Forum Romanum

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Forum Romanum: Wycieczki i bilety

5 faktów historycznych na temat budowy Forum Romanum

W przeciwieństwie do innych forów Cesarstwa Rzymskiego Forum Romanum nie zostało po prostu zaplanowane i wybudowane, ale powoli ewoluowało wraz z rozwojem Rzymu. Oto 5 faktów dotyczących historii Forum Romanum:

 • Pradawne miejsce spotkań

  1. Pradawne miejsce spotkań

  Ten położony na bagnistej równinie pomiędzy Kapitolem i Palatynem obszar był lokalnym miejscem spotkań na długo przed utworzeniem oficjalnego forum.

 • Osuszenie bagien

  2. Osuszenie bagien

  Według legendy pierwsze comitium powstało po zawarciu pokoju przez osady z Kapitolu i Palatynu. Dopóki 5. król Rzymu nie wybudował Cloaca Maxima, większość terenu była zbyt bagnista i nie nadawała się do użytku.

 • Różnorodność zastosowań

  3. Różnorodność zastosowań

  Forum Romanum przez wieki służyło jako centrum życia publicznego Rzymu. Odbywały się tu przemowy, defilady wojskowe, rozprawy sądowe, pojedynki gladiatorów, targi i inne wydarzenia.

 • Kolebka wczesnych katolickich zabytków Rzymu

  4. Kolebka wczesnych katolickich zabytków Rzymu

  Wybudowanie w 312 r. n.e. przez Konstantyna I bazyliki Maksencjusza i Konstantyna było ostatnim znaczącym etapem rozbudowy Forum Romanum. Z czasem kilka innych świątyń przekształcono w chrześcijańskie kościoły.

 • Powolna śmierć Forum Romanum

  5. Powolna śmierć Forum Romanum

  Wylewający Tyber oraz erozja okolicznych wzgórz powodowały podnoszenie się gruntu i powolne przykrywanie Forum Romanum. W średniowieczu miejsce to było wykorzystywane jako pastwisko!

Zaplanuj pobyt

 • Kiedy możliwe jest zwiedzanie?

  Bilety wstępu do Forum Romanum są ważne przez 2 dni, ale umożliwiają także zwiedzanie Koloseum i Palatynu. To dość dużo zwiedzania, więc przyjedź wcześnie rano! Forum Romanum jest otwierane o godz. 8.30 (oprócz świąt) i zamykane o różnych godzinach, w zależności od pory roku. W okresie od kwietnia do września będziesz mieć więcej czasu na zwiedzanie.
  Jeśli nie dokonujesz wcześniejszej rezerwacji on-line, skorzystaj z kas biletowych na Palatynie, gdzie kolejki są znacznie krótsze niż przy Koloseum!

 • Jak dotrzeć do Forum Romanum?

  Nie daj się zwieść mapom! Mimo iż w pobliżu Forum Romanum są stacje metra, żadna z nich nie znajduje się blisko wejścia! Stacja „Colosseo” (obok Koloseum) położona jest najbliżej, ale i tak trzeba będzie jeszcze przejść ulicą Via dei Imperiali, aby dotrzeć do wejścia. Możesz też wybrać się autobusem linii 51, 85, 87, 118 lub 810 i wysiąść na przystanku „Fori Imperiali”.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Forum Romanum jest czynne codziennie od godz. 8.30 (oprócz świąt); zamykane jest godzinę przed zachodem słońca.
 • Cena
  Cena biletu dla dorosłych to 12 EUR. Bilet jest ważny przez 2 dni i umożliwia zwiedzanie Koloseum, Forum Romanum i Palatynu.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Na pewno się przyda. Oprócz tego radzimy zapoznać się z naszymi najpopularniejszymi wycieczkami.
 • Jak tam dotrzeć?
  Przygotuj się na spacer ze stacji metra „Colosseo” lub przyjedź autobusem linii 51, 85, 87, 118 lub 810 na przystanek „Fori Imperiali”.
 • Dodatkowe wskazówki

  • W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do Forum Romanum jest bezpłatny!

  • Za wcześniejszą rezerwację on-line i ominięcie kolejki obowiązuje opłata w wysokości 2 EUR.

Forum Romanum: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Forum Romanum? Kliknij tutaj.

Forum Romanum: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.5 / 5

na podstawie 71 213 opinii

Podobała nam się wycieczka, nasz przewodnik był bardzo dobry i udzielił nam wielu dodatkowych informacji i pokazał nam zdjęcia, które pomogą zobrazować, jak kiedyś wyglądały te starożytne ruiny. Skończyło się to na około 4 godzinach, ponieważ nasz czas na wejście do Koloseum był spóźniony. Na szczęście nie mieliśmy żadnych innych planów, było w porządku.

Fantastyczny przewodnik Jan. Całość spięta historycznie, bardzo ciekawie. Ładnie opowiedziane, zrozumiale, z uśmiechem, ale bez nadmiernej ekscytacji. Polecam zdecydowanie!

Nie było problemu z wejściem priorytetowym do Coloseum chociaż była duża kolejka. Do Forum Romanum nie ma problemu z wejściem, bo nie było dużo ludzi.

Pół dnia zwiedzania w super cenie. Uwaga na naciągaczy pod koloseum z biletami za 25-30 euro.

Sprawne, szybkie wejście, udało się obejrzeć prawie wszystko. Dużo zwiedzania, polecam