Edynburg
Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Edynburg: Najciekawsze atrakcje

Wyświetl wszystkie pod hasłem „Edynburg”

Edynburg – najciekawsze atrakcje

10 najpopularniejszych atrakcji Edynburga

Zapierające dech w piersiach wiejskie krajobrazy, bogata kultura, urokliwe zabytki i malownicze widoki... Edynburg to najpiękniejsze miasto Szkocji. Nawet jego Nowe Miasto znajduje się na liście UNESCO. Ale które z atrakcji Edynburga są najciekawsze?

Zamek w Edynburgu

Zamek w Edynburgu

Zamek w Edynburgu wybudowano już w XII wieku. Spogląda na miasto ze szczytu Castle Rock i pamięta najkrwawsze konflikty w historii Szkocji.

Zamek Stirling

Zamek Stirling

Zamek Stirling przetrwał niejedno oblężenie i jest jednym z najważniejszych zamków Szkocji. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem historii, warto tu przyjechać choćby dla samych widoków.

Loch Lomond

Loch Lomond

Co to za wakacje w Szkocji bez wizyty nad jednym z malowniczych jezior? Na szczęście największe i najpiękniejsze jezioro w kraju, Loch Lomond, znajduje się niedaleko Edynburga.

Pałac Holyrood

Pałac Holyrood

Opactwo Holyrood obok pałacu Holyrood od czasu chwalebnej rewolucji w 1688 roku ciągle leży w gruzach. Ciekawostka: w języku staroangielskim Holyrood oznacza „stary krzyż”.

Royal Mile

Royal Mile

Royal Mile to zabytkowa główna arteria komunikacyjna Edynburga o długości jednej mili szkockiej (to więcej niż zwykła mila) biegnąca przez stare miasto od zamku do Holyrood.

Kościół Greyfriars

Kościół Greyfriars

Miejsce narodzin XVII-wiecznego szkockiego prezbiterianizmu. Kościół ten jest czynnym obiektem sakralnym i ciągle odprawia się w nim msze zarówno w języku angielskim, jak i gaelickim szkockim.

Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu

Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu

Ogród ten powstał w 1670 roku i początkowo hodowano w nim rośliny lecznicze, ale z czasem rozrósł się do jednej z popularniejszych atrakcji Edynburga. Dzisiaj rośnie w nim ponad 13 000 gatunków roślin!

HMY Britannia
Zdjęcie: Hugh Llewelyn @flickr (CC BY-SA 2.0)

HMY Britannia

Jacht ten zbudowano w 1953 roku dla księcia Walii. Zaliczany jest do największych atrakcji Wielkiej Brytanii. Na pokładzie możesz zjeść lunch i wypić popołudniową herbatę.

Kaplica Rosslyn

Na południe od Edynburga leży wioska Roslin, w której 600 lat temu wybudowano tę wspaniałą i pełną przepychu kaplicę. Jest to niezwykły przykład architektury religijnej!

Our Dynamic Earth

Holyrood leży u podnóża drzemiącego wulkanu, dzięki czemu jest idealnym miejscem do nauki o naturalnych procesach, które ukształtowały naszą planetę, od wielkiego wybuchu po współczesność.

Edynburg: Zaplanuj pobyt

Kiedy najlepiej zwiedzać Edynburg?

Edynburg przez całe lato pęka w szwach od turystów, ale nie bez powodu – to sezon festiwali! Chcąc zobaczyć mniej zatłoczone miasto, trzeba stawić czoło szkockiej zimie. Dobra wiadomość jest taka, że mało jest miejsc, które wyglądają równie pięknie w pochmurne i deszczowe dni, co Szkocja.

Kiedy odbywa się Edinburgh Festival?

Latem na ulicach Edynburga odbywa się kilka dużych festiwali, w tym filmowe, jazzowe i książkowe. Jednym z nich jest Edinburgh Fringe – największy na świecie festiwal sztuk scenicznych – często mylnie nazywany ogólnie Edinburgh Festival. Odbywa się on w sierpniu i trwa 25 dni. Dokładne daty tego i innych festiwali znajdziesz tutaj.

Na jak długo przyjechać do Edynburga?

Radzimy spędzić w Edynburgu przynajmniej tydzień. Na zwiedzenie dużej części atrakcji potrzeba więcej czasu, niż z początku może się wydawać, a atrakcji w tym mieście nie brakuje, szczególnie podczas sezonu festiwali. Warto też poświęcić co najmniej jeden dzień na poznanie wspaniałych wiejskich krajobrazów Szkocji.

Przydatne informacje

 • Język
  Angielski
 • Waluta
  GBP (£)
 • Strefa czasowa
  UTC (+00:00)
 • Kod kraju
  +44
 • Najlepszy czas na zwiedzanie
  Wiosną panuje przyjemna aura, a lato pełne jest wydarzeń kulturalnych.

Edynburg: Wycieczki i bilety

Edynburg: Najciekawsze atrakcje

Wielka Brytania: Ciekawe miejsca

Edynburg: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Edynburg? Kliknij tutaj.

Edynburg: Co mówią inni?

Kraj tak samo czarujący jak mroczny - prawdziwy frnomen

Wspaniałe widoki, niezapomniane wrażenia, zachwycająca przyroda - z widokiem na Skyfall :)