Forum Romanum

Obejrzyj ruiny, które niegdyś były centrum życia towarzyskiego każdego mieszkańca Rzymu.

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

5 faktów historycznych na temat budowy Forum Romanum

W przeciwieństwie do innych forów Cesarstwa Rzymskiego Forum Romanum nie zostało po prostu zaplanowane i wybudowane, ale powoli ewoluowało wraz z rozwojem Rzymu. Oto 5 faktów dotyczących historii Forum Romanum:

 • Pradawne miejsce spotkań

  1. Pradawne miejsce spotkań

  Ten położony na bagnistej równinie pomiędzy Kapitolem i Palatynem obszar był lokalnym miejscem spotkań na długo przed utworzeniem oficjalnego forum.

 • Osuszenie bagien

  2. Osuszenie bagien

  Według legendy pierwsze comitium powstało po zawarciu pokoju przez osady z Kapitolu i Palatynu. Dopóki 5. król Rzymu nie wybudował Cloaca Maxima, większość terenu była zbyt bagnista i nie nadawała się do użytku.

 • Różnorodność zastosowań

  3. Różnorodność zastosowań

  Forum Romanum przez wieki służyło jako centrum życia publicznego Rzymu. Odbywały się tu przemowy, defilady wojskowe, rozprawy sądowe, pojedynki gladiatorów, targi i inne wydarzenia.

 • Kolebka wczesnych katolickich zabytków Rzymu

  4. Kolebka wczesnych katolickich zabytków Rzymu

  Wybudowanie w 312 r. n.e. przez Konstantyna I bazyliki Maksencjusza i Konstantyna było ostatnim znaczącym etapem rozbudowy Forum Romanum. Z czasem kilka innych świątyń przekształcono w chrześcijańskie kościoły.

 • Powolna śmierć Forum Romanum

  5. Powolna śmierć Forum Romanum

  Wylewający Tyber oraz erozja okolicznych wzgórz powodowały podnoszenie się gruntu i powolne przykrywanie Forum Romanum. W średniowieczu miejsce to było wykorzystywane jako pastwisko!

Zaplanuj pobyt

 • Kiedy możliwe jest zwiedzanie?

  Bilety wstępu do Forum Romanum są ważne przez 2 dni, ale umożliwiają także zwiedzanie Koloseum i Palatynu. To dość dużo zwiedzania, więc przyjedź wcześnie rano! Forum Romanum jest otwierane o godz. 8.30 (oprócz świąt) i zamykane o różnych godzinach, w zależności od pory roku. W okresie od kwietnia do września będziesz mieć więcej czasu na zwiedzanie.
  Jeśli nie dokonujesz wcześniejszej rezerwacji on-line, skorzystaj z kas biletowych na Palatynie, gdzie kolejki są znacznie krótsze niż przy Koloseum!

 • Jak dotrzeć do Forum Romanum?

  Nie daj się zwieść mapom! Mimo iż w pobliżu Forum Romanum są stacje metra, żadna z nich nie znajduje się blisko wejścia! Stacja „Colosseo” (obok Koloseum) położona jest najbliżej, ale i tak trzeba będzie jeszcze przejść ulicą Via dei Imperiali, aby dotrzeć do wejścia. Możesz też wybrać się autobusem linii 51, 85, 87, 118 lub 810 i wysiąść na przystanku „Fori Imperiali”.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Forum Romanum jest czynne codziennie od godz. 8.30 (oprócz świąt); zamykane jest godzinę przed zachodem słońca.
 • Cena
  Cena biletu dla dorosłych to 12 EUR. Bilet jest ważny przez 2 dni i umożliwia zwiedzanie Koloseum, Forum Romanum i Palatynu.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Na pewno się przyda. Oprócz tego radzimy zapoznać się z naszymi najpopularniejszymi wycieczkami.
 • Jak tam dotrzeć?
  Przygotuj się na spacer ze stacji metra „Colosseo” lub przyjedź autobusem linii 51, 85, 87, 118 lub 810 na przystanek „Fori Imperiali”.
 • Dodatkowe wskazówki

  • W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do Forum Romanum jest bezpłatny!

  • Za wcześniejszą rezerwację on-line i ominięcie kolejki obowiązuje opłata w wysokości 2 EUR.

Forum Romanum: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Forum Romanum? Kliknij tutaj.

Forum Romanum: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.5 / 5

na podstawie 90 188 opinii

Ten bilet jest bardzo godny polecenia... Możesz wejść do Koloseum o zarezerwowanej godzinie, bez długiego stania w kolejce. Potem możesz po prostu pozwolić sobie na dryf i przejść do Forum Romanum w dowolnym momencie... I zaoszczędzisz też trochę pieniędzy.

Niesamowite doświadczenie. Nie wiedziałem, że Koloseum to o wiele więcej niż Forum. Wzgórze Palantine było spektakularne. Wskazówka: weź ze sobą dużą butelkę wody i uzupełnij wodę, jeśli to możliwe, ponieważ Wzgórze Palantine może zająć kilka godzin.

Dobrze zorganizowane, bilety pocztą i wskakuj od razu. Nie poszliśmy do Koloseum, ponieważ zwiedziliśmy je już kilka razy, więc udaliśmy się prosto na Forum. Na tym nie ma blokady czasowej i około godziny 13.00 poszło całkiem sprawnie przy wejściu.

WSPANIAŁE, ALE JEDYNYM PROBLEMEM NIE BYŁO PAŃSTWA DOKUMENT Z KODEM QR DO WEJŚCIA ZAMIAST ŻE KLIENCI USŁUGI ALE ODPOWIEDZ SZYBKO NA WATSHAPP

Magiczne przeżycie, aby móc podziwiać architekturę sprzed 2000 lat, niesamowite konstrukcje, rzymskie Koloseum wspaniałe dzieło sztuki.