Forum Romanum

See the haunting ruins that were once the center of public life for everyday Romans.

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Forum Romanum: Wycieczki i bilety

5 faktów historycznych na temat budowy Forum Romanum

W przeciwieństwie do innych forów Cesarstwa Rzymskiego Forum Romanum nie zostało po prostu zaplanowane i wybudowane, ale powoli ewoluowało wraz z rozwojem Rzymu. Oto 5 faktów dotyczących historii Forum Romanum:

 • Pradawne miejsce spotkań

  1. Pradawne miejsce spotkań

  Ten położony na bagnistej równinie pomiędzy Kapitolem i Palatynem obszar był lokalnym miejscem spotkań na długo przed utworzeniem oficjalnego forum.

 • Osuszenie bagien

  2. Osuszenie bagien

  Według legendy pierwsze comitium powstało po zawarciu pokoju przez osady z Kapitolu i Palatynu. Dopóki 5. król Rzymu nie wybudował Cloaca Maxima, większość terenu była zbyt bagnista i nie nadawała się do użytku.

 • Różnorodność zastosowań

  3. Różnorodność zastosowań

  Forum Romanum przez wieki służyło jako centrum życia publicznego Rzymu. Odbywały się tu przemowy, defilady wojskowe, rozprawy sądowe, pojedynki gladiatorów, targi i inne wydarzenia.

 • Kolebka wczesnych katolickich zabytków Rzymu

  4. Kolebka wczesnych katolickich zabytków Rzymu

  Wybudowanie w 312 r. n.e. przez Konstantyna I bazyliki Maksencjusza i Konstantyna było ostatnim znaczącym etapem rozbudowy Forum Romanum. Z czasem kilka innych świątyń przekształcono w chrześcijańskie kościoły.

 • Powolna śmierć Forum Romanum

  5. Powolna śmierć Forum Romanum

  Wylewający Tyber oraz erozja okolicznych wzgórz powodowały podnoszenie się gruntu i powolne przykrywanie Forum Romanum. W średniowieczu miejsce to było wykorzystywane jako pastwisko!

Zaplanuj pobyt

 • Kiedy możliwe jest zwiedzanie?

  Bilety wstępu do Forum Romanum są ważne przez 2 dni, ale umożliwiają także zwiedzanie Koloseum i Palatynu. To dość dużo zwiedzania, więc przyjedź wcześnie rano! Forum Romanum jest otwierane o godz. 8.30 (oprócz świąt) i zamykane o różnych godzinach, w zależności od pory roku. W okresie od kwietnia do września będziesz mieć więcej czasu na zwiedzanie.
  Jeśli nie dokonujesz wcześniejszej rezerwacji on-line, skorzystaj z kas biletowych na Palatynie, gdzie kolejki są znacznie krótsze niż przy Koloseum!

 • Jak dotrzeć do Forum Romanum?

  Nie daj się zwieść mapom! Mimo iż w pobliżu Forum Romanum są stacje metra, żadna z nich nie znajduje się blisko wejścia! Stacja „Colosseo” (obok Koloseum) położona jest najbliżej, ale i tak trzeba będzie jeszcze przejść ulicą Via dei Imperiali, aby dotrzeć do wejścia. Możesz też wybrać się autobusem linii 51, 85, 87, 118 lub 810 i wysiąść na przystanku „Fori Imperiali”.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Forum Romanum jest czynne codziennie od godz. 8.30 (oprócz świąt); zamykane jest godzinę przed zachodem słońca.
 • Cena
  Cena biletu dla dorosłych to 12 EUR. Bilet jest ważny przez 2 dni i umożliwia zwiedzanie Koloseum, Forum Romanum i Palatynu.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Na pewno się przyda. Oprócz tego radzimy zapoznać się z naszymi najpopularniejszymi wycieczkami.
 • Jak tam dotrzeć?
  Przygotuj się na spacer ze stacji metra „Colosseo” lub przyjedź autobusem linii 51, 85, 87, 118 lub 810 na przystanek „Fori Imperiali”.
 • Dodatkowe wskazówki

  • W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do Forum Romanum jest bezpłatny!

  • Za wcześniejszą rezerwację on-line i ominięcie kolejki obowiązuje opłata w wysokości 2 EUR.

Forum Romanum: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Forum Romanum? Kliknij tutaj.

Forum Romanum: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.5 / 5

na podstawie 76 381 opinii

Dzień dzieli się na dwie połowy, przerwę można dowolnie zaprojektować. Obie części były bardzo pouczające i całkowicie zabawne. Były tam wspaniałe fakty, które zostały opowiedziane w zrelaksowany i humorystyczny sposób i były bardzo łatwe do zrozumienia za pośrednictwem przewodników audio. Miejsca spotkań były łatwe do znalezienia, a przewodnicy natychmiast rozpoznawalni. Wspaniale było też to, że dzień wcześniej aktualne informacje były przesyłane przez WhatsApp. Była też możliwość uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania, które mogły się pojawić w krótkim czasie.

Marcius was our guide for the trip and made it a really memorable event, it was educational and fun. Not too fast paced, time for pictures, he gave us the political view of the times, the lifestyle, the people and their worldview, and all the time kept us going with jokes, he obviously had a passion for his job and it showed, please thank him from the Bartkowski family.

Barbara is an amazing guide. She made that trip special. You can see she is passionate about her job in the way she talk about Ancient Rome. Definitely worth the money!!!

Bardzo piękna i sprawna wycieczka. Widać także, że będą otwierać coraz to nowsze rzeczy do oglądania. Mój powrót w to miejsce jest raczej nieunikniony

Highly recommend this tour - well organized, it was time well spend. Federico the archeologist was our guide - very knowledgeable and entertaining :)