Lizbona
Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Lizbona: Najciekawsze atrakcje

Wyświetl wszystkie pod hasłem „Lizbona”

Lizbona – najciekawsze atrakcje

10 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Lizbonie

Stolica Portugalii to połączenie skromnej kultury i pięknego, historycznego pejzażu. To jedno z najstarszych miast w Europie – i dzięki temu jedno z najciekawszych do zwiedzania! Oto parę głównych atrakcji, od których warto zacząć.

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów

Wspaniały, znajdujący się w pobliżu wybrzeża w dzielnicy Belém Klasztor Hieronimitów był niegdyś domem katolickich mnichów-pustelników, których głównym zadaniem były modły za duszę króla.

Bairro Alto

Bairro Alto

„Górna Dzielnica” Lizbony jest przesiąknięta historią. Bairro Alto to świetne miejsce na spacery – jej romantyczna atmosfera to jedna z głównych atrakcji miasta!

Katedra Sé w Lizbonie

Katedra Sé w Lizbonie

Zbudowana w 1147 r. i rozbudowana później Katedra Sé w Lizbonie stanowi odważną mieszankę architektonicznych stylów, ale nigdy nie straciła swojego średniowiecznego majestatu.

Plac Rossio

Plac Rossio

Dawniej na tym placu odbywały się biesiady, walki byków, egzekucje i powstania. Dziś historyczny Plac Rossio w Lizbonie jest ulubionym miejscem spotkań zarówno dla miejscowych, jak i dla turystów.

Alfama

Alfama

Najstarsza dzielnica Lizbony znajduje się między Zamkiem Świętego Jerzego i rzeką Tag. Alfama to miejsce, w którym znajdują się najlepsze restauracje i bary z muzyką fado w całej Lizbonie!

Rzeka Tag

Rzeka Tag

Czy jadąc rowerem wzdłuż brzegu, czy płynąc po niej łódką – koniecznie zobacz rzekę, która płynie przez Lizbonę! Ujście Tagu jest domem dla wielu ryb, skorupiaków i ptaków – są tam nawet flamingi!

Plac Handlowy (Praça do Comércio)

Plac Handlowy (Praça do Comércio)

Praça do Comércio (czyli po portugalsku „plac handlowy”) znany jest również jako „Plac Pałacowy” (Terreiro do Paço). Kiedyś stał na nim królewski Pałac Ribeira; zniszczyło go trzęsienie ziemi, które nawiedziło Lizbonę w 1755 roku.

Wieża Belém

Wieża Belém

XVI-wieczna forteca, Wieża Belém, nie tylko broniła Lizbony przed atakiem z morza – odegrała też kluczową dla Portugalii rolę podczas epoki odkryć.

Largo do Chiado
Zdjęcie: PortoBay Hotels & Resorts@ flickr (CC BY 2.0)

Largo do Chiado

Odbudowany po katastrofalnym w skutkach pożarze z 1988 r. Largo do Chiado jest dziś prawdopodobnie najbogatszą częścią miasta – aktualnie to również najbardziej znana dzielnica handlowa w Lizbonie.

Elevador de Santa Justa

Elevador de Santa Justa

W czasach elektryfikacji władze Lizbony wybudowały dwie windy w celu usprawnienia łączności między położonymi na różnych wysokościach ulicami. Prawdziwy i niezwykły okaz XX-wiecznej inżynierii!

Lizbona: Zaplanuj pobyt

Kiedy najlepiej odwiedzić Lizbonę?

Mieszkańcy Lizbony to szczęściarze – zimy w stolicy Portugalii są najcieplejsze w całej Europie, a latem nie ma w niej gigantycznych upałów. Niestety, ze względu na to, że miasto znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego, nawet w pogodne dni zdarzają się nieprzewidziane opady deszczu! Późną wiosną i wczesną jesienią ceny noclegów zwykle są niższe; wtedy są też mniejsze tłumy.

Na ile dni się tam wybrać?

Serce Lizbony to świetne miejsce na spędzenie długiego weekendu, ale wiele lokalnych atrakcji znajduje się poza miastem. Do najpopularniejszych miejsc należą Belém, Sintra, Fátima, Cascais i wiele, wiele innych. Na zwiedzanie każdego z nich należy przeznaczyć jeden lub nawet dwa dni.

Jak dostać się do Lizbony z lotniska?

Lizbona może i jest jedną z tańszych stolic Europy, ale taksówka z lotniska do miasta jest dość droga. Jeśli jedziesz do centrum i nie masz zbyt wielu bagaży, o wiele taniej i łatwiej dojedziesz metrem – do centrum jest ok. 25 minut.

Przydatne informacje

 • Język
  Portugalski
 • Waluta
  EUR (€)
 • Strefa czasowa
  UTC (+00:00)
 • Kod kraju
  +351

Lizbona: Wycieczki i bilety

Lizbona: Najciekawsze atrakcje

Portugalia: Ciekawe miejsca

Lizbona: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Lizbona? Kliknij tutaj.

Lizbona: Co mówią inni?

Wpspaniala wycieczka I cudowny przewodnik z pasją opowiadajacy o historii miejsc w których byliśmy. Przewodnik bardzo dobrze zabezpieczający uczestników podróży przed Covid. Obowiązek noszenia masek w samochodzie, dezynfekcja rąk przed każdym wejściem do pojazdu, dezynfekcja pojazdu w trakcie pojazdu, nazywał to rytuałem ale widać ogromna odpowiedzialność za zdrowie uczestników wycieczki w tak trudnym dla wszystkich turystów okresie.

The plan of the tour was really tight, but, thanks to our guide Pedro, we could see everything what was in teh schedule. Very good option to buy tickets at the visited place. Sintra is wonderful, the place is the must and for more than one day!

The trip was very good organised even though there was a fire prevention and we needed to reorganize spontaneous. Diego was super funny and super knowledgeable! We got a lot of information! Very recommended!

Bardzo fajna wycieczka, poza Pałacem Pena, zobaczyłam "koniec świata" czyli Kabi da Roca , robi wrażenie, wokół woda i nic nie widzisz, tylko 3/4 koła widnokrąg. Polecam.

Z powodu panującego obecnie szaleństwa z wiadomo czym :/ turystów jak lekarstwo i na luzie, prawie w samotności mogliśmy podziwiać widoki z murów.