Mumbaj
Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę
do

Wycieczki, zabytki, ciekawe miejsca:

Wyświetl wszystkie pod hasłem „Mumbaj”

10 najciekawszych atrakcji Bombaju

Jeśli nie znasz jeszcze Indii, wizyta w Bombaju to skok na głęboką wodę. W mieście tym bogaci żyją obok biednych i jest ono pełne kulturowych, historycznych i duchowych przeciwstawieństw. Oto co warto zobaczyć w Bombaju:

Brama Indii

Ten ogromny zabytek powstał na pamiątkę królewskiej wizyty w 1911 roku. Tętniące życiem ulice w jego pobliżu to doskonałe miejsce na rozpoczęcie zwiedzania Bombaju.

Zdjęcie: araswami @Flicrk (CC-BY-2.0)

Świątynia Shree Siddhivinayak Mandir

Shree Siddhivinayak Mandir to jedna z najbardziej ekstrawaganckich hinduskich świątyń i wspaniały przykład życia duchowego Bombaju.

Elefanta

Na wyspie tej, znanej również jako Gharapuri, znajdują się wykute w skale świątynie. Powstały one pomiędzy 450 i 750 rokiem n.e. i są pod ochroną UNESCO.

Zdjęcie: zadeus @Flickr (CC BY-SA 2.0)

Bazylika maryjna w Bandrze

Ta katolicka bazylika każdego roku przyciąga do swojej kaplicy tysiące pielgrzymów. Postaraj się odwiedzić ją podczas wrześniowego odpustu upamiętniającego narodziny Maryi.

Chhatrapati Shivaji Terminus

Ten wybudowany w 1888 roku ogromny dworzec kolejowy łączy w sobie style neogotycki, hinduski oraz muzułmański i jest jedną z największych atrakcji architektonicznych Bombaju. Niestety jego wnętrze nie jest równie piękne.

Haji Ali Dargah

Ten imponujący meczet jest również grobowcem, w którym spoczywa suficki święty Pir Haji Ali Shah Bukhari. Do meczetu można dotrzeć tylko wąską kładką podczas odpływu – uwzględnij to w swoich planach.

Dhobi Ghat

Pralnie po gołym niebem to powszechny widok w całych Indiach, ale w Bombaju znajduje się największa z nich! Możesz zwiedzić ją od środka, ale najlepsze widoki można podziwiać ze znajdującego się nad pralnią mostu.

Pagoda Vipassana

Naucz się medytować w tej wspaniałej buddyjskiej stupie wzorowanej na birmańskiej pagodzie Shwedagon. Wstęp jest darmowy, ale turyści zagraniczni muszą okazać dowód tożsamości. Czynne w godz. 10.00-18.00.

Zdjęcie: Maurice Haak @Flickr (CC-BY 2.0)

Bollywood

Bombaj to centrum przemysłu filmowego Indii, więc warto wybrać się na seans do słynnego kina Eros. Możesz też wziąć udział w wycieczce po największym kompleksie studyjnym – Film City.

Park Narodowy Sanjay Gandhi

Co ciekawe, ta ogromna i gęsto zaludniona metropolia posiada w swoich granicach park narodowy. Przyjedź wcześnie – wiele z jego atrakcji czynnych jest tylko do pory lunchu.

Mumbaj: Zaplanuj pobyt

Na ile dni przyjechać do Bombaju?

Bombaj to idealne miejsce na szybki weekendowy wypad. Jeśli jednak w planach masz coś więcej niż tylko zwiedzanie, przyjedź na 3 lub 4 dni.

Jak bezpieczny jest Bombaj?

Bombaj to ruchliwe i nieprzewidywalne miasto. Nie jest ono szczególnie niebezpieczne, ale warto mieć się na baczności. Nie chwal się posiadaną gotówką i nie dziel się swoimi danymi osobistymi ani planem podróży. Warto też mieć ze sobą towarzysza. Turyści rzadko padają ofiarami przemocy, ale jeśli już się to zdarza, zazwyczaj są to turyści podróżujący w pojedynkę.

Przydatne informacje

 • Język
  Marathi, hindi i angielski
 • Waluta
  Rupia indyjska (INR, ₹)
 • Strefa czasowa
  UTC (+05:30)
 • Kod kraju
  +91
 • Najlepszy czas na zwiedzanie
  Na najlepszą pogodę trafisz w okresie od grudnia do lutego. Jest wtedy bezdeszczowo i ciepło, ale nie upalnie.

Mumbaj: Wycieczki i bilety

Mumbaj: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscowości Mumbaj?  Kliknij tutaj.


Mumbaj
4.3
W oparciu o następującą liczbę opinii klientów GetYourGuide: 61