Atrakcje i wycieczki
Edynburg

W urzekającej stolicy Szkocji odkryjesz wszystko – od whisky po Harry'ego Pottera, a nawet porywaczy ciał.

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Często zadawane pytania dotyczące: Edynburg

Jakie najlepsze atrakcje trzeba zobaczyć w: Edynburg?

Na jakich wycieczkach w: Edynburg obowiązują dodatkowe środki bezpieczeństwa związane z COVID-19?

10 najpopularniejszych atrakcji Edynburga

Zapierające dech w piersiach wiejskie krajobrazy, bogata kultura, urokliwe zabytki i malownicze widoki... Edynburg to najpiękniejsze miasto Szkocji. Nawet jego Nowe Miasto znajduje się na liście UNESCO. Ale które z atrakcji Edynburga są najciekawsze?

 • Zamek w Edynburgu

  1. Zamek w Edynburgu

  Zamek w Edynburgu wybudowano już w XII wieku. Spogląda na miasto ze szczytu Castle Rock i pamięta najkrwawsze konflikty w historii Szkocji.

 • Zamek Stirling

  2. Zamek Stirling

  Zamek Stirling przetrwał niejedno oblężenie i jest jednym z najważniejszych zamków Szkocji. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem historii, warto tu przyjechać choćby dla samych widoków.

 • Loch Lomond

  3. Loch Lomond

  Co to za wakacje w Szkocji bez wizyty nad jednym z malowniczych jezior? Na szczęście największe i najpiękniejsze jezioro w kraju, Loch Lomond, znajduje się niedaleko Edynburga.

 • Pałac Holyrood

  4. Pałac Holyrood

  Opactwo Holyrood obok pałacu Holyrood od czasu chwalebnej rewolucji w 1688 roku ciągle leży w gruzach. Ciekawostka: w języku staroangielskim Holyrood oznacza „stary krzyż”.

 • Royal Mile

  5. Royal Mile

  Royal Mile to zabytkowa główna arteria komunikacyjna Edynburga o długości jednej mili szkockiej (to więcej niż zwykła mila) biegnąca przez stare miasto od zamku do Holyrood.

 • Kościół Greyfriars

  6. Kościół Greyfriars

  Miejsce narodzin XVII-wiecznego szkockiego prezbiterianizmu. Kościół ten jest czynnym obiektem sakralnym i ciągle odprawia się w nim msze zarówno w języku angielskim, jak i gaelickim szkockim.

 • Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu

  7. Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu

  Ogród ten powstał w 1670 roku i początkowo hodowano w nim rośliny lecznicze, ale z czasem rozrósł się do jednej z popularniejszych atrakcji Edynburga. Dzisiaj rośnie w nim ponad 13 000 gatunków roślin!

 • HMY Britannia

  8. HMY Britannia

  Jacht ten zbudowano w 1953 roku dla księcia Walii. Zaliczany jest do największych atrakcji Wielkiej Brytanii. Na pokładzie możesz zjeść lunch i wypić popołudniową herbatę.

 • 9. Kaplica Rosslyn

  Na południe od Edynburga leży wioska Roslin, w której 600 lat temu wybudowano tę wspaniałą i pełną przepychu kaplicę. Jest to niezwykły przykład architektury religijnej!

 • 10. Our Dynamic Earth

  Holyrood leży u podnóża drzemiącego wulkanu, dzięki czemu jest idealnym miejscem do nauki o naturalnych procesach, które ukształtowały naszą planetę, od wielkiego wybuchu po współczesność.

Zaplanuj pobyt

 • Kiedy najlepiej zwiedzać Edynburg?

  Edynburg przez całe lato pęka w szwach od turystów, ale nie bez powodu – to sezon festiwali! Chcąc zobaczyć mniej zatłoczone miasto, trzeba stawić czoło szkockiej zimie. Dobra wiadomość jest taka, że mało jest miejsc, które wyglądają równie pięknie w pochmurne i deszczowe dni, co Szkocja.

 • Kiedy odbywa się Edinburgh Festival?

  Latem na ulicach Edynburga odbywa się kilka dużych festiwali, w tym filmowe, jazzowe i książkowe. Jednym z nich jest Edinburgh Fringe – największy na świecie festiwal sztuk scenicznych – często mylnie nazywany ogólnie Edinburgh Festival. Odbywa się on w sierpniu i trwa 25 dni. Dokładne daty tego i innych festiwali znajdziesz tutaj.

 • Na jak długo przyjechać do Edynburga?

  Radzimy spędzić w Edynburgu przynajmniej tydzień. Na zwiedzenie dużej części atrakcji potrzeba więcej czasu, niż z początku może się wydawać, a atrakcji w tym mieście nie brakuje, szczególnie podczas sezonu festiwali. Warto też poświęcić co najmniej jeden dzień na poznanie wspaniałych wiejskich krajobrazów Szkocji.

Przydatne informacje

 • Język
  Angielski
 • Waluta
  GBP (£)
 • Strefa czasowa
  UTC (+00:00)
 • Kod kraju
  +44
 • Najlepszy czas na zwiedzanie
  Wiosną panuje przyjemna aura, a lato pełne jest wydarzeń kulturalnych.

Edynburg: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Edynburg? Kliknij tutaj.

Edynburg: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.7 / 5

na podstawie 54 583 opinii

Our tour guide Paul E and bus driver Jaime were both amazing. Paul gave us lots of fun facts and informations about history of Scotland. Also he kept group engaged (without forcing anyone) all day long. Jaime brought us home safe and sound. They make a real dream team and made this trip an unforgettable experience. I would recommand it to anyone 10/10.

Brian, our guide-driver was amazing - he knows a lot of funny stories and stops in less crowded places so we had a great opportunities for a pictures:)

Zamek piękny, miło że można chodzić we własnym tempie bez przewodnika, na każdy kroku mili przewodnicy udzielający wszelkich informacji

The tour was really enjoyable. Fiona, our guide was energetic, very knowledgeable and passionate about her job.

Bardzo dobra organizacja,wszystko książkowo,polecam