Kazanłyk – nasze najbardziej polecane atrakcje

Z Sofii: jednodniowa wycieczka do Doliny Róż

1. Z Sofii: jednodniowa wycieczka do Doliny Róż

Poznaj Dolinę Róż podczas tej ekscytującej jednodniowej wycieczki z Sofii. Odwiedź tracki grobowiec, podziwiaj górskie krajobrazy i dowiedz się wszystkiego o produkcji olejku różanego. Wczesny start z Sofii zabierze Cię na malowniczą górską drogę wijącą się między Bałkanami a Sredną Górą. Przyjazd do Kazanłyku za około 3 godziny i zwiedzanie słynnego trackiego grobowca z IV wieku pne, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie jedź dalej na wschód do kompleksu etnograficznego Damascena, położonego w sercu Doliny Róż, gdzie dowiesz się, dlaczego Bułgaria słynie z produkcji olejku różanego. Następnym przystankiem jest symboliczna Świątynia Pamięci Narodzin Chrystusa, zbudowana w latach 1885-1902 w rosyjskim stylu moskiewskim, pięknie położony klejnot architektury prawosławnej. Lokalny organizator wycieczek, Traventuria, otrzymał certyfikat „Biznes, który wspiera bioróżnorodność” od Bułgarskiej Fundacji Bioróżnorodności za „ Wycieczki z powodu”.

Z Sofii: Dolina Trackich Królów: Ukryte Skarby

2. Z Sofii: Dolina Trackich Królów: Ukryte Skarby

Podczas tej jednodniowej wycieczki będziesz miał okazję dowiedzieć się więcej o tajemniczych Trakach, najbardziej znanych z mitycznego bohatera Orfeusza (starożytny muzyk i myśliciel), Spartakusa (rzymskiego niewolnika i gladiatora oraz przywódcy słynnej rewolty niewolników), a także za najstarszy złoty skarb na świecie. Odwiedzicie Muzeum Historyczne w Kazanłyku. Podczas naszego dnia eksploracji dziedzictwa Traków będziesz miał okazję podziwiać malowniczy krajobraz, który oczywiście był również wysoko ceniony przez Traków. Zatrzymasz się w destylarni róż, ponieważ Dolina słynie również z produkcji róż. Region Doliny Trackich Królów, znany również jako Dolina Róż (centrum produkcji olejku różanego), który był ulubionym miejscem pochówku trackiej szlachty. Najbardziej znanym miejscem jest tracki grobowiec Kazanłyk, uznawany za arcydzieło sztuki trackiej. Grobowiec pochodzi z końca IV wieku pne i dzięki dobrze zachowanym i oryginalnym freskom został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejnym miejscem, które odwiedzisz, jest Grobowiec Seuthesa III (króla trackiego), znany również jako kopiec Golyama Kosmatka. Grobowiec pochodzi z V wieku pne. Składa się z trzech komór i jednego korytarza. Na miejscu znaleziono wiele cennych artefaktów i dzieł sztuki. Jest to jeden z najbogatszych znalezionych do tej pory pochówków trackich. Ostatnim przystankiem będzie grobowiec Ostruszy, który pochodzi z IV wieku. Słynie przede wszystkim z wyjątkowego stropu – połączenia płaskorzeźby i szlachetnej dekoracji – różnych portretów, kolorowych postaci i ornamentów roślinnych.

Z Sofii: Wycieczka do Doliny Róż i wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kazanłyk

3. Z Sofii: Wycieczka do Doliny Róż i wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kazanłyk

Kazanłyk znajduje się w centralnej części Bułgarii, w samym sercu Doliny Róż, zwanej także Doliną Trackich Królów. Najstarsza osada na terenie dzisiejszego miasta pochodzi z epoki neolitu (VI-V tysiąclecie p.n.e.). W IV i III wieku pne władca tracki Seuthes III zajął ważne miejsce w historycznym rozwoju Tracji w epoce hellenistycznej. Trackie miasto Seuthopolis zostało odkryte w pobliżu Kazanłyku i dokładnie zbadane w czasie budowy Zbiornika Koprinka. Kazanłyk to centrum wydobycia olejku różanego w Bułgarii, a róża Kazanłyku, z której pochodzi olejek, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli narodowych. Bułgaria jest głównym dostawcą olejku różanego na świecie dla przemysłu kosmetycznego, a ogrody różane w Kazanłyku są największymi ogrodami różanymi na całym świecie. Jest to jedno z niewielu miejsc na całym świecie, w których można uprawiać tę konkretną różę (Rosa Damascena lub Rose from Damaszek). Kazanłyk położony jest 200 kilometrów na wschód od Sofii na Bałkanach, dlatego zwiedzanie należy rozpocząć około 8:30. Niedawno odnowiona droga skraca podróż do 3-godzinnej malowniczej jazdy. Rozpoczniesz swoją wizytę od Kościoła Pamięci Szipki, zbudowanego w pięknym stylu rosyjskim z XVII wieku po wyzwoleniu spod okupacji tureckiej w 1878 roku, ku czci ofiar rosyjskich i bułgarskich. Stamtąd udasz się do Goliama Kosmatka, grobowca Seuthes 3rd. Po szybkim lunchu w pobliskiej restauracji udasz się do Kazanłyku, aby odwiedzić wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO grobowiec. Pomnik pochodzi z IV wieku p.n.e. a jego malowidła ścienne są niezapomniane ze względu na wspaniałe konie, a zwłaszcza gest pożegnania, w którym siedząca para chwyta się za nadgarstki w chwili czułości i równości. W drodze powrotnej odwiedzisz lokalny ogród różany i destylarnię, gdzie zobaczysz, jak pozyskiwana jest esencja różana i będziesz mógł kupić pachnące różą pamiątki. Wrócisz do Sofii około 18:30. Należy pamiętać, że jest to szybka trasa.

Płowdiw: Jednodniowa wycieczka z przewodnikiem po Dolinie Trackich Królów

4. Płowdiw: Jednodniowa wycieczka z przewodnikiem po Dolinie Trackich Królów

O godzinie 08:00 przewodnik odbierze Cię z hotelu i rozpocznie się Twoja podróż. Będziesz miał około 2 godzin jazdy, aż dotrzesz do Doliny Trackich Królów. Jest to miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w którym znajdują się liczne trackie grobowce i kurhany pochodzące z V wieku pne. Podczas podróży do tego miejsca wyobraź sobie wielkość i splendor cywilizacji trackiej, która kwitła w tym regionie ponad 2000 lat temu. Wyobraź sobie potężnych królów i królowe, którzy zostali pochowani w tych grobowcach, otoczeni bogactwem i skarbami. Po przyjeździe Twój dobrze wykształcony przewodnik oprowadzi Cię po miejscu, ożywiając historię Traków. Zobaczysz imponujące 5 grobowców i poznasz zwyczaje i wierzenia tej starożytnej cywilizacji. Podczas eksploracji Doliny Trackich Królów zostaniesz zachwycony pięknem naturalnego otoczenia. Dolina otoczona jest bujnymi zielonymi lasami, oferując spokojne i spokojne miejsce na wizytę. Po zwiedzeniu regionu Kazanłyk kontynuujemy naszą podróż w kierunku Starej Zagory, gdzie będziemy obserwować kolejne warstwy historii ludzkości od epoki kamienia do czasów współczesnych. Ale najpierw przejdziemy się po pięknym centrum miasta, gdzie zjemy lunch. Kiedy odzyskamy siły, rozpoczniemy eksplorację. Augusta Trayana została założona w II wieku naszej ery i była ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Miasto zostało nazwane na cześć rzymskiego cesarza Trajana i było kwitnącą metropolią w okresie Cesarstwa Rzymskiego. Przejdziesz się oryginalnymi uliczkami z tamtych czasów i zobaczysz, gdzie zbierała się rada miejska na swoje posiedzenia. Odwiedzimy pozostałości rzymskiego domu, w którym zobaczysz niesamowite mozaiki w idealnym stanie i poczujesz sposób życia w mieście w czasach imperium rzymskiego. Podczas spaceru po Starej Zagorze przewodnik oprowadzi Cię po wyjątkowym miejscu – Muzeum Religii. Mieści się w jednym z najstarszych meczetów na Bałkanach – Meczecie Eski z początku XV wieku. Nasz ostatni przystanek tego dnia to najdalszy punkt, w którym cofniemy się w czasie – do epoki neolitu. Odwiedzicie ruiny 2 domów z tamtych czasów. Byli częścią dużej neolitycznej osady. Domy te są jednymi z najlepiej zachowanych budowli prehistorycznych w Europie. Ekspozycja przeniesie Cię z powrotem do VII tysiąclecia pne, a Twój przewodnik postara się wyjaśnić, kim byli ci ludzie i jak żyli. Oprócz domów zobaczysz także kolekcję archeologiczną przedmiotów związanych z kulturą i religią ludzi z epoki kamienia, odkrytą w osadach z epoki kamienia. Po tej niesamowitej wizycie rozpoczniemy naszą podróż powrotną do Płowdiwu.

Rose Valley: jednodniowa wycieczka grupowa wahadłowca

5. Rose Valley: jednodniowa wycieczka grupowa wahadłowca

Rozpocznij swoją wycieczkę o 8:00, odjeżdżając z centrum Sofii. Po krótkim spotkaniu i powitaniu z kierowcą/przewodnikiem wyruszysz w malowniczą 3-godzinną przejażdżkę, kierując się piękną drogą biegnącą przez bałkańskie góry. Podziwiaj spektakularne widoki tej malowniczej części świata, aż dotrzesz do Bułgarskiej Doliny Róż. Po przybyciu do Rose Valley najpierw zostaniesz zabrany na tradycyjny różaniec. W środku rozkoszuj się zapachami i pięknymi widokami, podziwiając wspaniałe pola różane i poznaj wiedzę na temat produkcji olejku różanego. Odkryj fascynujące informacje na temat produkcji olejku różanego w Bułgarii i przekonaj się, dlaczego Bułgaria jest największym na świecie producentem olejku różanego. Kontynuuj wycieczkę do małego uroczego miasteczka Kazanłyk, w sercu Doliny Róż, gdzie będziesz mógł zwiedzić starożytny tracki grobowiec, datowany na IV wiek pne. To miejsce słynie z obrazów i jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po południu będziesz miał czas wolny na lunch, a także odwiedzisz piękny kościół pamiątkowy „Narodziny Chrystusa”. Zrelaksuj się w drodze powrotnej, żegnając się z tą piękną częścią świata. Wrócisz z powrotem do Sofii, gdzie dotrzesz około godziny 19:00.

Sofia, Płowdiw i Dolina Róż w 2 dni

6. Sofia, Płowdiw i Dolina Róż w 2 dni

Pierwszego dnia wycieczki z przewodnikiem zwiedzisz Sofię i Płowdiw oraz poznasz historię i kulturę Bułgarii. Twoja wycieczka rozpocznie się po odebraniu Cię z Sofii i rozpoczniesz 3-godzinną wycieczkę po Sofii. W Sofii zatrzymasz się przy wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kościele Boyana, zanim udasz się do centrum miasta. Tutaj odwiedzisz kilka miejsc, w tym katedrę Aleksandra Newskiego, kościół św. Zofii, Teatr Narodowy, rotundę św. Jerzego i kilka innych. Z Sofii udasz się do Płowdiwu, gdzie zameldujesz się w kwaterach i zjesz lunch w tradycyjnej bułgarskiej restauracji, zanim rozpoczniesz zwiedzanie miasta. Płowdiw ma kilka miejsc, które zostaną odkryte podczas zwiedzania miasta. Zobaczysz teatr rzymski i stadion rzymski, które pozostały w mieście, a podczas zwiedzania Starego Miasta będziesz spacerować wąskimi brukowanymi uliczkami, mijając domy z epoki odrodzenia. Po zwiedzeniu Płowdiwu wrócisz do hotelu i zakończysz pierwszy dzień wycieczki. Drugiego dnia wycieczki opuścisz Płowdiw po śniadaniu i udasz się do Doliny Róż, mijając po drodze malownicze krajobrazy regionu. Po półtorej godzinie transferu dotrzesz do miasta Kazanłyk, które słynie nie tylko z produkcji olejku różanego, ale także jako ważne miejsce dla mitycznych Traków. Tutaj odwiedzisz tracki grobowiec Kazanluk, arcydzieło sztuki trackiej i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będziesz także cieszyć się wizytą w Muzeum Historii Kazanluk i Cerkwi Pamięci Shipka, dzięki czemu poznasz i poznasz historię regionu. Przed powrotem do Sofii zatrzymasz się w Damascena, prywatnej rodzinnej destylarni położonej w sercu Doliny Róż. Tutaj zjesz lunch w ogrodzie różanym, a następnie poznasz branżę uprawy róż i produkcję bułgarskiego olejku różanego. Stamtąd wrócisz do Sofii, a Twoja wycieczka zakończy się, gdy zostaniesz wysadzony w miejscu zakwaterowania.

Kazanłyk: pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Kazanłyk? Kliknij tutaj.