Jerozolima
Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Jerozolima: Najciekawsze atrakcje

Wyświetl wszystkie pod hasłem „Jerozolima”

Jerozolima – najciekawsze atrakcje

10 najciekawszych atrakcji Jerozolimy

Jerozolima to centrum 3 największych religii monoteistycznych. Wizyta w tym mieście to uczta dla zmysłów i duszy. Spacerując po labiryncie alejek starego miasta, poczujesz intensywne aromaty, usłyszysz melodyjne języki i odkryjesz religijne skarby.

Bazylika Grobu Świętego

Bazylika Grobu Świętego

W bazylice znajduje się 5 ostatnich stacji Drogi Krzyżowej, a XIV stacją jest sam Grób Święty. Dwa tysiące lat temu miejsce to było otwartym obszarem poza murami miasta.

Wielka Synagoga w Jerozolimie

Synagogę tę wybudowano w 1982 roku na wzór Świątyni Jerozolimskiej, która do 70 roku n.e. stała na Wzgórzu Świątynnym. Wewnątrz znajduje się licząca tysiące egzemplarzy kolekcja mezuz.

Góra Oliwna

Góra Oliwna

Na wzniesieniu we wschodniej Jerozolimie znajduje się wiele miejsc, które są celami pielgrzymek, w tym kościoły oraz Grota Pojmania i ogród Getsemani. Położony jest tam również główny cmentarz Jerozolimy.

Getsemani

Getsemani

Wiele osób uważa, że to właśnie w tym ogrodzie okalającym kościół Wszystkich Narodów Rzymianie pojmali Jezusa. Rosną tu również jedne z najstarszych drzew oliwnych na świecie.

Ściana Płaczu

Ściana Płaczu

Najświętsze miejsce judaizmu. Ten były mur oporowy wzniesiony przez Heroda Wielkiego w 20 roku p.n.e. zabezpieczał zewnętrzną cześć Wzgórza Świątynnego, na którym stała Druga Świątynia.

Wzgórze Świątynne

Wzgórze Świątynne

Wzgórze to jest trzecim najświętszym miejscem islamu i przez muzułmanów nazywane jest Al-Haram asz-Szarif. W miejscu tym znajdowała się również Pierwsza Świątynia wybudowana przez Salomona.

Kopuła na Skale

Kopuła na Skale

Budynek ten jest święty zarówno dla muzułmanów, jak i żydów. Jego złota kopuła przykrywa skałę, na której Mahomet dostąpił wniebowstąpienia, a Abraham miał złożyć swojego syna w ofierze.

Meczet Al-Aksa

Meczet Al-Aksa

Świątynia ta powstała 20 lat po Kopule na Skale, a jej nazwa oznacza „najodleglejszy meczet”, co nawiązuje do nocnej podróży Mahometa z Mekki do Jerozolimy i z powrotem.

Muzeum Izraela
Zdjęcie: Chris Yunker@flickr (CC BY-SA 2.0)

Muzeum Izraela

To muzeum narodowe posiada nie tylko zwoje znad Morza Martwego, ale również kolekcję dzieł sztuki oraz makietę Jerozolimy z czasów Drugiej Świątyni.

Zoo biblijne w Jerozolimie

Zoo biblijne w Jerozolimie

Pierwotnym założeniem tego zoo było zebranie zwierząt występujących w Biblii. Nowe zoo wybudowane w 1993 roku posiada Arkę Noego wraz z informacjami o zwierzętach z tamtego okresu.

Jerozolima: Zaplanuj pobyt

Ile dni spędzić w Jerozolimie?

Na dogłębne poznanie Jerozolimy potrzeba wielu lat, ale na zwiedzenie najważniejszych atrakcji turystycznych wystarczy 5-7 dni. Zarezerwuj 1 lub 2 dodatkowe dni, jeśli planujesz wycieczki całodniowe nad Morze Martwe i/lub do Masady.

Jak poruszać się po Jerozolimie?

Po starym mieście można poruszać się pieszo. Podczas dalszych wypraw możesz korzystać z autobusów Egged oraz linii tramwajowej, która częściowo biegnie wzdłuż ulicy Yafo w Jerozolimie Zachodniej i której jeden z przystanków znajduje się przy bramie damasceńskiej. Pamiętaj, że gdy zaczyna się szabat (w piątek przed zachodem słońca), komunikacja publiczna przestaje kursować, jednak za bramą damasceńską nadal można podróżować arabskimi autobusami i taksówkami.

Gdzie nocować w Jerozolimie?

W starym mieście nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem zakwaterowania. Polecamy również Jerozolimę Zachodnią, przykładowo okolice placu Syjonu i promenadę Ben Yehuda. Jest to tętniąca życiem okolica pełna restauracji, barów, kawiarni i sklepów.

Przydatne informacje

 • Język
  Hebrajski
 • Waluta
  Nowy izraelski szekel (NIS, ₪)
 • Strefa czasowa
  UTC (+02:00)
 • Kod kraju
  +972
 • Najlepszy czas na zwiedzanie
  Najlepszym okresem na zwiedzanie Jerozolimy jest późna wiosna i wczesna jesień. Temperatury są wtedy niższe, a ulice mniej zatłoczone. Zapoznaj się z kalendarzem żydowskich świąt, ponieważ mogą one ściągać do miasta tłumy ludzi.

Jerozolima: Wycieczki i bilety

Jerozolima: Najciekawsze atrakcje

Izrael: Ciekawe miejsca

Jerozolima: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Jerozolima? Kliknij tutaj.