Loch Ness

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

5 mitów i legend na temat potwora z Loch Ness

Szkocki potwór z Loch Ness jest źródłem mitów i nieprawdopodobnych historii już od 1500 lat. Mimo iż pogórze Szkocji samo w sobie jest niesamowite, jego słynne jezioro nie przestaje wabić turystów nadzieją na zobaczenie tego nieuchwytnego stwora z głębin.

 • Tajemnica pod powierzchnią wody

  1. Tajemnica pod powierzchnią wody

  Niektórzy twierdzą, że historie o potworze grasującym w Loch Ness podsycane są opowieściami o stworzeniach ze szkockiej mitologii, takich jak kelpie, selkie czy „konie wodne”.

 • Święty na ratunek

  2. Święty na ratunek

  Do pierwszego spotkania z potworem z Loch Ness doszło w 565 roku, kiedy to święty Kolumba przegonił wodnego stwora siłą swojego głosu, ratując w ten sposób swego towarzysza przed pożarciem.

 • Jedno niewyraźne zdjęcie, które mówi więcej niż tysiąc słów

  3. Jedno niewyraźne zdjęcie, które mówi więcej niż tysiąc słów

  Zdaje się, że przybrzeżne roboty drogowe w 1933 roku wyrwały Nessie ze snu. Rok później ujawniono czarno-białą fotografię, na której widać wynurzającą się z wody smukłą szyję i małą głowę.

 • Jurajskie proporcje

  4. Jurajskie proporcje

  Jak na ironię Nessie wygląda jak plezjozaur – gad morski przypominający jaszczurkę z płetwami, który żył 200 milionów lat temu w okresie jurajskim.

 • Nie wywołuj potwora z wody

  5. Nie wywołuj potwora z wody

  Mimo wykorzystywania najnowszych osiągnięć technologicznych mitycznego potwora z Loch Ness wciąż nie udało się znaleźć. Jednak gdyby go schwytano, prawdopodobnie oznaczałoby to katastrofalny koniec tego regionu. Warto o tym pomyśleć.

Zaplanuj pobyt

 • Dojazd do Loch Ness

  Jeśli podróżujesz samochodem, autostradą A82 dojedziesz do centrum dla odwiedzających w Drumnadrochit, które znajduje się na północno-zachodnim brzegu Loch Ness. Możesz też skorzystać z autobusów, które codziennie wyjeżdżają z Inverness (30 minut) i Fort William (1,5 godziny).

 • Atrakcje Loch Ness

  W Loch Ness Centre and Exhibition w Drumnadrochit poznasz historię regionu i polowania na Nessie. Oczywiście największą atrakcją Loch Ness jest 1-godzinny rejs po jeziorze, wraz sonarem i podwodnymi kamerami (na wszelki wypadek). Warto też zwiedzić pobliski zamek Urquhart. Mimo iż w 1692 roku został zniszczony i popadł w ruinę, dzięki swojemu wysokiemu położeniu oferuje wspaniałe widoki na Loch Ness.

 • Kiedy najlepiej zwiedzać Loch Ness?

  Szkocka pogoda jest zmienna. Rano może być mokro i ponuro, a już w południe ciepło i słonecznie. Na wycieczkę do Loch Ness polecamy maj i czerwiec, ponieważ w tych miesiącach pogoda jest z reguły dobra i dni są długie. Weź też pod uwagę wrzesień, kiedy nie ma tłumów, a w powietrzu czuć jesień.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  W dużej mierze zależy to od Twojego środka transportu. Wycieczki po jeziorze Loch Ness są ograniczone czasowo.
 • Cena
  Ceny zależą od danej wycieczki, środka transportu oraz wybranych atrakcji.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Nie jest potrzebny, ale w przypadku krótkiej wizyty może wskazać najciekawsze miejsca.
 • Jak tam dotrzeć?
  Do Loch Ness można dojechać samochodem lub autobusem z większych miast.
 • Dodatkowe wskazówki

  • Weź pod uwagę opady deszczu i zabierz stosowne ubrania!

  • Planując zwiedzanie Loch Ness, zwróć szczególną uwagę na czas podróży!

Andre seværdigheder i Loch Ness

Vil du se alle oplevelser i Loch Ness? Klik her for en fuld oversigt

Loch Ness: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.6 / 5

na podstawie 8321 opinii

Kierowca, przewodnik Brendon najlepszy z najlepszych. Zabawiał uczestników wycieczki i pokazywał Nam piękne zakątki Szkocji w drodze do Loch Ness. Wszystkie widoki pomimo iż z autobusu (oraz te podczas krótkich postoi) na długo pozostaną w Naszej pamięci. POLECAMY SERDECZNIE SZCZEGÓLNIE Z TYM KIEROWCĄ, PRZEWODNIKIEM.

Incredibly interesting trip, showing the beauty of the Scottish Highlands and Loch Ness. We had the opportunity to take a cruise on Loch Ness and admire the breathtaking views. Very good organization of the trip, an extremely interesting program and a professional guide. My husband and I are delighted with this trip.

Świetny przewodnik- Allan, bardzo dobrze znający okolicę, przedstawiał ciekawe anegdoty i historię miejsc. Świetna muzyka podczas trasy, wielki plus za dodatkowe przystanki na trasie w widokowych punktach. Bardzo miły i zabawny.

Fully loaded with attractions. Stunning views, brilliant guide. Overall experience was fantastic! :) Thank you James for a great day.

Niesamowite widoki, dużo informacji, przyjazny Pan przewodnik. Wszystko na wielki plus