Ostatnia Wieczerza

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

5 wskazówek, jak uświetnić oglądanie „Ostatniej Wieczerzy”

Namalowany przez Leonarda da Vinci fresk, przedstawiający Ostatnią Wieczerzę Chrystusa i jego apostołów, na zawsze wpisał się do kanonu światowej sztuki. Oryginał, który można dziś oglądać w Mediolanie, przyciąga turystów z całego świata. Co jednak można zobaczyć oprócz niego?

 • Santa Maria delle Grazie

  1. Santa Maria delle Grazie

  Kościół, w którym znajduje się fresk mistrza, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Przetrwał drugą wojnę światową i stanowi ważny przykład włoskiej architektury.

 • 2. Wystawa „Na ostatniej wieczerzy”

  Jeśli lubisz interaktywne wystawy, ta jest strzałem w dziesiątkę! Multimedialna wystawa pozwoli Ci dokonać analizy malowidła, dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat renesansu, a nawet poczuć zapach obrazu!

 • Zamek rodziny Sforzów

  3. Zamek rodziny Sforzów

  Ta średniowieczna forteca jest symbolem włoskiego renesansu, więc obejrzenie jej to wspaniały dodatek do „Ostatniej Wieczerzy”.

 • Santa Maria presso San Satiro

  4. Santa Maria presso San Satiro

  Ten kościół, znany też jako „San Satiro”, jest dość mały, ale jego piękne wnętrze robi ogromne wrażenie: w środku znajdziesz jeden z pierwszych przykładów malarstwa iluzjonistycznego.

 • Wycieczka przedwojennym tramwajem

  5. Wycieczka przedwojennym tramwajem

  Poczuj się jak w latach 30! Oprzyj się wygodnie i ciesz się widokiem zabytków. Nie przegap Piazza della Repubblica i opery La Scala!

Zaplanuj pobyt

 • Czy wstęp jest ograniczony?

  Do sali, w której znajduje się „Ostatnia Wieczerza”, jednorazowo może wejść tylko jedna, 15-osobowa grupa. Bilet należy zarezerwować wcześniej.

 • Kiedy można oglądać wystawę multimedialną?

  Może się zdarzyć, że w danym roku będzie dostępna tylko w sierpniu. Lepiej upewnić się zawczasu.

 • Jak należy się ubrać?

  Do kościołów należy wchodzić w ubiorze zakrywającym kolana i ramiona.

 • Jak poruszać się po Mediolanie?

  Jeśli wykupisz pieszą wycieczkę, zobaczysz wszystkie główne atrakcje! Jeśli jednak chcesz się poruszać po mieście szybciej, możesz skorzystać z metra.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Ostatnią Wieczerzę” można oglądać od wtorku do niedzieli, w godz. 8.15-19.00. Wystawa jest zamknięta 1 maja, 1 stycznia i 25 grudnia.
 • Cena
  Ceny biletów zależą od oferty – można je sprawdzić online. Rezerwacja przez internet pozwoli Ci uniknąć kolejek.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Wycieczka z przewodnikiem pozwoli Ci wiele zobaczyć i jeszcze więcej się dowiedzieć. Serdecznie polecamy!
 • Jak tam dotrzeć?
  Najłatwiej dostać się tam czerwoną lub zieloną linią (st. „Conciliazione” lub „Cardona”) albo tramwajem nr 16.
 • Dodatkowe wskazówki

  • Zarezerwuj bilet online – unikniesz kolejek!

  • Bilety wyprzedają się szybko, ale czasami w ostatniej chwili pojawiają się dodatkowe.

Ostatnia Wieczerza: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Ostatnia Wieczerza? Kliknij tutaj.

Ostatnia Wieczerza: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.6 / 5

na podstawie 13 168 opinii

Jestem pod wrażeniem profesjonalnego przygotowania wycieczki, szczególnie wielkie podziękowania i wyrazy uznania należą się Pani Sylwii (przewodnik z ogromną wiedzą i pasją oraz wysoką kultura osobistą). Podobałam mi się możliwość zadawania pytań. Żadne nie pozostało bez odpowiedzi. Rekomenduję udział w wycieczce połączonej ze zwiedzaniem (łącznie 3 h) - naprawdę warto - zwłaszcza jeżeli jesteś po raz pierwszy w Mediolanie (!)

Fresk jest w lepszym stanie niż się spodziewałem. Sposób w jaki jest zorganizowane zwiedzanie tego miejsca bardzo mi się podoba. Wchodzi się w niewielkiej grupie, bodaj 25 osób, co daje duży komfort obcowania z dziełem. Wprawdzie na sam refektarz z całego wejścia zostaje tylko 15 min. ale to wystarczający czas. Pozostała część też jest ciekawa. Nie zmienia to faktu, że jednak jest drogo.

Bardzo dobrze przygotowana wycieczka, swietnie opowiedziane historie zabytków i różne ciekawostki. Doskonała znajomość angielskiego dodatkowo pozytywnie wpływa na ocenę.

miła obsługa w punkcie odbioru voucherów, W każdym punkcie biletowym wiadomo było, o co chodzi. Polecam pakiet, można dużo zobaczyć

Super wycieczka, bardzo miły komunikatywny przewodnik, dużo ciekawych informacji Jestem zachwycona