Pompeje

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Atrakcje Pompejów

W 79 roku n.e. wydobywający się z Wezuwiusza popiół wulkaniczny i pumeks pogrzebały Pompeje. Od czasu rozpoczęcia prac wykopaliskowych w połowie XVIII wieku znaleziono tu mnóstwo skarbów i przedmiotów dających wyobrażenie o życiu w starożytności.

 • Amfiteatr w Pompejach

  1. Amfiteatr w Pompejach

  Powstał w 80 r. p.n.e. i uznawany jest za jedną pierwszych tego typu budowli. Walczyli tutaj gladiatorzy, a 3 sektory mogły pomieścić do 20 000 widzów, w zależności od ich klasy społecznej.

 • Świątynia Apollina

  2. Świątynia Apollina

  Uznawana za najstarszy budynek religijny w Pompejach. Znajduje się w nim wykonana z brązu replika posągu boga wróżb, stojącego pośród korynckich kolumn i jakby napinającego łuk.

 • Świątynia Jowisza

  3. Świątynia Jowisza

  Wezuwiusz wznosi się za świątynią Trójcy Kapitolińskiej, czyli Jowisza, Junony i Minerwy. Rzymianie czcili Jowisza jako najpotężniejsze ze wszystkich bóstw.

 • Dom Fauna

  4. Dom Fauna

  To jeden z największych budynków mieszkalnych w Pompejach. Znajduje się w nim replika słynnej mozaiki przedstawiającej bitwę Aleksandra Wielkiego z perskim królem Dariuszem III.

 • Dom Menandra

  5. Dom Menandra

  Ten bogato zdobiony freskami i mozaikami budynek zawdzięcza swoją nazwę nie swoim pierwszym właścicielom, lecz niezwykłemu freskowi przedstawiającemu greckiego poetę Menandra.

 • Dom Wettiuszów

  6. Dom Wettiuszów

  Będący wyzwolonymi niewolnikami bracia Wettiusze nie szczędzili wydatków, aby pokazać swój „nowobogacki” status poprzez wspaniałe freski i malowidła ścienne.

 • Willa z Misteriami

  7. Willa z Misteriami

  Dziewięć malowideł na ścianach „komnaty inicjacyjnej” przedstawia rytuał wkroczenia panny młodej w kobiecość oraz kult Dionizosa – greckiego boga wina i płodności.

Zaplanuj pobyt

 • Bilety wstępu do Pompejów

  Cena biletu wstępu do Pompejów to 11 EUR, ale w pierwszą niedzielę każdego miesiąca Pompeje można zwiedzać za darmo. Nie ma konieczności wcześniejszego kupowania biletów on-line. Do środka prowadzą 3 wejścia: Villa dei Misteri, Porta Marina i Anfiteatro. Cena 3-dniowego karnetu na zwiedzanie Pompejów, Herkulanum, Oplontis, Boscoreale i Stabii to 20 EUR.

 • Kiedy można zwiedzać Pompeje?

  Godziny otwarcia Pompejów to 8.30-19.30 od kwietnia do października i 8.30-17.30 od listopada do marca.

 • Jak dotrę do Pompejów?

  Pociąg Circumvesuviana kursuje na trasie Neapol – Sorrento co pół godziny. Podróż do stacji „Pompeii-Scavi-Villa dei Misteri” trwa ok. 30-40 minut. Autokar SITA kursuje tylko od poniedziałku do soboty; wyjeżdża z dworca centralnego i portu w Neapolu i zatrzymuje się przy Piazza Esedra w Pompejach (od tej strony wchodzi się przez Porta Marina). Jeśli podróżujesz samochodem, dojedziesz na miejsce autostradą A3.

 • Kiedy najlepiej zwiedzać Pompeje?

  Na południu Włoch wiosną i jesienią panują przyjemne temperatury, natomiast latem jest dość gorąco. Pompeje nie są małe i należy założyć, że zwiedzanie potrwa od 2 do 3 godzin. Zabierz ze sobą butelkę wody i nie zapomnij o odpowiednich butach i kremie do opalania.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Godziny otwarcia Pompejów to 8.30-19.30 od kwietnia do października i 8.30-17.30 od listopada do marca.
 • Cena
  Cena biletu dla dorosłych to 11 EUR lub więcej, w zależności od wybranych opcji wycieczki i transportu.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  W Pompejach jest tyle zabytków, że przewodnik na pewno uprzyjemni i ułatwi zwiedzanie.
 • Jak tam dotrzeć?
  Dojedziesz pociągiem Circumvesuviana na stację „Pompeii Scavi-Villa dei Misteri” lub autokarem SITA na Piazza Esedra.
 • Dodatkowe wskazówki

  • W Pompejach jest bardzo mało zacienionych miejsc. Koniecznie zabierz ze sobą nakrycie głowy, krem do opalania i dużo wody!

  • Handel wewnątrz Pompejów jest ograniczony. Dobrze zaplanuj wycieczkę i zjedz coś przed zwiedzaniem, jeśli masz taką potrzebę.

Pompeje: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Pompeje? Kliknij tutaj.

Pompeje: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.4 / 5

na podstawie 21 384 opinii

Ta trasa była zdecydowanie jedną z najfajniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobiliśmy. Roberto był niesamowitym przewodnikiem w drodze tam iz powrotem, tak kompetentnym i takim gawędziarzem. Antonio (kierowca) jest bohaterem wśród mężczyzn, który radzi sobie z serpentynami do iz Wezuwiusza. Czas wolny w Pompejach był niesamowity, uwielbialiśmy nie być z grupą podczas COVID. Sami moglibyśmy dość łatwo uniknąć tłumów. 2 i pół godziny to za mało czasu, ale myślę, że zajęłoby to kilka dni zwiedzania, aby zobaczyć wszystko. Wezuwiusz był TREK, ale tak warty wspinaczki (i wielu odpoczynków) ze względu na widok i perspektywę. Absolutnie zapierający dech w piersiach - na więcej niż jeden sposób. Gorąco polecam każdemu, kto odwiedza Pompeje z Rzymu, a jeśli możesz to huśtać - idź z Roberto i Antonio.

Spędziliśmy miło czas pod Neapolem, pojechaliśmy z przepustką do Pompejów i Herkulanum, następnego dnia do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu. Dobrze zorganizowane, że z tym karnetem można również korzystać z transportu publicznego.

Bardzo dobre doświadczenie. Odebrali nas z hotelu, mimo że nie byli blisko centrum. Bardzo kompletne wizyty, bardzo dobre jedzenie i przewodnicy. Laura bardzo dobrze wyjaśniła nam Pompeje. Wspinaczka na krater jest nieco trudna, ale warto.

Wycieczka dobrze przemyślana i zorganizowana. Dużo ciekawych miejsc w jeden dzień. Sympatyczny kierowca- przewodnik. Niezwykle widoki podczas jazdy komfortowym busem.

Naprawdę wyjątkowa wycieczka, przewodnik Alex bardzo przygotowany, towarzyski, zawsze na kawałku….