Kaplica Sykstyńska

Pay the pope’s house a visit for a glimpse of Michelangelo's uber-famous ceiling fresco.

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Co obejrzeć w Kaplicy Sykstyńskiej?

Zwiedzanie Watykanu zwykle wieńczy wisienka na torcie: słynna Kaplica Sykstyńska! To prawdziwa perła w koronie Stolicy Piotrowej i pokaz kunsztu najbardziej znanych artystów renesansu. Na pewno Cię oczaruje! Oto lista jej największych skarbów.

 • Sufit

  1. Sufit

  Sufit Kaplicy Sykstyńskiej to arcydzieło Michała Anioła. Jej sufit jest podzielony na dziewięć scen z Księgi Rodzaju. Pokazują one stworzenie świata: światła, ciemności, Słońca, Księżyca, Adama i Ewy.

 • „Stworzenie Adama”

  2. „Stworzenie Adama”

  To jedno z najsłynniejszych dzieł w historii sztuki – fresk przedstawiający moment, w którym Bóg ożywia Adama dotknięciem swoich palców.

 • „Sąd Ostateczny”

  3. „Sąd Ostateczny”

  Przedstawiający Sąd Ostateczny fresk autorstwa Michała Anioła znajduje się nad ołtarzem. Co ciekawe, prace nad nim rozpoczął dopiero 25 lat po fresku na suficie. Skończenie „Sądu Ostatecznego” zajęło mu cztery lata.

 • Ściana południowa: historia Mojżesza

  4. Ściana południowa: historia Mojżesza

  Po lewej stronie ołtarza znajdują się sceny z życia Mojżesza (w tym między innymi jego wyprawa przez Egipt) namalowane przez renesansowych twórców: Botticellego, Perugino i Rossellego.

 • Ściana północna: historia Chrystusa

  5. Ściana północna: historia Chrystusa

  Ściana po prawej stronie ołtarza przedstawia sceny z życia Chrystusa widziane oczami wyobraźni wielkich malarzy renesansu.

Zaplanuj pobyt

 • Dlaczego Kaplica Sykstyńska jest ważna?

  Począwszy od 1508 r. Michał Anioł spędzał w samotności całe dnie malując sufit i ołtarz, zmieniając je w prawdziwe arcydzieła. Cytując Goethego: „jeśli nie widziałeś Kaplicy Sykstyńskiej, nie wiesz, do czego jest zdolny jeden człowiek”. Jak tylko wejdziesz do środka, ściany zdają się ożywać!

 • Co należy wiedzieć

  Nie przychodź w szortach, krótkiej sukience czy koszulce bez rękawów, nie mając niczego do zakrycia kolan i ramion – będzie to podstawą do odmowy wstępu. Robienie zdjęć wewnątrz jest surowo zabronione.

 • Czy można odwiedzić samą Kaplicę nie wchodząc do Muzeów?

  Kaplica Sykstyńska to część Muzeów Watykańskich, więc to niemożliwe. Wejście do Kaplicy jest wliczone w cenę biletu do Muzeów. Uwaga na ludzi, którzy sprzedają bilety do samej kaplicy – to oszuści!

 • Jak uniknąć kolejek?

  Kaplicę Sykstyńską odwiedza rocznie ponad cztery i pół miliona turystów, więc trudno uniknąć tłumów. Najspokojniej jest podczas udzielanej przez papieża audiencji powszechnej w środowe poranki oraz w porze obiadowej. Dobrym pomysłem jest wcześniejszy zakup biletów. Udział w małej wycieczce z przewodnikiem to dobry sposób, żeby wejść bez kolejki.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Kaplica jest zamknięta w niedziele i święta kościelne. Godziny otwarcia bywają różne, więc lepiej zawczasu sprawdzić je online.
 • Cena
  Zwykły bilet wstępu kosztuje 17 EUR.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Jeśli chcesz się dowiedzieć paru ciekawostek o znajdujących się wewnątrz wspaniałych dziełach sztuki, gorąco polecamy! Dostępne są wycieczki dla małych grup. Oprócz tego można wejść w ramach programu Roma Pass.
 • Jak tam dotrzeć?
  Watykan znajduje się na terenie Rzymu. Dojechać można autobusem linii 49 lub czerwoną linią metra (st. „Cipro”).
 • Dodatkowe wskazówki

  • Uważaj na kieszonkowców, szczególnie w zatłoczonych środkach komunikacji miejskiej.

  • Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą ubranie, które zakrywa ramiona!

Kaplica Sykstyńska: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Kaplica Sykstyńska? Kliknij tutaj.

Kaplica Sykstyńska: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.4 / 5

na podstawie 108 731 opinii

To jest muzeum które warto oglądać z przewodnikiem a najlepiej zaraz potem przejść się jeszcze raz samemu i oglądnąć wszystko ponownie, bez pośpiechu. Polecam przyjście z wyprzedzeniem na miejsce zbiórki aby nie było potem pośpiechu.

Muzea warte obejrzenia. Wejście z pominięciem długiej kolejki. Zwiedzanie we własnym tempie. Stosunek jakości do ceny tylko 4 gwiazdki, gdyż spodziewałem się większej ilości eksponatów i dzieł sztuki.

Bardzo dobrze zorganizowana wycieczka. Trafny wybór obiektów, któym poświęcono więcej czasu. Wspaniała przewodniczka, pani Rita - fachowa, miła, pełna pozytywnej energii.

Tylko, że nie musisz szukać przewodnika, nie ma jednego Idź bezpośrednio, wymiana biletów odbywa się w kasie biletowej Spoglądamy we wspaniałe oczy

Wszystko szybko i sprawnie, bez kolejek. Muzea- sztos