Katedra Notre-Dame

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Diabeł tkwi w szczegółach... nawet w katedrze Notre Dame!

Budowa tego arcydzieła architektury gotyckiej zajęła niemal 200 lat. Świątynia przetrwała rewolucję francuską, napaść hugenotów i II wojnę światową. Na przestrzeni wielu lat katedra poddawana była renowacjom, lecz pożar z 15 kwietnia 2019 r. strawił sporą część budynku. Zachowała się słynna fasada, jednak wiele charakterystycznych detali świątyni spłonęło. Oto kilka szczegółów konstrukcyjnych, które sprawiły, że katedra Notre Dame stała się światowej sławy symbolem Francji.

 • Gargulce

  1. Gargulce

  Misterne wykonanie posągów umieszczonych na fasadzie budynku od dawna przykuwało uwagę zwiedzających z całego świata. Niestety losy gargulców po pożarze nie są znane.

 • Rozeta na fasadzie południowej

  2. Rozeta na fasadzie południowej

  Charakterystyczne rozety katedry Notre Dame nie zostały uszkodzone w dużym stopniu. Pomimo faktu, że pożar spowodował duże zniszczenia, większość historyków jest zdania, że witraże są do uratowania.

 • Ogromne organy

  3. Ogromne organy

  Organy piszczałkowe w Notre Dame to jedna z najbardziej skomplikowanych części katedry. Posiadają one pięć klawiatur i należą do najbardziej znanych instrumentów muzycznych na świecie. Organy pozostały nienaruszone po pożarze w 2019 r., zatem ich dźwięki będą zachwycać słuchaczy jeszcze przez wiele lat.

 • Relikwie

  4. Relikwie

  Katedra Notre Dame to miejsce, w którym znajdowały się jedne z najważniejszych dla katolików relikwii. Z tego powodu świątynia była rokrocznie odwiedzana przez wielu pielgrzymów. Zarówno korona cierniowa Jezusa Chrystusa, jak i fragment krzyża zostały ocalone.

 • Dzwonnice

  5. Dzwonnice

  Spektakularne dzwonnice stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów katedry. Zdobyły one popularność dzięki twórczości Victora Hugo. Uważa się, że dzwonnice są bezpieczne, jednak wciąż nie jest znany los samych dzwonów.

Zaplanuj pobyt

 • Ile to kosztuje?

  Wstęp do Notre Dame jest bezpłatny. Aby zwiedzić wieżę i kryptę, należy kupić bilety za odpowiednio 8,50 i 6 EUR. Dostęp do obu miejsc wliczony jest w cenę karty Paris Pass.

 • Jak się tam dostać?

  Najbliższa stacja metra to „Cité” (linia nr 4).

 • Ile schodów trzeba pokonać, żeby wejść na szczyt wieży?

  Żeby podziwiać panoramę Paryża i popatrzeć na gargulce z bliska, trzeba pokonać 387 schodów – dobrze więc znać swoje możliwości.

 • Kiedy odbywają się msze?

  "W każdą niedzielę przy głównym ołtarzu odbywa się msza święta. Przyjdź co najmniej 10 minut wcześniej, żeby zająć miejsce siedzące.
  8.30 – Msza św.
  9.30 – Nabożeństwo Jutrzni
  10.00 – Msza gregoriańska kapituły katedralnej
  11.30 – Międzynarodowa msza św.
  12.45 – Msza św.
  17.45 – Nieszpory
  18.30 – Msza św.
  Wszystkie msze celebrowane są w języku francuskim. Odbywają się też w ciągu tygodnia. Więcej szczegółów znajduje się na oficjalnej stronie Notre Dame."

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Katedra jest czynna w godz. 8.00-18.45 w dni powszednie; w weekendy do 19.15.
 • Cena
  Sam wstęp jest bezpłatny, ale warto wykupić wycieczkę.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Warto rzucić okiem na najpopularniejsze wycieczki.
 • Jak tam dotrzeć?
  W pobliżu Notre Dame jest kilka stacji metra. Zatrzymują się na nich składy linii 1, 4, 7, 10, 11, i 14. Najbliżej jest stacja „Cité” linii nr 4.
 • Dodatkowe wskazówki

  • Licz się z możliwymi kolejkami, szczególnie w weekendy.

  • Ubierz się skromnie – pamiętaj, że idziesz do kościoła.

Katedra Notre-Dame: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Katedra Notre-Dame? Kliknij tutaj.

Katedra Notre-Dame: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.4 / 5

na podstawie 3365 opinii

Zarezerwowaliśmy ten rejs w dniu, w którym dotarliśmy do Paryża. Było nas sześcioro, mój mąż i ja, plus chłopak naszych dzieci i córki, w wieku 19, 22 i 25 lat. Świetnie się bawiliśmy. Proces odprawy przebiegł sprawnie; jazda nie była przepełniona, a muzyka była cudowna. To był świetny sposób, aby zobaczyć Sekwanę i otaczające ją atrakcje z innej perspektywy! Gorąco polecam.

To było wspaniałe! Zdecydowaliśmy się na ostatnią wycieczkę łodzią, która odbywa się o 22:00 i było świetnie! Najlepszy czas! A wcześniej wzięliśmy naleśnik! To dobry pakiet. Polecam! Bezpieczny i świetny

Bardzo dobrze zorganizowani, wskazują miejsce i wszystko przez WhatsApp. Bardzo dobra i świetna krepa ..jjjj

Wszystko poszło świetnie. Zignoruj tłumy ludzi na statku i mieliśmy piękny rejs o zachodzie słońca.

Bardzo przyjemny rejs. Super stosunek jakości do ceny! polecam