Atrakcje i wycieczki

Lizbona

Jedno z najstarszych miast Europy słynące z ceramicznych płytek, zabytkowych budynków i tętniącej życiem kultury.

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

10 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Lizbonie

Stolica Portugalii to połączenie skromnej kultury i pięknego, historycznego pejzażu. To jedno z najstarszych miast w Europie – i dzięki temu jedno z najciekawszych do zwiedzania! Oto parę głównych atrakcji, od których warto zacząć.

 • Klasztor Hieronimitów

  1. Klasztor Hieronimitów

  Wspaniały, znajdujący się w pobliżu wybrzeża w dzielnicy Belém Klasztor Hieronimitów był niegdyś domem katolickich mnichów-pustelników, których głównym zadaniem były modły za duszę króla.

 • Bairro Alto

  2. Bairro Alto

  „Górna Dzielnica” Lizbony jest przesiąknięta historią. Bairro Alto to świetne miejsce na spacery – jej romantyczna atmosfera to jedna z głównych atrakcji miasta!

 • Katedra Sé w Lizbonie

  3. Katedra Sé w Lizbonie

  Zbudowana w 1147 r. i rozbudowana później Katedra Sé w Lizbonie stanowi odważną mieszankę architektonicznych stylów, ale nigdy nie straciła swojego średniowiecznego majestatu.

 • Plac Rossio

  4. Plac Rossio

  Dawniej na tym placu odbywały się biesiady, walki byków, egzekucje i powstania. Dziś historyczny Plac Rossio w Lizbonie jest ulubionym miejscem spotkań zarówno dla miejscowych, jak i dla turystów.

 • Alfama

  5. Alfama

  Najstarsza dzielnica Lizbony znajduje się między Zamkiem Świętego Jerzego i rzeką Tag. Alfama to miejsce, w którym znajdują się najlepsze restauracje i bary z muzyką fado w całej Lizbonie!

 • Rzeka Tag

  6. Rzeka Tag

  Czy jadąc rowerem wzdłuż brzegu, czy płynąc po niej łódką – koniecznie zobacz rzekę, która płynie przez Lizbonę! Ujście Tagu jest domem dla wielu ryb, skorupiaków i ptaków – są tam nawet flamingi!

 • Plac Handlowy (Praça do Comércio)

  7. Plac Handlowy (Praça do Comércio)

  Praça do Comércio (czyli po portugalsku „plac handlowy”) znany jest również jako „Plac Pałacowy” (Terreiro do Paço). Kiedyś stał na nim królewski Pałac Ribeira; zniszczyło go trzęsienie ziemi, które nawiedziło Lizbonę w 1755 roku.

 • Wieża Belém

  8. Wieża Belém

  XVI-wieczna forteca, Wieża Belém, nie tylko broniła Lizbony przed atakiem z morza – odegrała też kluczową dla Portugalii rolę podczas epoki odkryć.

 • Largo do Chiado

  9. Largo do Chiado

  Odbudowany po katastrofalnym w skutkach pożarze z 1988 r. Largo do Chiado jest dziś prawdopodobnie najbogatszą częścią miasta – aktualnie to również najbardziej znana dzielnica handlowa w Lizbonie.

 • Elevador de Santa Justa

  10. Elevador de Santa Justa

  W czasach elektryfikacji władze Lizbony wybudowały dwie windy w celu usprawnienia łączności między położonymi na różnych wysokościach ulicami. Prawdziwy i niezwykły okaz XX-wiecznej inżynierii!

Zaplanuj pobyt

 • Kiedy najlepiej odwiedzić Lizbonę?

  Mieszkańcy Lizbony to szczęściarze – zimy w stolicy Portugalii są najcieplejsze w całej Europie, a latem nie ma w niej gigantycznych upałów. Niestety, ze względu na to, że miasto znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego, nawet w pogodne dni zdarzają się nieprzewidziane opady deszczu! Późną wiosną i wczesną jesienią ceny noclegów zwykle są niższe; wtedy są też mniejsze tłumy.

 • Na ile dni się tam wybrać?

  Serce Lizbony to świetne miejsce na spędzenie długiego weekendu, ale wiele lokalnych atrakcji znajduje się poza miastem. Do najpopularniejszych miejsc należą Belém, Sintra, Fátima, Cascais i wiele, wiele innych. Na zwiedzanie każdego z nich należy przeznaczyć jeden lub nawet dwa dni.

 • Jak dostać się do Lizbony z lotniska?

  Lizbona może i jest jedną z tańszych stolic Europy, ale taksówka z lotniska do miasta jest dość droga. Jeśli jedziesz do centrum i nie masz zbyt wielu bagaży, o wiele taniej i łatwiej dojedziesz metrem – do centrum jest ok. 25 minut.

Przydatne informacje

 • Język
  Portugalski
 • Waluta
  EUR (€)
 • Strefa czasowa
  UTC (+00:00)
 • Kod kraju
  +351

Lizbona: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Lizbona? Kliknij tutaj.

Lizbona: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.6 / 5

na podstawie 55 373 opinii

It was a great excursion to the most picturesque and stunning places outside Lisbon. It was both educational and entertaining thanks to our guide, Carlos who was friendly and fun and looked after us well. He also took us off the beaten track, so that we could try some local food in a restaurant not popular with tourists, which was nice. We met and travelled with 5 other peoplpe whose company we enjoyed a lot. I highly recommend this tour! Cheers from Poland!

Z pewnością Oceanarium w Lizbonie warto odwiedzić. Może nie jest największym tego typu obiektem, ale poszczególne elementy ekosystemu są atrakcyjnie zaprezentowane. Warto zagłębić się w podwodnym świecie czterech oceanów, wyciszyć, poczytać opisy, obejrzeć i posłuchać materiały multimedialne. W ten sposób na przebycie całej ścieżki trzeba będzie przeznaczyć ponad trzy godziny.

Na pewno polecam odwiedzenie Oceanarium w Lizbonie. Mimo, że intresuję się przyrodą, znalazłam tam nową porcję wiedzy. Zwiedzanie z dziećmi zajęło ok 1,5 h bez pośpiechu. PS. Jestem zwolenniczką biletów kupionych on-line. Nie musieliśmy stać w dluuuugiej kolejce do kasy.

Luis was the perfect guide. His knowlage about history, culture and places we visited was huge. We spent gorgeous time with him in Sintra, Cabo da Roca and Cascais. He spoke English fluently. We definitely recommend him as a driver and a guide.

Nasza Przewodnik była sympatyczna, poświęciła nam dużo uwagi, pytała, co nas interesuje, miała wiedzę. Wycieczka nie była męcząca, miała przerywnik na kawę i chwilę odpoczynku