Lizbona
Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Lizbona: Najciekawsze atrakcje

Wyświetl wszystkie pod hasłem „Lizbona”

Lizbona – najciekawsze atrakcje

10 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Lizbonie

Stolica Portugalii to połączenie skromnej kultury i pięknego, historycznego pejzażu. To jedno z najstarszych miast w Europie – i dzięki temu jedno z najciekawszych do zwiedzania! Oto parę głównych atrakcji, od których warto zacząć.

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów

Wspaniały, znajdujący się w pobliżu wybrzeża w dzielnicy Belém Klasztor Hieronimitów był niegdyś domem katolickich mnichów-pustelników, których głównym zadaniem były modły za duszę króla.

Bairro Alto

Bairro Alto

„Górna Dzielnica” Lizbony jest przesiąknięta historią. Bairro Alto to świetne miejsce na spacery – jej romantyczna atmosfera to jedna z głównych atrakcji miasta!

Katedra Sé w Lizbonie

Katedra Sé w Lizbonie

Zbudowana w 1147 r. i rozbudowana później Katedra Sé w Lizbonie stanowi odważną mieszankę architektonicznych stylów, ale nigdy nie straciła swojego średniowiecznego majestatu.

Plac Rossio

Plac Rossio

Dawniej na tym placu odbywały się biesiady, walki byków, egzekucje i powstania. Dziś historyczny Plac Rossio w Lizbonie jest ulubionym miejscem spotkań zarówno dla miejscowych, jak i dla turystów.

Alfama

Alfama

Najstarsza dzielnica Lizbony znajduje się między Zamkiem Świętego Jerzego i rzeką Tag. Alfama to miejsce, w którym znajdują się najlepsze restauracje i bary z muzyką fado w całej Lizbonie!

Rzeka Tag

Rzeka Tag

Czy jadąc rowerem wzdłuż brzegu, czy płynąc po niej łódką – koniecznie zobacz rzekę, która płynie przez Lizbonę! Ujście Tagu jest domem dla wielu ryb, skorupiaków i ptaków – są tam nawet flamingi!

Plac Handlowy (Praça do Comércio)

Plac Handlowy (Praça do Comércio)

Praça do Comércio (czyli po portugalsku „plac handlowy”) znany jest również jako „Plac Pałacowy” (Terreiro do Paço). Kiedyś stał na nim królewski Pałac Ribeira; zniszczyło go trzęsienie ziemi, które nawiedziło Lizbonę w 1755 roku.

Wieża Belém

Wieża Belém

XVI-wieczna forteca, Wieża Belém, nie tylko broniła Lizbony przed atakiem z morza – odegrała też kluczową dla Portugalii rolę podczas epoki odkryć.

Largo do Chiado
Zdjęcie: PortoBay Hotels & Resorts@ flickr (CC BY 2.0)

Largo do Chiado

Odbudowany po katastrofalnym w skutkach pożarze z 1988 r. Largo do Chiado jest dziś prawdopodobnie najbogatszą częścią miasta – aktualnie to również najbardziej znana dzielnica handlowa w Lizbonie.

Elevador de Santa Justa

Elevador de Santa Justa

W czasach elektryfikacji władze Lizbony wybudowały dwie windy w celu usprawnienia łączności między położonymi na różnych wysokościach ulicami. Prawdziwy i niezwykły okaz XX-wiecznej inżynierii!

Lizbona: Zaplanuj pobyt

Kiedy najlepiej odwiedzić Lizbonę?

Mieszkańcy Lizbony to szczęściarze – zimy w stolicy Portugalii są najcieplejsze w całej Europie, a latem nie ma w niej gigantycznych upałów. Niestety, ze względu na to, że miasto znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego, nawet w pogodne dni zdarzają się nieprzewidziane opady deszczu! Późną wiosną i wczesną jesienią ceny noclegów zwykle są niższe; wtedy są też mniejsze tłumy.

Na ile dni się tam wybrać?

Serce Lizbony to świetne miejsce na spędzenie długiego weekendu, ale wiele lokalnych atrakcji znajduje się poza miastem. Do najpopularniejszych miejsc należą Belém, Sintra, Fátima, Cascais i wiele, wiele innych. Na zwiedzanie każdego z nich należy przeznaczyć jeden lub nawet dwa dni.

Jak dostać się do Lizbony z lotniska?

Lizbona może i jest jedną z tańszych stolic Europy, ale taksówka z lotniska do miasta jest dość droga. Jeśli jedziesz do centrum i nie masz zbyt wielu bagaży, o wiele taniej i łatwiej dojedziesz metrem – do centrum jest ok. 25 minut.

Przydatne informacje

 • Język
  Portugalski
 • Waluta
  EUR (€)
 • Strefa czasowa
  UTC (+00:00)
 • Kod kraju
  +351

Lizbona: Wycieczki i bilety

Lizbona: Najciekawsze atrakcje

Portugalia: Ciekawe miejsca

Lizbona: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Lizbona? Kliknij tutaj.

Lizbona: Co mówią inni?

Piękne miejsce ze świetnym przewodnikiem!

Przewodnik pojawił się punktualnie we wskazanym miejscu. Szybki i bezpieczny transport do portu. Rejs na wyspę przy odrobinie szczęścia w towarzystwie delfinów. Cudowne widoki! Wyspa zjawiskowa!!! Wędrówka trwająca godzinę/dwie (uwaga na słońce!); przy zamku - możliwość skorzystania z kajaków, bądź opłynięcia wyspy łódką. Chwila dla siebie - plaża, obiad, spacer po wyspie. Przewodnik bardzo kontaktowy. Duża wiedza i pełna odpowiedzialność za grupę. Polecam w 100%!!

Wycieczka do Sintry, Cascais i Cabo da Roca

Znakomita organizacja imprezy, punktualnie, ciekawie, na 6. Przewodnik Louis znakomity, o ogromnej wiedzy i poczuciu humoru. Polecam. A już Super plus za odbiór spod hotelu i przywiezienie pod same drzwi.

Trips round Portugal- only with Ricardo!

Perfekcyjna organizacja,fantastyczny i dyskretny przewodnik. Wg mnie 10/10 czyli godne polecenia.