Edynburg

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Edynburg: największe atrakcje

10 najpopularniejszych atrakcji Edynburga

Zapierające dech w piersiach wiejskie krajobrazy, bogata kultura, urokliwe zabytki i malownicze widoki... Edynburg to najpiękniejsze miasto Szkocji. Nawet jego Nowe Miasto znajduje się na liście UNESCO. Ale które z atrakcji Edynburga są najciekawsze?

 • Zamek w Edynburgu

  1. Zamek w Edynburgu

  Zamek w Edynburgu wybudowano już w XII wieku. Spogląda na miasto ze szczytu Castle Rock i pamięta najkrwawsze konflikty w historii Szkocji.

 • Zamek Stirling

  2. Zamek Stirling

  Zamek Stirling przetrwał niejedno oblężenie i jest jednym z najważniejszych zamków Szkocji. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem historii, warto tu przyjechać choćby dla samych widoków.

 • Loch Lomond

  3. Loch Lomond

  Co to za wakacje w Szkocji bez wizyty nad jednym z malowniczych jezior? Na szczęście największe i najpiękniejsze jezioro w kraju, Loch Lomond, znajduje się niedaleko Edynburga.

 • Pałac Holyrood

  4. Pałac Holyrood

  Opactwo Holyrood obok pałacu Holyrood od czasu chwalebnej rewolucji w 1688 roku ciągle leży w gruzach. Ciekawostka: w języku staroangielskim Holyrood oznacza „stary krzyż”.

 • Royal Mile

  5. Royal Mile

  Royal Mile to zabytkowa główna arteria komunikacyjna Edynburga o długości jednej mili szkockiej (to więcej niż zwykła mila) biegnąca przez stare miasto od zamku do Holyrood.

 • Kościół Greyfriars

  6. Kościół Greyfriars

  Miejsce narodzin XVII-wiecznego szkockiego prezbiterianizmu. Kościół ten jest czynnym obiektem sakralnym i ciągle odprawia się w nim msze zarówno w języku angielskim, jak i gaelickim szkockim.

 • Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu

  7. Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu

  Ogród ten powstał w 1670 roku i początkowo hodowano w nim rośliny lecznicze, ale z czasem rozrósł się do jednej z popularniejszych atrakcji Edynburga. Dzisiaj rośnie w nim ponad 13 000 gatunków roślin!

 • HMY Britannia

  8. HMY Britannia

  Jacht ten zbudowano w 1953 roku dla księcia Walii. Zaliczany jest do największych atrakcji Wielkiej Brytanii. Na pokładzie możesz zjeść lunch i wypić popołudniową herbatę.

 • 9. Kaplica Rosslyn

  Na południe od Edynburga leży wioska Roslin, w której 600 lat temu wybudowano tę wspaniałą i pełną przepychu kaplicę. Jest to niezwykły przykład architektury religijnej!

 • 10. Our Dynamic Earth

  Holyrood leży u podnóża drzemiącego wulkanu, dzięki czemu jest idealnym miejscem do nauki o naturalnych procesach, które ukształtowały naszą planetę, od wielkiego wybuchu po współczesność.

Zaplanuj pobyt

 • Kiedy najlepiej zwiedzać Edynburg?

  Edynburg przez całe lato pęka w szwach od turystów, ale nie bez powodu – to sezon festiwali! Chcąc zobaczyć mniej zatłoczone miasto, trzeba stawić czoło szkockiej zimie. Dobra wiadomość jest taka, że mało jest miejsc, które wyglądają równie pięknie w pochmurne i deszczowe dni, co Szkocja.

 • Kiedy odbywa się Edinburgh Festival?

  Latem na ulicach Edynburga odbywa się kilka dużych festiwali, w tym filmowe, jazzowe i książkowe. Jednym z nich jest Edinburgh Fringe – największy na świecie festiwal sztuk scenicznych – często mylnie nazywany ogólnie Edinburgh Festival. Odbywa się on w sierpniu i trwa 25 dni. Dokładne daty tego i innych festiwali znajdziesz tutaj.

 • Na jak długo przyjechać do Edynburga?

  Radzimy spędzić w Edynburgu przynajmniej tydzień. Na zwiedzenie dużej części atrakcji potrzeba więcej czasu, niż z początku może się wydawać, a atrakcji w tym mieście nie brakuje, szczególnie podczas sezonu festiwali. Warto też poświęcić co najmniej jeden dzień na poznanie wspaniałych wiejskich krajobrazów Szkocji.

Przydatne informacje

 • Język
  Angielski
 • Waluta
  GBP (£)
 • Strefa czasowa
  UTC (+00:00)
 • Kod kraju
  +44
 • Najlepszy czas na zwiedzanie
  Wiosną panuje przyjemna aura, a lato pełne jest wydarzeń kulturalnych.

Edynburg: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Edynburg? Kliknij tutaj.

Edynburg: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.6 / 5

na podstawie 45 913 opinii

We were in a small group where, thanks to Jenny our guide, we felt comfortable as one team. What was extraordinary? Visiting the next halls, places, doorsteps of castles and locations where Outlander was filmed. You could feel for a moment the atmosphere that had to accompany the film crew during the shooting of the next takes. The individual places were also interesting because of their story outside the show. During this trip I was touched, but also cried with laughter. I recommend it to everyone whether it is a fan of the series or not. :)

Absolutely stunning place! Very informative with electronic guide, which allows You to discover this place in your own pace. Greatly organised, You won't miss a thing, route is very easy and smart. You can use Your own phone as guide device which was very fine for me, especially in covid-time. If You have any doubts there is plenty of sanitizers and a lot of housekeeping all around. We stopped for a cookie and coffee, which were delicious! Highly recommended.

I'd say Loch Ness was the most disappointing part. This doesn't mean it wasn't fanstastic, it means that Highlands on our way to the lake were absolutely breathtaking. All that + stories of our brilliant guide Brian (great guy!) made this trip just remarkable. 10/10, would definitely do that again with just one exception: don't take the loch ness cruise - in my opinion it's overrated, totally not worth it.

Very pleasant experience, full of informations about famous Edinburgh positive heroes, instead of black characters presented at other trips (which is cool but now we could hear about bright side of the Edinburghs). Mister Usher was good guide, showing us places and stories about Hume, Smith, closes, monuments and the Castle. Lovely 3h. Take comfy shoes!

Bardzo ciekawy rejs połączony z wojennymi opowieściami o u-bootach itp. Okazja do zrobienia pięknych zdjeć. South Queensferry - bardzo ładnie położona miejscowość, dojazd autobusem bezpośrednio do Princess Street w Edynburgu.