Pompeje

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Atrakcje Pompejów

W 79 roku n.e. wydobywający się z Wezuwiusza popiół wulkaniczny i pumeks pogrzebały Pompeje. Od czasu rozpoczęcia prac wykopaliskowych w połowie XVIII wieku znaleziono tu mnóstwo skarbów i przedmiotów dających wyobrażenie o życiu w starożytności.

 • Amfiteatr w Pompejach

  1. Amfiteatr w Pompejach

  Powstał w 80 r. p.n.e. i uznawany jest za jedną pierwszych tego typu budowli. Walczyli tutaj gladiatorzy, a 3 sektory mogły pomieścić do 20 000 widzów, w zależności od ich klasy społecznej.

 • Świątynia Apollina

  2. Świątynia Apollina

  Uznawana za najstarszy budynek religijny w Pompejach. Znajduje się w nim wykonana z brązu replika posągu boga wróżb, stojącego pośród korynckich kolumn i jakby napinającego łuk.

 • Świątynia Jowisza

  3. Świątynia Jowisza

  Wezuwiusz wznosi się za świątynią Trójcy Kapitolińskiej, czyli Jowisza, Junony i Minerwy. Rzymianie czcili Jowisza jako najpotężniejsze ze wszystkich bóstw.

 • Dom Fauna

  4. Dom Fauna

  To jeden z największych budynków mieszkalnych w Pompejach. Znajduje się w nim replika słynnej mozaiki przedstawiającej bitwę Aleksandra Wielkiego z perskim królem Dariuszem III.

 • Dom Menandra

  5. Dom Menandra

  Ten bogato zdobiony freskami i mozaikami budynek zawdzięcza swoją nazwę nie swoim pierwszym właścicielom, lecz niezwykłemu freskowi przedstawiającemu greckiego poetę Menandra.

 • Dom Wettiuszów

  6. Dom Wettiuszów

  Będący wyzwolonymi niewolnikami bracia Wettiusze nie szczędzili wydatków, aby pokazać swój „nowobogacki” status poprzez wspaniałe freski i malowidła ścienne.

 • Willa z Misteriami

  7. Willa z Misteriami

  Dziewięć malowideł na ścianach „komnaty inicjacyjnej” przedstawia rytuał wkroczenia panny młodej w kobiecość oraz kult Dionizosa – greckiego boga wina i płodności.

Zaplanuj pobyt

 • Bilety wstępu do Pompejów

  Cena biletu wstępu do Pompejów to 11 EUR, ale w pierwszą niedzielę każdego miesiąca Pompeje można zwiedzać za darmo. Nie ma konieczności wcześniejszego kupowania biletów on-line. Do środka prowadzą 3 wejścia: Villa dei Misteri, Porta Marina i Anfiteatro. Cena 3-dniowego karnetu na zwiedzanie Pompejów, Herkulanum, Oplontis, Boscoreale i Stabii to 20 EUR.

 • Kiedy można zwiedzać Pompeje?

  Godziny otwarcia Pompejów to 8.30-19.30 od kwietnia do października i 8.30-17.30 od listopada do marca.

 • Jak dotrę do Pompejów?

  Pociąg Circumvesuviana kursuje na trasie Neapol – Sorrento co pół godziny. Podróż do stacji „Pompeii-Scavi-Villa dei Misteri” trwa ok. 30-40 minut. Autokar SITA kursuje tylko od poniedziałku do soboty; wyjeżdża z dworca centralnego i portu w Neapolu i zatrzymuje się przy Piazza Esedra w Pompejach (od tej strony wchodzi się przez Porta Marina). Jeśli podróżujesz samochodem, dojedziesz na miejsce autostradą A3.

 • Kiedy najlepiej zwiedzać Pompeje?

  Na południu Włoch wiosną i jesienią panują przyjemne temperatury, natomiast latem jest dość gorąco. Pompeje nie są małe i należy założyć, że zwiedzanie potrwa od 2 do 3 godzin. Zabierz ze sobą butelkę wody i nie zapomnij o odpowiednich butach i kremie do opalania.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Godziny otwarcia Pompejów to 8.30-19.30 od kwietnia do października i 8.30-17.30 od listopada do marca.
 • Cena
  Cena biletu dla dorosłych to 11 EUR lub więcej, w zależności od wybranych opcji wycieczki i transportu.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  W Pompejach jest tyle zabytków, że przewodnik na pewno uprzyjemni i ułatwi zwiedzanie.
 • Jak tam dotrzeć?
  Dojedziesz pociągiem Circumvesuviana na stację „Pompeii Scavi-Villa dei Misteri” lub autokarem SITA na Piazza Esedra.
 • Dodatkowe wskazówki

  • W Pompejach jest bardzo mało zacienionych miejsc. Koniecznie zabierz ze sobą nakrycie głowy, krem do opalania i dużo wody!

  • Handel wewnątrz Pompejów jest ograniczony. Dobrze zaplanuj wycieczkę i zjedz coś przed zwiedzaniem, jeśli masz taką potrzebę.

Pompeje: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Pompeje? Kliknij tutaj.

Pompeje: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.4 / 5

na podstawie 18 679 opinii

The trip was nice and interesting. Good organised. The best part of the trip was our guide Roberto. He had many interesting stories to say and took good care about the participants. It was really nice to hear this guy talking in very interesting and often funny way about simple things. I think without him it would be just another watching of old ruins. Roberto keep going!!! ;-)

Generally everything was ok, the guide Tiziana was very friendly but our group was a mix of English and Spanish and that was a little problem because everything had to be translated into two different languages and especially during the Pompei tour it was a bit annoying waiting plus the group was a little too big .

Fantastyczna przewodniczka po pompejach, kierowcy, opiekunowie

Zdecydowanie warte swoich pieniędzy. My dodatkowo zakupiliśmy jeszcze wejscie na wulkan. Wszystko super, przydało by się jednak te pół godziny więcej na wezuwiuszu. Opiekunowie czekają na spoznialskich tylko 10 minut, więc trzeba uważać.

Bardzo dobrze zorganizowane, bus podstawiony na miejsce, przewodniczka bardzo sympatyczna.