Mokra Gora – nasze najbardziej polecane atrakcje

Zachodnia Serbia 1-dniowa wycieczka po kluczowych miejscach z Belgradu

1. Zachodnia Serbia 1-dniowa wycieczka po kluczowych miejscach z Belgradu

Odbierz z miejsca zakwaterowania w Belgradzie i udaj się na wieś zachodniej Serbii, która słynie z dzikiej i nietkniętej przyrody. Przez nieco ponad dwie godziny można odpocząć i nacieszyć się pięknymi krajobrazami. Posłuchaj ciekawych opowieści o tej części kraju ze swojego przewodnika. Zatrzymasz się w niesamowitym punkcie widokowym, a następnie udasz się do Bajina Bašta, małego miasteczka u podnóża góry Tara. Tutaj zobaczysz słynną na całym świecie atrakcję Dom nad Driną. To odizolowany dom z bali, który stoi niepewnie na rzecznym kamieniu. Następnie udaj się do pociągu Sargan Eight i przejedź wąską kolejką. Po drodze miniesz kilka punktów widokowych na zachwycającą Mokrą Górę. Autentyczne wagony z drewnianymi siedzeniami, piecami opalanymi drewnem i charakterystycznym grzechotaniem przeniosą Cię do 1925 roku, kiedy ta kolej została uruchomiona. Po przejażdżce kontynuuj podróż do pobliskiego Mećavnika, znanego jako Drewniane Miasto. Słynny reżyser Emir Kusturica postanowił go zbudować podczas kręcenia swojego filmu Życie jest cudem. Tutaj zatrzymasz się, aby zjeść tradycyjny lunch. Po posiłku wrócisz do Belgradu, gdzie przybędziesz późnym popołudniem.

Belgrad: Drina House, Sargan 8 Train i Mokra Gora Day Tour

2. Belgrad: Drina House, Sargan 8 Train i Mokra Gora Day Tour

Dołącz do jednodniowej wycieczki z Belgradu, aby odkryć piękne krajobrazy zachodniej Serbii. Przyjrzyj się niezwykłemu domowi nad rzeką Drina, odkryj drewnianą wioskę Mokra Gora i odkryj zabytkową linię kolejową Sargan 8 w towarzystwie swojego przewodnika. Naszym pierwszym przystankiem jest Drina River House, wyjątkowy dom zbudowany na skale pośrodku rzeki Drina. Podziwiaj oszałamiającą scenerię i zrób niezapomniane zdjęcia tego konkretnego widoku. Ta część Serbii znana jest z uprawy malin i polecamy spróbować tutaj domowego soku malinowego. Następnie udamy się do Drewnianej Wsi Mokra Góra, malowniczej wioski położonej w górach. Ciesz się świeżym górskim powietrzem i zwiedzaj urocze drewniane domy i uliczki. Wieś została zbudowana jako miejsce kręcenia filmów przez słynnego reżysera Emira Kusturicę. Naszym ostatnim przystankiem będzie Sargan 8 Railroad, zabytkowa kolej wąskotorowa, która wije się przez oszałamiające górskie krajobrazy. Wsiądziemy do pociągu i wyruszymy w podróż pełną zapierających dech w piersiach widoków, w tym tuneli, mostów i imponujących zakrętów, ciesząc się przytulną atmosferą zabytkowego pociągu. Po przejażdżce pociągiem będziemy mieli czas na późny lunch, na który proponujemy spróbować lokalnych specjałów, takich jak pieczona jagnięcina czy „komlet lepinja” – chleb nadziewany kajmakiem (rodzaj bałkańskiego serka śmietankowego) i dwoma jajkami sadzonymi . Przez cały dzień będziesz mieć do dyspozycji kompetentnego i przyjaznego przewodnika, który podzieli się z Tobą ciekawymi faktami i historiami na temat historii, kultury i mieszkańców Serbii. Nasze minivany na wycieczki są wygodne, dobrze utrzymane, zapewniając przyjemną i niezawodną podróż. Uwaga: od 12 listopada do 1 kwietnia linia kolejowa Sargan 8 będzie nieczynna dla zwiedzających. Zamiast podróży pociągiem odwiedzisz górę Zlatibor, jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w Serbii.

Z Belgradu: całodniowa wycieczka z przewodnikiem po zachodniej Serbii

3. Z Belgradu: całodniowa wycieczka z przewodnikiem po zachodniej Serbii

Przygotuj się na ekscytującą i niezapomnianą przygodę osadzoną w zachodniej Serbii, najbardziej naturalnie tętniącym życiem regionie w kraju. Porannym wyjazdem z Belgradu ten niezapomniany dzień rozpocznie się od jazdy do dzikiej i prawie nietkniętej przyrody, smacznej kuchni oraz przyjaznych i gościnnych ludzi. Trasa prowadzi nas wzdłuż przepięknej rzeki Driny, gdzie będziemy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć słynną na całym świecie atrakcję „Dom nad Driną”, odosobniony dom zbudowany z bali na rzecznym kamieniu. Wisienką na torcie będzie zapierający dech w piersiach widok z punktu widokowego umieszczonego ponad oszałamiającym krajobrazem złożonym z wysokich gór i samej rzeki Driny. Naszym pierwszym celem na trasie jest wyjątkowa retro „Sargan 8 Railway”. Wyjątkowa przejażdżka kolejką retro o nazwie „Nostalgia” przeniesie Cię w minione czasy i pozwoli w pełni cieszyć się scenerią i licznymi tunelami. Podziwiając niesamowite krajobrazy, dowiesz się, w jaki sposób ten projekt był wielkim zwycięstwem technologii nad naturą, dlaczego nazwano go numerem i jak stał się najatrakcyjniejszą kolejką wąskotorową w Europie. Po tej „podróży w czasie” czeka nas coś równie fantastycznego w dalszej części wycieczki. Fani kina będą zachwyceni, gdy odwiedzą zapierającą dech w piersiach etno-wioskę „Drewniane miasto”, którą zbudował słynny reżyser Emir Kusturica. Wszystkie obiekty tego urokliwego kompleksu wykonane są z naturalnych materiałów, głównie z drewna. Szczególnie interesującym i efektownym wydarzeniem odbywającym się w tym mieście jest festiwal filmowy „Kustendorf”, cieszące się dużym uznaniem coroczne święto filmu. Przejedź przez malowniczy kanion Ovčar-Kablar, który rozciąga się nad meandrami Zachodniej Morawy. Ciesz się pięknymi krajobrazami zachodniej Serbii, zanim wrócisz do Belgradu.

Z Belgradu: Park Narodowy Tara i wycieczka po dolinie rzeki Driny

4. Z Belgradu: Park Narodowy Tara i wycieczka po dolinie rzeki Driny

Rozpoczynając od zakwaterowania w Belgradzie, podróż do Bramy Podrinje: wejścia do magicznej doliny rzeki Driny. Przejdź dalej, aby zobaczyć wyjątkowy „House on the Rock”, samotny dom zbudowany na środku rzeki Driny, który przyciąga ciekawskich podróżników z całego świata, odkąd zdjęcie domu zostało po raz pierwszy opublikowane w magazynie National Geographic. Następnie daj się oczarować Parkowi Narodowemu Tara, gdzie będziesz miał okazję zobaczyć Banjską Skałę, uważaną przez wielu za najpiękniejszy punkt widokowy w Serbii. Rozkoszuj się wspaniałymi panoramicznymi widokami na kanion rzeki Driny i zrób kilka zapierających dech w piersiach zdjęć wspaniałej scenerii przed powrotem do Belgradu w późnych godzinach wieczornych.

Sarajewo: Višegrad, Andrićgrad, pociąg Šargan, wycieczka po Drvengradzie

5. Sarajewo: Višegrad, Andrićgrad, pociąg Šargan, wycieczka po Drvengradzie

W tym małym kraju pełnym niewiarygodnych krajobrazów, gdziekolwiek się udasz, znajdziesz coś do zobaczenia i historię do usłyszenia. Wyjedź z Sarajewa, by odwiedzić Wyszehrad, Andrykgrad i Drvengrad podczas całodniowej wycieczki pełnej cudów i piękna przyrody. Podczas 2-godzinnej jazdy podziwiaj zielone naturalne krajobrazy, zbliżając się do Driny. Przyjedź do tego małego, ale ważnego miasta, które zapewni spokojne chwile we wspaniałej scenerii przyrody. Usiądź na spokojny lunch w restauracji nad wodą. Wyrusz, aby odkryć niektóre z atrakcji Wyszehradu. Zobacz kultowy most Mehmeda Paszy Sokolovicia z czasów osmańskich, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, spopularyzowany przez laureata Nagrody Nobla, autora Ivo Andrica. Zatrzymaj się więc w Andricgradzie, kamiennym mieście inspirowanym dziełami literackimi i postaciami Ivo Andrica. Podziwiaj różnorodne style architektoniczne, które tworzą ten obszar. Aby zakończyć wycieczkę, odwiedź piękną wioskę Drvengrad.

Z Belgradu: Całodniowa wycieczka z przewodnikiem po Zlatiborze

6. Z Belgradu: Całodniowa wycieczka z przewodnikiem po Zlatiborze

Odkryj Zlatibor podczas całodniowej wycieczki z przewodnikiem z Belgradu i zobacz jedną z najpiękniejszych gór Serbii. Poznaj górską wioskę Sirogojno z jej architekturą ludową i zejdź do jaskini Stopića. Wyrusz w 3-godzinną przejażdżkę do zachodniej Serbii. Podziwiaj rozległe krajobrazy, podczas gdy przewodnik opowiada ciekawe historie o regionie. Zrób pierwszy przystanek w jaskini Stopića i podziwiaj podziemną rzekę, baseny i wodospady oświetlone kolorowymi światłami. Wejdź do XIX-wiecznej Serbii w Sirogojno. Meander przez wysokie dachy, drewniane domy rozrzucone wzdłuż zbocza góry. Odwiedź lokalne sklepy z rękodziełem i pamiątkami, gdy przewodnik wyjaśni historię wioski. Na koniec dotrzyj do „Złotej Kolejki Gondolowej”, która rozciąga się na 9 kilometrów od centrum Zlatibor do ośrodka narciarskiego Tornik, co czyni ją najdłuższą panoramiczną kolejką na świecie.

Z Belgradu: 1-dniowa wycieczka koleją Sargan 8 i drewnianym miastem

7. Z Belgradu: 1-dniowa wycieczka koleją Sargan 8 i drewnianym miastem

Ta wycieczka rozpoczyna się od odbioru z miejsca zakwaterowania, a następnie kieruje się w stronę zachodniej Serbii. Po 2,5-godzinnej jeździe dotrzesz do „Domu nad Driną”, odosobnionego domu z bali na rzecznym kamieniu. Następnie odjedź słynnym pociągiem widokowym Sargan 8. Podczas jazdy mijaj i zatrzymuj się w kilku punktach widokowych, skąd możesz podziwiać wspaniałe widoki na Mokrą Górę. Po prawie 2,5-godzinnej jeździe wróć na stację i kontynuuj podróż do pobliskiego Mećavnika lub Drvengradu (Drewnianego Miasta). Słynny reżyser Emir Kusturica, dwukrotny zdobywca Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes, zbudował go podczas kręcenia swojego filmu Życie jest cudem. Po posiłku wróć do Belgradu, przybywając późnym popołudniem. Pociąg widokowy Sargan 8 kursuje tylko od 1 kwietnia do 31 października każdego roku, nie będziesz mógł wsiąść do pociągu w innym czasie. Zamiast tego zostaniesz zabrany na wycieczkę do klasztoru Rača, najstarszego w górach Tara, i poznasz starożytną historię tego obszaru, podziwiając po drodze krajobrazy.

Z Belgradu: pociąg Mokra Gora Sargan 8, Mecavnik i Zlatibor

8. Z Belgradu: pociąg Mokra Gora Sargan 8, Mecavnik i Zlatibor

Jeśli nie wierzysz, że podróże w czasie są możliwe, zastanów się jeszcze raz. Będziesz miał niepowtarzalną okazję przeżyć podróż pociągiem po niedostępnym terenie wąskim torem kolejowym w kształcie ósemki. Trasa prowadzi od podnóża góry Tara do wioski Šargan. Przejedź się „Ćirą”, jedyną w swoim rodzaju koleją muzealną turystyczną. Drvengrad to nasz kolejny przystanek, w którym zobaczysz uroczą wioskę etno stworzoną przez słynnego reżysera Emira Kusturicę. W tej wspaniałej oazie tuż obok Mokrej Góry można zobaczyć autentyczne chaty z bali i skosztować tradycyjnej kuchni serbskiej z widokiem ze szczytu wzgórza „Mećavnik” Weź głęboki oddech podczas wizyty na górze Zlatibor. Ciesz się przyrodą nad jeziorem i napij się kawy w jednej z majowych restauracji wokół niego. Skosztuj lokalnych potraw na tradycyjnym targu na świeżym powietrzu i spróbuj typowych potraw z zachodniej Serbii.

Z Sarajewa: przejazd do Belgradu i wycieczka samochodowa

9. Z Sarajewa: przejazd do Belgradu i wycieczka samochodowa

Zobacz najlepsze miejsca w Bośni i Hercegowinie oraz częściowo w Serbii podczas pełnej atrakcji jednodniowej wycieczki. Nie martwiąc się o wynajęcie samochodu ani jazdę po nieznanych drogach, będziesz podróżować między trzema charakterystycznymi wioskami i korzystać z lokalnej wiedzy o Twój przewodnik. W drodze do Belegradu z Sarajewa lub odwrotnie, warto zobaczyć niektóre z obowiązkowych atrakcji wschodniej Bośni / zachodniej Serbii - Wyszehrad, Andricgrad i Drvengrad. Pierwszym z nich jest Wyszehrad, który ma długą i bogatą historię. To, co czyni go wyjątkowym, to słynny, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Stary Kamienny Most, fundacja wielkiego wezyra Mehmeda Paszy Sokolovicia. Następnym przystankiem jest Andricgrad - znany jako Kamengrad lub Kamienne Miasto. To projekt słynnego reżysera filmowego Emira Kusturicy, zainspirowany noblistą Ivo Andriciem. Odwiedzicie również Ethno Village Drvengrad – czyli Drewniane Miasto, którego piękno pozostawi Was bez tchu. Kolejną rzeczą, która na pewno Ci się spodoba, jest Mokra Góra, najbardziej wyjątkowa przejażdżka Sargan Eight - staromodna kolejka wąskotorowa. Ostatnim przystankiem jest miejsce docelowe - Belegrad Ta wycieczka może rozpocząć się w Belegradzie i zakończyć w Sarajewie na Twoje życzenie. Aby przekroczyć granicę Potrzebujesz paszportu!

Z Belgradu: Tara NP, rzeka Drina i dom nad Driną

10. Z Belgradu: Tara NP, rzeka Drina i dom nad Driną

Park Narodowy Tara, piękno wśród gór, z nieskończenie zielonymi i gęstymi lasami, rozległymi łąkami, bujnymi pastwiskami, hipnotyzującymi jeziorami i zapierającymi dech w piersiach szczytami, ma wszystkie atrybuty, które skradną Twoje serce. Punkt widokowy Skała Banjska nie pozostawia nikogo obojętnym i jest najczęściej fotografowanym punktem widokowym w Serbii. Tam zapomnisz o swoich problemach, będziesz mógł zatrzymać się, posłuchać dźwięków natury i poddać się urokom tej nienaruszonej perełki. Położony na brzegu potężnej rzeki był scenerią dla wielu serbskich filmów. W górę rzeki znajduje się jeden wyjątkowy dom - na skale pośrodku rzeki Driny. Zostało opublikowane na okładce magazynu National Geographic. Dom na skale, wielokrotnie niszczony przez siłę rzeki i zawsze odbudowywany, obecnie istnieje w doskonałej symbiozie z otoczeniem. Jeśli chcesz cieszyć się niesamowitymi miejscami, zobaczyć wyjątkowe punkty widokowe lub po prostu chcesz zrobić coś innego w miejscu, które jest najlepszym dziełem natury, ta wycieczka jest idealna dla Ciebie.

Dodaj daty

Atrakcje i wycieczki
Mokra Gora

Wszystkie atrakcje

Liczba znalezionych atrakcji: 17
Sortuj wg::

Niezwykłe doznania

Mokra Gora: poznaj okolicę

Pokaż wszystkie

Mokra Gora: pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Mokra Gora? Kliknij tutaj.