Katedra św. Pawła w Londynie

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

5 faktów historycznych na temat katedry św. Pawła w Londynie

Architektoniczne arcydzieło sir Christophera Wrena to jedna z najpopularniejszych atrakcji Londynu i idealne tło wakacyjnych zdjęć. Jednak zanim pokonasz 528 stopni prowadzących na szczyt kopuły katedry św. Pawła, warto dowiedzieć się kilku rzeczy o jej historii.

 • Nie pierwsza katedra św. Pawła

  1. Nie pierwsza katedra św. Pawła

  Obecna katedra św. Pawła to już piąta w tym miejscu lub jego pobliżu. Niewiele wiadomo o tych poprzedzających inwazję Normanów, ale trzecia spłonęła w pożarze w 1087 roku.

 • Wielki pożar Londynu w 1666 roku

  2. Wielki pożar Londynu w 1666 roku

  Czwartą katedrę również strawił ogień. Po najsłynniejszym pożarze w historii Londynu sir Christopherowi Wrenowi polecono zbudowanie obecnej katedry św. Pawła.

 • Stara katedra jako rusztowanie

  3. Stara katedra jako rusztowanie

  Przed wybuchem wielkiego pożaru Wren rozpoczął remont starej katedry. Miał wielkie plany co do następczyni i wykorzystał spalony szkielet starej budowli do stabilizowania nowej konstrukcji.

 • Wysoka cena

  4. Wysoka cena

  Budowę katedry św. Pawła sfinansowano z podatku na węgiel. W 1716 roku koszt ukończonego budynku wyniósł dokładnie 1 095 556 GBP. Dzisiaj to 143 000 000 GBP!

 • Niemieckie bombardowania w latach 1940-1941

  5. Niemieckie bombardowania w latach 1940-1941

  Niemieckie naloty wyrządziły tylko niewielkie szkody, ale nie był to żaden cud. Mając na uwadze morale narodu, Churchill nakazał strażakom ratować kultowy zabytek w pierwszej kolejności.

Zaplanuj pobyt

 • Jakie są godziny otwarcia katedry św. Pawła?

  Katedrę można zwiedzać w godz. 8.30-16.30 od poniedziałku do soboty. W niedzielę odprawiane są tylko msze.
  Uwaga! Galerie – w tym Golden Gallery (Złota Galeria) i kopuła – otwierane są dopiero o godz. 9.30. W cenę biletów wstępu wliczono elektroniczne przewodniki multimedialne i wycieczki grupowe (w zależności od dostępności przewodników). Zarezerwuj bilety on-line i uniknij rozczarowania.

 • Jak długo trwa zwiedzanie?

  Zwiedzenie katedry św. Pawła w spokojnym tempie trwa około 2 godzin.

 • Jak dotrzeć na miejsce?

  Stacja metra położona najbliżej katedry św. Pawła to „St. Paul's” (linia Central). Przystanek autobusowy o tej samej nazwie obsługiwany jest przez linie 4, 11, 15, 17, 23, 26, 76 i 172.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  8.30-16.30 od poniedziałku do soboty. W niedziele odprawiane są tylko msze.
 • Cena
  Cena biletu wstępu dla dorosłych to 18 GBP.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  W cenę biletu wstępu do katedry św. Pawła wliczono przewodniki multimedialne i wycieczki z przewodnikami, ale warto też zapoznać się naszymi najpopularniejszymi wycieczkami po okolicy.
 • Jak tam dotrzeć?
  Metrem linii Central na stację „St. Paul’s” albo autobusem linii 4, 11, 15, 17, 23, 26, 76 lub 172 na przystanek „St. Paul's”.
 • Dodatkowe wskazówki

  • Zamów bilety wstępu on-line, aby otrzymać zniżkę i priorytetowy wstęp.

  • Wewnątrz katedry św. Pawła obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.

  • Podczas specjalnych uroczystości katedra św. Pawła może być nieczynna. Sprawdź godziny otwarcia on-line przed wizytą.

Katedra św. Pawła w Londynie: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Katedra św. Pawła w Londynie? Kliknij tutaj.

Katedra św. Pawła w Londynie: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.5 / 5

na podstawie 15 717 opinii

Świetna forma zwiedzania miasta, w cenie mieliśmy również rejs Tamizą-suprer, bardzo pomocny personel. Jedyne moje zastrzeżenie dotyczy audiobooka, ponieważ informacje przekazywane przez lektorkę w jęż.polskim są znikome, więcej podkładu muzycznego niż cennych informacji o mijanych obiektach. Mimo to, bardzo polecam

Rewelacja - o takich magicznych miejscach w Londynie nie miałam pojęcia aż do czasu tej wycieczki. Warto iść i ze względu na HP i dzieciaki, które były mega wkręcone i na wiele informacji ogólnych o Londynie, które były przekazane w mega wciągający sposób.

Była to moja pierwsza wycieczka do Londynu mimo iż stresowałam się gdzie mam wsiadać itp. Wcale nie było trudno! Wszystko pięknie opisane ludzie mili i pomocni Wiec nie zastanawiacie się i bukujcie bilety !

Przewodnik Gabriel- wspaniały, dowcipny, ciekawie opowiadał, oprowadził wspaniale po Londynie, miejsca porównywał z filmem na tablecie, świetnie zainwestowane pieniądze, naprawdę polecam

Wycieczka była bardzo miła tak jak i przewodnik. Jestem jak najbardziej zadowolona i chętnie polecę to wycieczkę znajomym.