orzeźwiającej kąpieli. Przejdź do średniowiecznej i otomańskiej ufortyfikowanej wioski Počitelj. Wybierz się na łatwą wędrówkę w kierunku Kula, fortu w kształcie silosu z widokiem na wioskę ze szczytu wzgórza. Dowiedz się o XV-wiecznym drzewie, które stoi wysoko obok minaretu meczetu. Po krótkiej wędrówce kontynuuj drogę do Blagaj, położonego u źródła rzeki Buna. Wejdź do Domu Derwiszów i zachwyć się ilością detali i kunsztem wykonania. Zbudowany w miejscu wcześniejszego sanktuarium Bogumiła w XVI wieku, odkryj Tekke, idealne miejsce do poznania zakonu sufi. Odwiedź miasto Mostar, znane ze starych tureckich domów i Starego Mostu. Spójrz na architekturę, która przedstawia symbol tolerancji między muzułmanami, chrześcijanami i Żydami. Skoncentruj się na Starym Moście, Starym Bazarze i Starym Mieście w Mostarze i posłuchaj opowieści o ich dziedzictwie. Ciesz się wliczonym w cenę posiłkiem składającym się z tradycyjnych bośniackich kanapek lub wegetariańskiej alternatywy przed powrotem do Sarajewa.

Sarajewo: Oblężenie tunelu nadziei

5. Sarajewo: Oblężenie tunelu nadziei

Wsiądź do autobusu w Sarajewie i wyjedź z miasta. Podczas jazdy autobusem dowiedz się, jak wybuchła wojna, dlaczego zniszczono Bibliotekę Narodową BH i ile osób zginęło. Jadąc do Muzeum Tuneli wzdłuż Alei Snajperów, posłuchaj opowieści o tym, jak wyglądało życie w tych latach ciemności. Po tym wstępie odkryj historię niezwykle ważnego tunelu o długości 800 m, który łączył okupowane i wolne terytoria Sarajewa. Po przybyciu do muzeum przejdź przez jedną część oryginalnego tunelu i obejrzyj film o wojnie w Sarajewie. Posłuchaj, jak Twój przewodnik wyjaśnia rolę tunelu podczas oblężenia, jego budowę, sposób użycia i chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania. W drodze powrotnej do miasta porozmawiaj ze swoim przewodnikiem o Sarajewie i jego przyszłości.

Z Sarajewa: Jednodniowa wycieczka do jezior Travnik, Jajce i Pliva

6. Z Sarajewa: Jednodniowa wycieczka do jezior Travnik, Jajce i Pliva

Położone kilka godzin drogi od Sarajewa, Travnik i Jajce mają długą i bogatą historię i są otoczone zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Sprawdź niektóre z ich najważniejszych zabytków, korzystając z transportu z Sarajewa. Usiądź wygodnie i zrelaksuj się z profesjonalnym kierowcą i licencjonowanym przewodnikiem. Zobacz jeziora Pliva, młyny wodne w Jajcach, średniowieczne katakumby i stary zamek w Travniku. Delektuj się smakiem najlepszego ćevapi w Travniku, narodowej potrawy tego kraju, i podziwiaj krajobrazy po drodze. Jajce było stolicą Królestwa Bośni i Hercegowiny w XIV wieku, podczas gdy Travnik był stolicą Imperium Osmańskiego w Bośni i Hercegowinie. Travnik ma prawie taki sam wygląd jak w okresie osmańskim z wieloma meczetami, domami i fontannami, które pochodzą z tamtych czasów. Twój przewodnik będzie Cię informował o faktach i opowieściach o regionalnej kulturze, historii i geografii. Ciesz się wspaniałą scenerią i kulturą.

Sarajewo: Bośniacka wojna i upadek Jugosławii - wycieczka z tunelem

7. Sarajewo: Bośniacka wojna i upadek Jugosławii - wycieczka z tunelem

Dołącz do nas na kompleksową wycieczkę samochodową z przewodnikiem i poznaj wojenną historię Sarajewa. Nasza wycieczka oferuje unikalny wgląd w trudny czteroletni okres, w którym miasto i jego mieszkańcy stali w obliczu ciągłego zagrożenia bombardowaniami. Będziesz miał okazję odwiedzić kluczowe miejsca z wojny w latach 1992-1995, po oblężeniu Sarajewa. Nasza wycieczka obejmuje również obserwację pozostałości pomników, które zostały strategicznie zachowane jako przypomnienie, podkreślając zbiorowe zaangażowanie w zapobieganie powtarzaniu się takich wydarzeń. Zwiększ swoje zrozumienie doświadczeń wojennych dzięki narracji o Tunelu Nadziei, której towarzyszy krótki film stworzony w tym okresie. Poświęć chwilę na kontemplację w miejscu jednej z największych masakr na Markale Market. Następnie udaj się do Żółtej Twierdzy, aby zobaczyć najlepszą panoramę Sarajewa. Twój przyjazny przewodnik zapewni wgląd w rozpad Jugosławii i sposób, w jaki Sarajewo zostało oblężone. Kontynuujmy wycieczkę samochodem do kompleksu olimpijskiego i jego cmentarza. Tutaj możemy dowiedzieć się o jego roli jako gospodarza Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku, zaledwie kilka lat przed wybuchem wojny w Bośni. To wciągające doświadczenie zapewni nam głębsze zrozumienie wydarzeń historycznych, które ukształtowały Sarajewo w tym burzliwym okresie.

Sarajewo: Transfer z/na lotnisko w Sarajewie

8. Sarajewo: Transfer z/na lotnisko w Sarajewie

Oszczędź sobie kłopotów związanych z poruszaniem się po nowym mieście, rezerwując transfer między międzynarodowym lotniskiem w Sarajewie a miejscem zakwaterowania w Sarajewie. Spędź więcej czasu w Sarajewie, nie martwiąc się o transport na lotnisko. Spotkaj się ze swoim kierowcą w terminalu przylotów, gdzie będzie czekał ze znakiem lub przed miejscem zakwaterowania w Sarajewie. Ciesz się płynną jazdą do celu.

Sarajewo: Wycieczka piesza po Starym Mieście z lokalnym przewodnikiem

9. Sarajewo: Wycieczka piesza po Starym Mieście z lokalnym przewodnikiem

Miasto Sarajewo jest stolicą Bośni i Hercegowiny. To miejsce, w którym spotykają się różne kultury i czyni Sarajewo wyjątkowym wielokulturowym centrum. To także miasto, w którym wielkie imperia rządziły i pozostawiły ślady w całym kraju, takie jak Imperium Osmańskie, Cesarstwo Austro-Węgierskie, komunistyczna Jugosławia i współczesny okres niepodległości. Czy jest lepszy przykład społeczeństwa wielowyznaniowego niż cztery pomniki sakralne w promieniu 100 metrów? Dźwięki i modlitwy, które można usłyszeć jednocześnie, reprezentują uczucie, którego nie da się opisać, ale trzeba go doświadczyć. Zapach autentycznej kawy, zapach tradycyjnej kuchni, historyczny wygląd starej części miasta, życzliwi mieszkańcy i dusza samego miasta z pewnością zagwarantują doskonały wypoczynek. Czy możesz sobie wyobrazić, że Sarajewo było centrum świata w 1984 roku? Był to rok XIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Zaledwie osiem lat później Sarajewo stało się polem wojny z najdłuższym oblężeniem we współczesnej historii.

Sarajewo: odkryj pieszą wycieczkę po Sarajewie z lokalnym przewodnikiem

10. Sarajewo: odkryj pieszą wycieczkę po Sarajewie z lokalnym przewodnikiem

Odkryj Sarajewo, stosunkowo młode miasto założone w połowie XV wieku, o burzliwej historii. Doświadcz połączenia wpływów orientalnych, europejskich i jugosłowiańskich, które tworzy wyjątkowość i piękno niespotykane nigdzie indziej, jak w Sarajewie. To miasto obejmowało wszystkie różne narodowości, ale niestety pod koniec XX wieku stanęło w obliczu zniszczenia. Podczas tej wycieczki będziesz mógł zobaczyć architekturę muzułmańską, katolicką, prawosławną i żydowską, zaledwie kilka minut od siebie. Usłysz muzułmańskie wezwania do modlitwy, a jednocześnie usłysz dźwięk dzwonów z pobliskich kościołów. Spróbuj tradycyjnych potraw i zobacz tradycyjne rzemiosło. Dowiedz się o zamachu, który wywołał pierwszą wojnę światową, oraz o tym, jak muzułmanie i Żydzi chronili się nawzajem podczas różnych wojen. Zrozum, jak miasto, które tyle wycierpiało, może być tak przyjemne. W ciągu zaledwie trzech godzin poczuj duszę Sarajewa.

Wszystkie atrakcje

Liczba znalezionych atrakcji: 133
Sortuj wg::

Często zadawane pytania dotyczące: Sarajewo

Jakie są najlepsze wycieczki całodniowe i wyprawy z: Sarajewo

Najlepsze wycieczki całodniowe i wyprawy z: Sarajewo to:

Mostar

Sarajewo: pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Sarajewo? Kliknij tutaj.

Sarajewo: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.9 / 5

na podstawie 1358 opinii

Zarezerwowałem to w ostatniej chwili, ponieważ wydawało się, że to dobry sposób, aby zobaczyć niektóre z głównych miejsc Sarajewa w ciągu jednego dnia. I tak właśnie było. Warto zobaczyć muzeum Tunnel i podobał mi się tor bobslejowy. Widok z Żółtego Bastionu jest niesamowity. Tak wygodnie było podróżować autobusem, a wycieczka ma prawdopodobnie znacznie lepszy stosunek jakości do ceny niż próba wskoczenia taksówką do tych miejsc i zrobienia tego niezależnie, ponieważ są one rozsiane po różnych częściach miasta. Przewodnicy są bardzo kompetentni i przeżyli doświadczenie wojny, dzięki czemu mogą opowiedzieć własne historie o tym strasznym czasie w historii. Zalecana!

Dobra wycieczka! Agan był bardzo kompetentny, rozważny i dobry w odpowiadaniu na nawet skomplikowane pytania. Widać było, że był bardzo doświadczony i szczerze zainteresowany historią. Postój na bobslejowym obiekcie olimpijskim był trochę nieostry i niezbyt interesujący. Jednak zdecydowanie polecam wycieczkę.

Przewodnik eksperta (Armin), który ożywia fascynującą i burzliwą historię miasta. Pomimo tego, że Tour przebiegł ponad godzinę w czasie, nie był pospieszny.