Getto krakowskie – nasze najbardziej polecane atrakcje

Kraków: Fabryka Oskara Schindlera – wycieczka z biletem

1. Kraków: Fabryka Oskara Schindlera – wycieczka z biletem

Odwiedź jedno z najważniejszych i najbardziej popularnych muzeów Krakowa. Fabryka Emalia Oskara Schindlera położona przy ulicy Lipowej 4 stanowi część Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Tytuł głównej wystawy to „Kraków – czas okupacji 1939–1945”.  Weź udział w wycieczce w towarzystwie profesjonalnego, anglojęzycznego przewodnika, który wyjaśni Ci wszystkie szczegóły ekspozycji i opowie historię Oskara Schindlera. Skorzystaj z dodatkowej opcji i zwiedź pieszo w towarzystwie przewodnika dzielnicę Kazimierz (dawną żydowską dzielnicę Krakowa), krakowskie getto lub kopalnię soli w Wieliczce.

Kraków: Kazimierz, Fabryka Schindlera i wycieczka z przewodnikiem po getcie

2. Kraków: Kazimierz, Fabryka Schindlera i wycieczka z przewodnikiem po getcie

Dowiedz się o żydowskim dziedzictwie miasta Krakowa podczas wycieczki z przewodnikiem. Zwiedzanie rozpocznij przed Starą Synagogą na Kazimierzu. Ta dzielnica od wieków jest domem dla społeczności żydowskiej. Zwiedzaj urocze uliczki tej modnej obecnie dzielnicy ze swoim przewodnikiem, poznając historię Żydów w Krakowie. Następnie odwiedź Fabrykę Emalia Oskara Schindlera. Dowiedz się o okropnościach Holokaustu i bohaterskich wysiłkach Oskara Schindlera, by ocalić Żydów z obozów koncentracyjnych prowadzonych przez nazistowski reżim. Na koniec udaj się do miejsca dawnego getta żydowskiego, w którym wielu Żydów zostało zmuszonych do życia podczas hitlerowskiej okupacji Polski. Dowiedz się o cierpieniach i przeludnieniu społeczności żydowskiej. Zobacz fragment niezniszczonego muru wokół getta, domy, w których mieszkały tysiące wysiedlonych Żydów, aptekę „Pod Orłem” oraz pomnik 68 krzeseł na Placu Bohaterów.

Kraków: Dzielnica Żydowska i Ghetto Electric Golf Cart Tour

3. Kraków: Dzielnica Żydowska i Ghetto Electric Golf Cart Tour

Udaj się na Kazimierz, najstarszą dzielnicę Krakowa podczas grupowej wycieczki elektrycznym wózkiem golfowym. Poznaj miejsce, w którym przeplatają się kultury żydowska i chrześcijańska. Zobacz ponad 20 zabytków na Kazimierzu iw dawnym getcie żydowskim. Przejedź się tętniącymi życiem ulicami Kazimierza wygodnym i ekologicznym pojazdem. Przemierzaj zakręty i zakręty, aby odkryć urocze sklepy i restauracje. Poznaj historię jego mieszkańców z audioprzewodnika. Udaj się do dawnego getta żydowskiego, które istniało podczas wojny. Znajdź ślady tych strasznych wydarzeń. Porusz się, gdy zobaczysz fragment muru getta, domy przesiedlonych Żydów, aptekę Pod Orłem i pomnik na Placu Bohaterów Getta.

Kraków e-samochodem i Fabryka Schindlera (opcjonalnie)

4. Kraków e-samochodem i Fabryka Schindlera (opcjonalnie)

Odkryj Kraków w ciągu jednego dnia, podróżując przyjaznym dla środowiska ekologicznym pojazdem typu buggy. Poznaj barwną historię miasta dzięki lokalnemu przewodnikami, jadąc przez słynne dzielnice miasta i obok jego głównych zabytków. Zobacz Wawel, dzielnice żydowskie i dawne getto żydowskie z pokładu wygodnego pojazdu elektrycznego typu buggy. Wyrusz w niezapomnianą podróż po urokliwych ulicach Krakowa przyjaznym dla środowiska ekologicznym pojazdem typu buggy. Zwiedź łatwo i komfortowo trzy najbardziej zabytkowe dzielnice miasta. Najpierw udaj się na Stare Miasto, aby zobaczyć górujący nad miastem i Wisłą czarujący Zamek Królewski na Wawelu, Barbakan z wieżyczkami i murami obronnymi, imponujące kościoły i wiele innych historycznych budynków. Następnie udaj się do historycznej dzielnicy żydowskiej, gdzie znajduje się imponująca liczba chrześcijańskich kościołów, żydowskich synagog i historycznych budynków dawnego miasta Kazimierz. Zobacz modne sklepy, bary i galerie, które teraz ciągną się wzdłuż tych ulic. Później udaj się w kierunku pozostałości murów dawnego żydowskiego getta i głównego placu i zakończ wycieczkę przy Muzeum Fabryki Schindlera. Tutaj, jeśli wybrano taką opcję, zwiedzisz muzeum w swoim tempie, bez przewodnika, z wykupionymi wcześniej biletami umożliwiającymi wstęp bez kolejki. Po godzinie spędzonej w muzeum zapewniony zostanie Ci transport powrotny do miejsca rozpoczęcia wycieczki. Jeśli nie będziesz zwiedzać muzeum, organizator zapewni Ci transport do miejsca rozpoczęcia wycieczki od razu po jej zakończeniu.

Kraków: prywatna wycieczka melexem przez 3 dzielnice

5. Kraków: prywatna wycieczka melexem przez 3 dzielnice

Krakowskie Stare Miasto to historyczna, centralna dzielnica Krakowa. Jest ono jedną z najsłynniejszych starówek w Polsce. W jego centrum znajduje się Rynek Główny – największy w Europie średniowieczny rynek miejski. W pobliżu krakowskiej starówki położone są liczne zabytki, takie jak kościół Mariacki, kościół św. Wojciecha oraz kościół św. Barbary, a także inne skarby narodowe. Na środku rynku, w otoczeniu kamienic i szlacheckich rezydencji, wznoszą się renesansowe Sukiennice. Kazimierz to położona na południe od Starego Miasta dzielnica, która stanowiła centrum życia krakowskiej społeczności żydowskiej przez ponad 500 lat. Została ona systematycznie zniszczona w okresie II wojny światowej. Kazimierz odkryto ponownie w latach 90. XX wieku po upadku reżimu oraz dzięki światowemu rozgłosowi, który dzielnica ta zyskała po ukazaniu jej w obiektywie Stevena Spielberga. W wyniku tego Kazimierz się odrodził i jest on obecnie jedną z najbardziej fascynujących dzielnic Krakowa. Jest to tętniąca życiem dzielnica artystyczna pełna zabytkowych miejsc, klimatycznych kafejek i galerii sztuki. W rezultacie Kazimierz stał się głównym ośrodkiem turystycznym oraz celem pielgrzymek dla przedstawicieli narodu żydowskiego. Doprowadziło to do rozkwitu współczesnej kultury żydowskiej na tym obszarze. Podgórze natomiast stało się miejscem największej tragedii ludności. Naziści dostrzegli jego korzystne naturalne położenie pomiędzy rzeką a Krzemionkami Podgórskimi i uznali Podgórze za idealne miejsce na założenie dzielnicy więziennej. W marcu 1941 roku krakowskich Żydów zapędzono do centrum Podgórza i otoczono murem. Miejsce to zyskało później miano krakowskiego getta. Getto zlikwidowano dwa lata później, jednak większość jego mieszkańców została tam zamordowana. Reszta poniosła śmierć w pobliskim obozie koncentracyjnym Płaszów lub w komorach gazowych w Auschwitz lub w Bełżcu.

Kraków: Wycieczka rowerowa po Starym Mieście, Kazimierzu i Getcie

6. Kraków: Wycieczka rowerowa po Starym Mieście, Kazimierzu i Getcie

Radość z tej wycieczki leży nie tylko w tym, co odkryjesz, ale także w prostych przyjemnościach jazdy na rowerze przez piękne ogrody, wzdłuż leniwej Wisły i kolorowymi uliczkami Kazimierza. Pomimo tego, że jest rozległa, trasa nie jest zbyt męcząca i jest odpowiednia dla wszystkich poziomów sprawności. Istnieje wiele przystanków dla wyjaśnień historycznych i okazji do robienia zdjęć. Czas trwania wycieczki rowerowej wynosi od 3,5 do 4 godzin, w tym 45-minutowa przerwa na lunch. Wycieczka rowerowa po mieście rozpoczyna się codziennie pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Latem można wybrać pomiędzy poranną 4-godzinną wycieczką po Starym Mieście, Kazimierzu - dzielnicy żydowskiej i Podgórzu - getto II wojny światowej oraz wieczorną 2-godzinną wycieczką po Starym Mieście i Kazimierzu - dzielnica żydowska

Kraków: dzielnica żydowska i wycieczka po dawnym getcie

7. Kraków: dzielnica żydowska i wycieczka po dawnym getcie

Powstając jako miasto na wyspie w bliskim sąsiedztwie Krakowa, Kazimierz miał stać się konkurencją dla sąsiada – Krakowa. Żydzi, którzy w średniowieczu byli prześladowani w Europie Zachodniej, zaczęli osiedlać się na Kazimierzu i wkrótce miasto to stało się miejscem żydowskiego dobrobytu. To tutaj znajdują się żydowskie synagogi, przytulne i maleńkie uliczki, na których przed katastrofą II wojny światowej panował zgiełk żydowskiego życia. Zobacz najstarszą synagogę w Polsce, prześledź miejsca kręcenia „Listy Schindlera”. Dowiedz się, kim są Aszkenazyjczycy i Sefardyjczycy, poznaj Helenę Rubinstein, Romana Polańskiego, Ludwika Zamenhofa i Maksymiliana Faktorowicza. Dołącz do nas na 2,5-godzinną wycieczkę, podczas której odkryjemy żydowskie dziedzictwo Krakowa, poznamy ich tradycje i ekscytujących ludzi, którzy tworzyli żydowską historię w Polsce.

Kraków: spacer z przewodnikiem po dzielnicy żydowskiej

8. Kraków: spacer z przewodnikiem po dzielnicy żydowskiej

Kazimierz był dawniej dzielnicą żydowską, która przed II wojną światową przeżywała rozkwit kulturalny. Jednakże obszar ten, podobnie jak sąsiednia dzielnica Podgórze, został zdewastowany przez nazistów. W związku z tym większość mieszkającej tam ludności żydowskiej wyemigrowała po zakończeniu wojny. Pod koniec lat 80. XX wieku tamtejsze dziedzictwo kultury i tradycji żydowskiej zostało jednak przywrócone. Przyczynił się do tego sukces filmu „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Obecnie można osobiście doświadczyć historii tej ciekawej dzielnicy i przekonać się, dlaczego Spielberg zdecydował się nakręcić tu swój oscarowy film. Zwiedź Kazimierz, a następnie przejdź przez most prowadzący do dzielnicy Podgórze. Zobacz Fabrykę Schindlera oraz pozostałości getta z czasów II wojny światowej. Po drodze zwróć uwagę na ciekawe miejsca, takie jak nowy cmentarz żydowski, gdzie w XIX i XX wieku chowano zasłużonych dla Krakowa Żydów. Odwiedź również Starą Synagogę – najstarszy zachowany przykład architektury żydowskiej w Polsce. Wybudowana na początku XVI wieku synagoga gości obecnie wiele wystaw poświęconych polskiemu judaizmowi. Kolejną atrakcję wycieczki stanowi synagoga Izaaka. Choć renowacja tej zabytkowej budowli jest w toku, synagoga Izaaka to prawdopodobnie najbardziej interesujący i najpiękniejszy przykład architektury żydowskiej w Krakowie.

3-godzinna wycieczka w małej grupie na rowerze elektrycznym Bosch — nowe rowery!

9. 3-godzinna wycieczka w małej grupie na rowerze elektrycznym Bosch — nowe rowery!

Ciche ulice Krakowa są idealne dla rowerów. Dzięki nowoczesnym e-rowerom bez trudu przemierzaj najważniejsze atrakcje Starego Miasta, dzielnicę żydowską i obszar getta. Wspomaganie silnikiem elektrycznym pozwoli Ci poruszać się szybciej i z mniejszym wysiłkiem. Dla większego komfortu grupy będą ograniczone do 15 osób, co zapewni lepsze możliwości słuchania. Podczas tej wycieczki zobaczysz prawdziwy Kraków w pigułce. Wszystkie trzy najważniejsze dzielnice – Stare Miasto, dzielnica żydowska i obszar getta z czasów II wojny światowej – zostaną zaprezentowane podczas swobodnej jazdy. Przejdź przez parki, ścieżki rowerowe i ciche ulice. Nie będziesz na Tour de Pologne - trasa jest łatwa, płaska i dobra dla wszystkich grup wiekowych. W połowie trasy będzie również krótka przerwa na przekąski. Zobaczysz rynek główny, dzielnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego, pozostałości po fortyfikacjach miejskich, park zieleni i przerażającego smoka na Wawelu. Bulwarami wiślanymi dotrzesz do dawnej dzielnicy żydowskiej z zacisznymi rynkami, synagogami i starymi uliczkami. Na koniec poznaj smutną historię Holokaustu w byłym getcie żydowskim z czasów II wojny światowej i zobacz budynek dawnej fabryki Oscara Schindlera. Wycieczki zapewni lokalny, dobrze wyszkolony anglojęzyczny przewodnik, który pokaże Ci również najlepsze lokalne miejsca.

Kraków: Fabryka Schindlera i wycieczka z przewodnikiem po getcie żydowskim

10. Kraków: Fabryka Schindlera i wycieczka z przewodnikiem po getcie żydowskim

Podążaj śladami Oscara Schindlera, zwiedzając historyczną Fabrykę Schindlera i poznaj historię Żydów, którzy uciekli przed nazistami. Poznaj ulice Podgórza i posłuchaj o nazistowskiej okupacji Krakowa podczas tej wycieczki z przewodnikiem. Spotkaj się ze swoim przewodnikiem w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, zanim wejdziesz do środka. Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem i odkryj niesamowite wydarzenia, które zainspirowały Stevena Spielberga do „Listy Schindlera”. Poznaj fabrykę i posłuchaj o codziennym życiu podczas wojny oraz o tym, jak fabryka była wykorzystywana do ochrony żydowskich pracowników. Rzut oka na życie Oscara Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy, który pomógł wielu Żydom podczas II wojny światowej. Kontynuuj do getta żydowskiego, Podgórze. Poczuj historię, która wciąż trwa, idąc ulicami. Zobacz fragment niezniszczonego muru otaczającego getto i domy, w których mieszkały tysiące wysiedlonych Żydów. Odwiedź aptekę „Pod Orłem” i dowiedz się, jak kluczową rolę odegrała w życiu wielu Żydów. Zatrzymaj się przy 68 pustych krzesłach na Placu Bohaterów i dowiedz się o znaczeniu tego ważnego pomnika.

Dodaj daty

Atrakcje i wycieczki
Getto krakowskie

Wszystkie atrakcje

Liczba znalezionych atrakcji: 47
Sortuj wg::
Strona 1 z 3

Niezwykłe doznania

Często zadawane pytania dotyczące: Getto krakowskie

Getto krakowskie: pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Getto krakowskie? Kliknij tutaj.

Getto krakowskie: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.5 / 5

na podstawie 5419 opinii

Jeśli chcesz zagłębić się w żydowską historię Krakowa, ta wycieczka jest dla Ciebie. Była to kompleksowa wycieczka z doświadczonym przewodnikiem. Jeśli macie możliwość wejścia do synagog na trasie (które mają sugerowaną darowiznę 10 zł), gorąco polecam. To była jedna z głównych atrakcji naszej wycieczki.

Wspaniała wycieczka, pani kierowca była niesamowita, nie spieszmy się i dajmy wiele możliwości robienia zdjęć. Nie pospieszny i bardzo pouczający. Wysoce zalecane

Miła wycieczka po dzielnicy żydowskiej i innych obszarach nieco trudniejszych do znalezienia. Muzeum fabryki Schindlera było większe niż myślałem.

Świetny kierowca, bardzo mi się podobała jazda, polecam każdemu?

Najlepsze muzeum/ośrodek historyczny jako odwiedziłem w Polsce.