Atrakcje i wycieczki

Edynburg

W urzekającej stolicy Szkocji odkryjesz wszystko – od whisky po Harry'ego Pottera, a nawet porywaczy ciał.

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

10 najpopularniejszych atrakcji Edynburga

Zapierające dech w piersiach wiejskie krajobrazy, bogata kultura, urokliwe zabytki i malownicze widoki... Edynburg to najpiękniejsze miasto Szkocji. Nawet jego Nowe Miasto znajduje się na liście UNESCO. Ale które z atrakcji Edynburga są najciekawsze?

 • Zamek w Edynburgu

  1. Zamek w Edynburgu

  Zamek w Edynburgu wybudowano już w XII wieku. Spogląda na miasto ze szczytu Castle Rock i pamięta najkrwawsze konflikty w historii Szkocji.

 • Zamek Stirling

  2. Zamek Stirling

  Zamek Stirling przetrwał niejedno oblężenie i jest jednym z najważniejszych zamków Szkocji. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem historii, warto tu przyjechać choćby dla samych widoków.

 • Loch Lomond

  3. Loch Lomond

  Co to za wakacje w Szkocji bez wizyty nad jednym z malowniczych jezior? Na szczęście największe i najpiękniejsze jezioro w kraju, Loch Lomond, znajduje się niedaleko Edynburga.

 • Pałac Holyrood

  4. Pałac Holyrood

  Opactwo Holyrood obok pałacu Holyrood od czasu chwalebnej rewolucji w 1688 roku ciągle leży w gruzach. Ciekawostka: w języku staroangielskim Holyrood oznacza „stary krzyż”.

 • Royal Mile

  5. Royal Mile

  Royal Mile to zabytkowa główna arteria komunikacyjna Edynburga o długości jednej mili szkockiej (to więcej niż zwykła mila) biegnąca przez stare miasto od zamku do Holyrood.

 • Kościół Greyfriars

  6. Kościół Greyfriars

  Miejsce narodzin XVII-wiecznego szkockiego prezbiterianizmu. Kościół ten jest czynnym obiektem sakralnym i ciągle odprawia się w nim msze zarówno w języku angielskim, jak i gaelickim szkockim.

 • Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu

  7. Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu

  Ogród ten powstał w 1670 roku i początkowo hodowano w nim rośliny lecznicze, ale z czasem rozrósł się do jednej z popularniejszych atrakcji Edynburga. Dzisiaj rośnie w nim ponad 13 000 gatunków roślin!

 • HMY Britannia

  8. HMY Britannia

  Jacht ten zbudowano w 1953 roku dla księcia Walii. Zaliczany jest do największych atrakcji Wielkiej Brytanii. Na pokładzie możesz zjeść lunch i wypić popołudniową herbatę.

 • 9. Kaplica Rosslyn

  Na południe od Edynburga leży wioska Roslin, w której 600 lat temu wybudowano tę wspaniałą i pełną przepychu kaplicę. Jest to niezwykły przykład architektury religijnej!

 • 10. Our Dynamic Earth

  Holyrood leży u podnóża drzemiącego wulkanu, dzięki czemu jest idealnym miejscem do nauki o naturalnych procesach, które ukształtowały naszą planetę, od wielkiego wybuchu po współczesność.

Zaplanuj pobyt

 • Kiedy najlepiej zwiedzać Edynburg?

  Edynburg przez całe lato pęka w szwach od turystów, ale nie bez powodu – to sezon festiwali! Chcąc zobaczyć mniej zatłoczone miasto, trzeba stawić czoło szkockiej zimie. Dobra wiadomość jest taka, że mało jest miejsc, które wyglądają równie pięknie w pochmurne i deszczowe dni, co Szkocja.

 • Kiedy odbywa się Edinburgh Festival?

  Latem na ulicach Edynburga odbywa się kilka dużych festiwali, w tym filmowe, jazzowe i książkowe. Jednym z nich jest Edinburgh Fringe – największy na świecie festiwal sztuk scenicznych – często mylnie nazywany ogólnie Edinburgh Festival. Odbywa się on w sierpniu i trwa 25 dni. Dokładne daty tego i innych festiwali znajdziesz tutaj.

 • Na jak długo przyjechać do Edynburga?

  Radzimy spędzić w Edynburgu przynajmniej tydzień. Na zwiedzenie dużej części atrakcji potrzeba więcej czasu, niż z początku może się wydawać, a atrakcji w tym mieście nie brakuje, szczególnie podczas sezonu festiwali. Warto też poświęcić co najmniej jeden dzień na poznanie wspaniałych wiejskich krajobrazów Szkocji.

Przydatne informacje

 • Język
  Angielski
 • Waluta
  GBP (£)
 • Strefa czasowa
  UTC (+00:00)
 • Kod kraju
  +44
 • Najlepszy czas na zwiedzanie
  Wiosną panuje przyjemna aura, a lato pełne jest wydarzeń kulturalnych.

Edynburg: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Edynburg? Kliknij tutaj.

Edynburg: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.6 / 5

na podstawie 47 027 opinii

Kierowca, przewodnik Brendon najlepszy z najlepszych. Zabawiał uczestników wycieczki i pokazywał Nam piękne zakątki Szkocji w drodze do Loch Ness. Wszystkie widoki pomimo iż z autobusu (oraz te podczas krótkich postoi) na długo pozostaną w Naszej pamięci. POLECAMY SERDECZNIE SZCZEGÓLNIE Z TYM KIEROWCĄ, PRZEWODNIKIEM.

Świetne doświadczenie. Nasza przewodniczka Agnes opowiadała bardzo interesujące historie o Edynburgu. Bardzo luźna fajna atmosfera. Przewodniczka była bardzo miła i zabawna osoba. Bardzo polecam wszystkim którzy chcą poznać podziemne historie Edynburga

Wycieczka z przewodnikiem który opowiada nie tylko o czarownicach ale także historię Edynburga od początku w krótki i ciekawy sposób.

Fully loaded with attractions. Stunning views, brilliant guide. Overall experience was fantastic! :) Thank you James for a great day.

Super,chociaz przez mostek nie dalam rady przejsc. Mnostwo atrakcji i pozytywnych emocji. Zdecydowanie polecam KasiaK