Krzywa Wieża w Pizie

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Piza – najciekawsze atrakcje

5 ciekawostek na temat Krzywej Wieży w Pizie

Krzywa Wieża w Pizie to jeden z symboli Włoch – tak wszystkim znany, że czasem łatwo zapomnieć, jak niecodzienny jest to budynek. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale Krzywa Wieża jest dzwonnicą katedry. Jej historia jest tak samo niezwykła, jak jej charakterystyczne nachylenie!

 • Źle zrobione fundamenty

  1. Źle zrobione fundamenty

  Krzywa Wieża jest krzywa, bo z jednej strony jej fundamenty są bardziej miękkie, niż z drugiej. Zaczęła się przechylać jeszcze zanim ukończono budowę w 1372 roku!

 • Uratowała ją wojna

  2. Uratowała ją wojna

  Budowę opóźniły wojny Pizy z jej sąsiadami, dzięki czemu fundamenty miały czas, żeby dobrze osiąść. Gdyby wieżę ukończono w planowanym terminie, przewróciłaby się!

 • Architekt nieznany

  3. Architekt nieznany

  Niedawne badania przechylają szalę na stronę enigmatycznego architekta znanego jako Diotisalvi, a nie, jak dotychczas sądzono, braci Pisano... ale ten z kolei zwykle swoje budynki podpisywał. Czyżby tym razem się wstydził?

 • Słynny eksperyment Galileusza chyba jednak nie miał miejsca

  4. Słynny eksperyment Galileusza chyba jednak nie miał miejsca

  Eksperyment z Krzywą Wieżą podobno pomógł Galileuszowi potwierdzić jego teorię swobodnego spadku. Sam zainteresowany nie pozostawił jednak na ten temat żadnych zapisków, więc historycy wątpią, czy eksperyment w ogóle miał miejsce.

 • Niemieckie budowle „pochylają się” jeszcze bardziej

  5. Niemieckie budowle „pochylają się” jeszcze bardziej

  Krzywa Wieża w Suurhusen to najbardziej „krzywy” budynek świata, którego pochyłość nie była efektem celowego działania. Drugie miejsce też należy do Niemiec – zajmuje je wieża kościelna Oberkirche w Bad Frankenhausen.

Zaplanuj pobyt

 • Kiedy najlepiej się tam wybrać?

  Jeśli przyjedziesz w połowie czerwca, trafisz na festiwal Luminara (16 czerwca) i paradę z okazji Dnia św. Rajnera, patrona Pizy (17 czerwca). Najlepsza pora dnia na zwiedzanie zależy od tego, czego oczekujesz od wycieczki. Ranne ptaszki unikną tłumów, ale lepiej sprawdzić prognozę pogody – w późniejszych porach dnia zwykle jest lepsza widoczność. To ważne, jeśli chcesz zrobić dobre zdjęcie!

 • Jak dotrzeć na miejsce?

  Do Krzywej Wieży bardzo ��atwo dojść z dworca Pisa Centrale, ale można też dojechać autobusem spod Jolly Hotel (niedaleko Pisa Centrale). Autobusy w Pizie zamiast numerów mają kolory – szukaj tego z napisem LAM rossa”. Wysiądź na przystanku „Torre”.

 • Ile tam właściwie jest schodów?

  Żeby wejść na górę, trzeba mieć niezłą kondycję. Jeśli się wahasz, idź schodami od północy – zamiast 296 schodów do przejścia są „tylko” 294!

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Godziny otwarcia zależą od sezonu i świąt kościelnych, ale zwykle można wejść w godz. 10.00-17.00.
 • Cena
  Bilet wstępu kosztuje 18 EUR.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Na pewno nie pożałujesz. Warto rzucić okiem na najbardziej popularne wycieczki.
 • Jak tam dotrzeć?
  Wieża znajduje się 5 minut na piechotę od Campo dei Miracoli.
 • Dodatkowe wskazówki

  • Załóż wygodne buty i nie wchodź zbyt szybko po schodach.

  • Bilet można zarezerwować na 20 dni przed wycieczką.

Krzywa Wieża w Pizie: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Krzywa Wieża w Pizie? Kliknij tutaj.

Krzywa Wieża w Pizie: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.5 / 5

na podstawie 7762 opinii

Święta wycieczka dla Tych, którzy chcą zobaczyć trochę Toskanii, a nie mają ochoty męczyć się z dojazdami i parkowaniem. Lunch w winnicy smaczny, a pracownik winnicy w bardzo zajmujący opowiadał o winach / winnicy / Toskanii. Jedynym minusem byli przewodnicy, którzy (szczególnie pod koniec wycieczki) szli bardzo szybko nie zwracając uwagi na to czy cała grupa za nimi nadąża - w rezultacie w Pizie cześć osób została na światłach z tylu i potem nie wiedziała gdzie i kiedy jest zbiórka.

Wszystko poszło bardzo sprawnie,trzeba tylko dostosować się do wszystkich wskazówek zamieszczonych w poradniku, dotyczących ubioru i depozytu. Trochę duża prowizję pobiera aplikacja, bilet w kasie był o wiele tańszy.

Wejście na Krzywą Wieżę nie jest najłatwiejsze, ale widoki rekompensują cały trud. Polecam wziąć odpowiednie obuwie, ponieważ schody są dość śliskie.

Bardzo dobrze zorganizowane wejście. Pamiętajcie, by zostawić torby w darmowej przechowalni. Jest 50 metrów od wieży.