Krzywa Wieża w Pizie

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Krzywa Wieża w Pizie: Wycieczki i bilety

5 ciekawostek na temat Krzywej Wieży w Pizie

Krzywa Wieża w Pizie to jeden z symboli Włoch – tak wszystkim znany, że czasem łatwo zapomnieć, jak niecodzienny jest to budynek. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale Krzywa Wieża jest dzwonnicą katedry. Jej historia jest tak samo niezwykła, jak jej charakterystyczne nachylenie!

 • Źle zrobione fundamenty

  1. Źle zrobione fundamenty

  Krzywa Wieża jest krzywa, bo z jednej strony jej fundamenty są bardziej miękkie, niż z drugiej. Zaczęła się przechylać jeszcze zanim ukończono budowę w 1372 roku!

 • Uratowała ją wojna

  2. Uratowała ją wojna

  Budowę opóźniły wojny Pizy z jej sąsiadami, dzięki czemu fundamenty miały czas, żeby dobrze osiąść. Gdyby wieżę ukończono w planowanym terminie, przewróciłaby się!

 • Architekt nieznany

  3. Architekt nieznany

  Niedawne badania przechylają szalę na stronę enigmatycznego architekta znanego jako Diotisalvi, a nie, jak dotychczas sądzono, braci Pisano... ale ten z kolei zwykle swoje budynki podpisywał. Czyżby tym razem się wstydził?

 • Słynny eksperyment Galileusza chyba jednak nie miał miejsca

  4. Słynny eksperyment Galileusza chyba jednak nie miał miejsca

  Eksperyment z Krzywą Wieżą podobno pomógł Galileuszowi potwierdzić jego teorię swobodnego spadku. Sam zainteresowany nie pozostawił jednak na ten temat żadnych zapisków, więc historycy wątpią, czy eksperyment w ogóle miał miejsce.

 • Niemieckie budowle „pochylają się” jeszcze bardziej

  5. Niemieckie budowle „pochylają się” jeszcze bardziej

  Krzywa Wieża w Suurhusen to najbardziej „krzywy” budynek świata, którego pochyłość nie była efektem celowego działania. Drugie miejsce też należy do Niemiec – zajmuje je wieża kościelna Oberkirche w Bad Frankenhausen.

Zaplanuj pobyt

 • Kiedy najlepiej się tam wybrać?

  Jeśli przyjedziesz w połowie czerwca, trafisz na festiwal Luminara (16 czerwca) i paradę z okazji Dnia św. Rajnera, patrona Pizy (17 czerwca). Najlepsza pora dnia na zwiedzanie zależy od tego, czego oczekujesz od wycieczki. Ranne ptaszki unikną tłumów, ale lepiej sprawdzić prognozę pogody – w późniejszych porach dnia zwykle jest lepsza widoczność. To ważne, jeśli chcesz zrobić dobre zdjęcie!

 • Jak dotrzeć na miejsce?

  Do Krzywej Wieży bardzo ��atwo dojść z dworca Pisa Centrale, ale można też dojechać autobusem spod Jolly Hotel (niedaleko Pisa Centrale). Autobusy w Pizie zamiast numerów mają kolory – szukaj tego z napisem LAM rossa”. Wysiądź na przystanku „Torre”.

 • Ile tam właściwie jest schodów?

  Żeby wejść na górę, trzeba mieć niezłą kondycję. Jeśli się wahasz, idź schodami od północy – zamiast 296 schodów do przejścia są „tylko” 294!

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Godziny otwarcia zależą od sezonu i świąt kościelnych, ale zwykle można wejść w godz. 10.00-17.00.
 • Cena
  Bilet wstępu kosztuje 18 EUR.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Na pewno nie pożałujesz. Warto rzucić okiem na najbardziej popularne wycieczki.
 • Jak tam dotrzeć?
  Wieża znajduje się 5 minut na piechotę od Campo dei Miracoli.
 • Dodatkowe wskazówki

  • Załóż wygodne buty i nie wchodź zbyt szybko po schodach.

  • Bilet można zarezerwować na 20 dni przed wycieczką.

Krzywa Wieża w Pizie: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Krzywa Wieża w Pizie? Kliknij tutaj.

Krzywa Wieża w Pizie: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.5 / 5

na podstawie 3954 opinii

Święta wycieczka dla Tych, którzy chcą zobaczyć trochę Toskanii, a nie mają ochoty męczyć się z dojazdami i parkowaniem. Lunch w winnicy smaczny, a pracownik winnicy w bardzo zajmujący opowiadał o winach / winnicy / Toskanii. Jedynym minusem byli przewodnicy, którzy (szczególnie pod koniec wycieczki) szli bardzo szybko nie zwracając uwagi na to czy cała grupa za nimi nadąża - w rezultacie w Pizie cześć osób została na światłach z tylu i potem nie wiedziała gdzie i kiedy jest zbiórka.