Forum Romanum
Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę
Zarezerwuj bilet już teraz

Forum Romanum: Wycieczki i bilety

Wyświetl wszystkie pod hasłem „Forum Romanum”

Rzym – najciekawsze atrakcje

Bilety i wycieczki: 1332

5 faktów historycznych na temat budowy Forum Romanum

W przeciwieństwie do innych forów Cesarstwa Rzymskiego Forum Romanum nie zostało po prostu zaplanowane i wybudowane, ale powoli ewoluowało wraz z rozwojem Rzymu. Oto 5 faktów dotyczących historii Forum Romanum:

Pradawne miejsce spotkań

Pradawne miejsce spotkań

Ten położony na bagnistej równinie pomiędzy Kapitolem i Palatynem obszar był lokalnym miejscem spotkań na długo przed utworzeniem oficjalnego forum.

Osuszenie bagien

Osuszenie bagien

Według legendy pierwsze comitium powstało po zawarciu pokoju przez osady z Kapitolu i Palatynu. Dopóki 5. król Rzymu nie wybudował Cloaca Maxima, większość terenu była zbyt bagnista i nie nadawała się do użytku.

Różnorodność zastosowań

Różnorodność zastosowań

Forum Romanum przez wieki służyło jako centrum życia publicznego Rzymu. Odbywały się tu przemowy, defilady wojskowe, rozprawy sądowe, pojedynki gladiatorów, targi i inne wydarzenia.

Kolebka wczesnych katolickich zabytków Rzymu

Kolebka wczesnych katolickich zabytków Rzymu

Wybudowanie w 312 r. n.e. przez Konstantyna I bazyliki Maksencjusza i Konstantyna było ostatnim znaczącym etapem rozbudowy Forum Romanum. Z czasem kilka innych świątyń przekształcono w chrześcijańskie kościoły.

Powolna śmierć Forum Romanum

Powolna śmierć Forum Romanum

Wylewający Tyber oraz erozja okolicznych wzgórz powodowały podnoszenie się gruntu i powolne przykrywanie Forum Romanum. W średniowieczu miejsce to było wykorzystywane jako pastwisko!

Nasze wskazówki

Kiedy możliwe jest zwiedzanie?

Bilety wstępu do Forum Romanum są ważne przez 2 dni, ale umożliwiają także zwiedzanie Koloseum i Palatynu. To dość dużo zwiedzania, więc przyjedź wcześnie rano! Forum Romanum jest otwierane o godz. 8.30 (oprócz świąt) i zamykane o różnych godzinach, w zależności od pory roku. W okresie od kwietnia do września będziesz mieć więcej czasu na zwiedzanie.
Jeśli nie dokonujesz wcześniejszej rezerwacji on-line, skorzystaj z kas biletowych na Palatynie, gdzie kolejki są znacznie krótsze niż przy Koloseum!

Jak dotrzeć do Forum Romanum?

Nie daj się zwieść mapom! Mimo iż w pobliżu Forum Romanum są stacje metra, żadna z nich nie znajduje się blisko wejścia! Stacja „Colosseo” (obok Koloseum) położona jest najbliżej, ale i tak trzeba będzie jeszcze przejść ulicą Via dei Imperiali, aby dotrzeć do wejścia. Możesz też wybrać się autobusem linii 51, 85, 87, 118 lub 810 i wysiąść na przystanku „Fori Imperiali”.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Forum Romanum jest czynne codziennie od godz. 8.30 (oprócz świąt); zamykane jest godzinę przed zachodem słońca.
 • Cena
  Cena biletu dla dorosłych to 12 EUR. Bilet jest ważny przez 2 dni i umożliwia zwiedzanie Koloseum, Forum Romanum i Palatynu.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Na pewno się przyda. Oprócz tego radzimy zapoznać się z naszymi najpopularniejszymi wycieczkami.
 • Jak tam dotrzeć?
  Przygotuj się na spacer ze stacji metra „Colosseo” lub przyjedź autobusem linii 51, 85, 87, 118 lub 810 na przystanek „Fori Imperiali”.
 • Dodatkowe wskazówki

  • W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do Forum Romanum jest bezpłatny!

  • Za wcześniejszą rezerwację on-line i ominięcie kolejki obowiązuje opłata w wysokości 2 EUR.

Forum Romanum: Co mówią inni?

Ogólna ocena
4.5 / 5
na podstawie 70 482 opinii

Wycieczka bardzo ciekawa. Warto wykupić audioprzewodnik po Koloseum (już na miejscu) - mają też wersję po polsku (!), opowieść jest dobrze opracowana, i bardzo pomaga w zwiedzaniu obiektu. Polecam (!!!) rezerwację biletów on-line. Bez tego zamiast podziwiać starożytny stadion stalibyśmy w ogromnej kolejce, najpierw do wejścia a potem jeszcze raz do kasy.

Koloseum, Forum Romanum i Palatynu nie powinno zabraknąć w programie zwiedzania każdego, kto przyjeżdża do Rzymu. To absolutny elementarz. Tu kamienie mówią...

Najlepiej jest przyjść do Koloseum w godzinach 8:00-9:00, gdy większość osób jeszcze śpi. Można wtedy zrobić ciekawe zdjęcia i poruszać się bez tłumu ludzi.

generalnie dzięki biletów on-line uniknelismy stania w bardzo długich kolejkach. Koloseum robi wrażenie, zresztą kwestia gustu.

Do Coloseum weszliśmy priorytetowo ale do forum romskim była jedna kolejka bezpieczeństwa i stania na 2 godziny zrezygnowaliśmy