Katedra św. Pawła w Londynie

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

5 faktów historycznych na temat katedry św. Pawła w Londynie

Architektoniczne arcydzieło sir Christophera Wrena to jedna z najpopularniejszych atrakcji Londynu i idealne tło wakacyjnych zdjęć. Jednak zanim pokonasz 528 stopni prowadzących na szczyt kopuły katedry św. Pawła, warto dowiedzieć się kilku rzeczy o jej historii.

 • Nie pierwsza katedra św. Pawła

  1. Nie pierwsza katedra św. Pawła

  Obecna katedra św. Pawła to już piąta w tym miejscu lub jego pobliżu. Niewiele wiadomo o tych poprzedzających inwazję Normanów, ale trzecia spłonęła w pożarze w 1087 roku.

 • Wielki pożar Londynu w 1666 roku

  2. Wielki pożar Londynu w 1666 roku

  Czwartą katedrę również strawił ogień. Po najsłynniejszym pożarze w historii Londynu sir Christopherowi Wrenowi polecono zbudowanie obecnej katedry św. Pawła.

 • Stara katedra jako rusztowanie

  3. Stara katedra jako rusztowanie

  Przed wybuchem wielkiego pożaru Wren rozpoczął remont starej katedry. Miał wielkie plany co do następczyni i wykorzystał spalony szkielet starej budowli do stabilizowania nowej konstrukcji.

 • Wysoka cena

  4. Wysoka cena

  Budowę katedry św. Pawła sfinansowano z podatku na węgiel. W 1716 roku koszt ukończonego budynku wyniósł dokładnie 1 095 556 GBP. Dzisiaj to 143 000 000 GBP!

 • Niemieckie bombardowania w latach 1940-1941

  5. Niemieckie bombardowania w latach 1940-1941

  Niemieckie naloty wyrządziły tylko niewielkie szkody, ale nie był to żaden cud. Mając na uwadze morale narodu, Churchill nakazał strażakom ratować kultowy zabytek w pierwszej kolejności.

Zaplanuj pobyt

 • Jakie są godziny otwarcia katedry św. Pawła?

  Katedrę można zwiedzać w godz. 8.30-16.30 od poniedziałku do soboty. W niedzielę odprawiane są tylko msze.
  Uwaga! Galerie – w tym Golden Gallery (Złota Galeria) i kopuła – otwierane są dopiero o godz. 9.30. W cenę biletów wstępu wliczono elektroniczne przewodniki multimedialne i wycieczki grupowe (w zależności od dostępności przewodników). Zarezerwuj bilety on-line i uniknij rozczarowania.

 • Jak długo trwa zwiedzanie?

  Zwiedzenie katedry św. Pawła w spokojnym tempie trwa około 2 godzin.

 • Jak dotrzeć na miejsce?

  Stacja metra położona najbliżej katedry św. Pawła to „St. Paul's” (linia Central). Przystanek autobusowy o tej samej nazwie obsługiwany jest przez linie 4, 11, 15, 17, 23, 26, 76 i 172.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  8.30-16.30 od poniedziałku do soboty. W niedziele odprawiane są tylko msze.
 • Cena
  Cena biletu wstępu dla dorosłych to 18 GBP.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  W cenę biletu wstępu do katedry św. Pawła wliczono przewodniki multimedialne i wycieczki z przewodnikami, ale warto też zapoznać się naszymi najpopularniejszymi wycieczkami po okolicy.
 • Jak tam dotrzeć?
  Metrem linii Central na stację „St. Paul’s” albo autobusem linii 4, 11, 15, 17, 23, 26, 76 lub 172 na przystanek „St. Paul's”.
 • Dodatkowe wskazówki

  • Zamów bilety wstępu on-line, aby otrzymać zniżkę i priorytetowy wstęp.

  • Wewnątrz katedry św. Pawła obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.

  • Podczas specjalnych uroczystości katedra św. Pawła może być nieczynna. Sprawdź godziny otwarcia on-line przed wizytą.

Katedra św. Pawła w Londynie: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Katedra św. Pawła w Londynie? Kliknij tutaj.

Katedra św. Pawła w Londynie: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.5 / 5

na podstawie 17 757 opinii

Zdecydowanie dobry wybór. przewodnik Tom świetnie angażował wielonarpdowościową grupę w rozwiązywanie zagadek i udział we wspólnej zabawie. Pokazał wiele ciekawych miejsc w Londynie i ladrów z filmów o HP. super oferta dla Pottermaniaków

Dzień był naprawdę fajny i ekscytujący. To bardzo zaskakujące, jak wiele wysiłku wkłada się w taki film. Podobało nam się to jako rodzina, organizacja była dobra, prawie na czas.

Rewelacyjna aktywność, bardzo dobre uzupełnienie ze studiami Harry'ego Pottera. Przewodnik po Duarte był bardzo przyjazny. Naprawdę żadnych skarg, gorąco polecamy fanom.

Byliśmy na wycieczce z przewodnikiem Louis, którego możemy bardzo polecić. Wycieczka ciekawa, dobra do zobaczenia na początek całego wyjazdu.

Bardzo fajny Londyn w pigułce. Wyjazd punktualnie. Przewodnik mówi bardzo wyraźnie i ciekawie. Polecam.