Dubrownik
Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Dubrownik: Najciekawsze atrakcje

Wyświetl wszystkie pod hasłem „Dubrownik”

Dubrownik – najciekawsze atrakcje

10 najciekawszych atrakcji Dubrownika

Dubrownik leży nad brzegiem błękitnego morza i otoczony jest wspaniałymi murami obronnymi. Jest to miasto, które wręcz trzeba zobaczyć! Jeśli choć raz odwiedzisz ten klejnot Adriatyku, na pewno zechcesz do niego wracać.

Ulica Stradun

Ulica Stradun

Ta XI-wieczna wybrukowana kamieniami wapiennymi ulica dla pieszych lśni jak woda w promieniach słońca. Tętniący życiem przez całą dobę deptak znajdziesz w samym centrum Dubrownika.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Ten XVIII-wieczny barokowy kościół stoi w miejscu poprzednich katedr. W skarbcu znajdują się pokryte złotem ręka, noga i czaszka św. Błażeja, patrona Dubrownika.

Stara synagoga w Dubrowniku
Zdjęcie: Matt Zimmerman@Flickr (CC BY 2.0)

Stara synagoga w Dubrowniku

Położona przy ulicy Žudioskiej (Żydowskiej) świątynia z 1408 roku to najstarsza na świecie synagoga sefardyjska oraz druga (po praskiej) najstarsza synagoga żydowska w Europie.

Mury miejskie Dubrownika

Mury miejskie Dubrownika

Konstrukcja murów otaczających miasto rozpoczęła się w IX wieku. W XV wieku zostały rozbudowane, między innymi o 15 dodatkowych fortów.

Fort Lovrijenac

Fort Lovrijenac

Położony na skale o wysokości 37 m n.p.m. fort powstał na początku XIV wieku. Nad bramą znajduje się inskrypcja: „Wolność nie jest na sprzedaż nawet za wszystko złoto”.

Góra Srđ
Zdjęcie: Kate@Flickr (CC BY-SA 2.0)

Góra Srđ

Aby móc podziwiać piękne terakotowe dachy Dubrownika i wspaniałe lazurowe morze, wjedź kolejką linową na szczyty tej mierzącej 412 m wysokości góry.

Arboretum w Trsteno

Arboretum w Trsteno

W bujnym parku botanicznym w mieście Trsteno znajdziesz renesansową rezydencję, fontannę Neptuna i akwedukt. Dwa rosnące przy wejściu platany wschodnie mają 500 lat.

Wyspa Koločep

Wyspa Koločep

To [zaciszne miejsce[(/kolocep-l4463/), znane również jako Kalamota, znajduje się niedaleko Dubrownika. Zanurz się w krystalicznie czystej wodzie albo przepłyń kajakiem przez Błękitną Jaskinię.

Wyspa Lokrum

Wyspa Lokrum

Z Dubrownika na Lokrum można dostać się łodziami, które kursują co 30 minut. Jest to doskonałe miejsce na wycieczkę, pełne szlaków turystycznych, spacerujących pawi i punktów gastronomicznych.

Wyspa Korčula

Wyspa Korčula

Wyspa ta słynie z produkowanych na niej białych win i jest miejscem narodzin Marca Pola. Miejscowość Korčula posiada wspaniałą historię i architekturę i na pewno Cię oczaruje.

Dubrownik: Zaplanuj pobyt

Ile dni spędzić w Dubrowniku?

Większość atrakcji tego otoczonego murami miasta można zobaczyć w 2 dni, ale radzimy potraktować Dubrownik jako bazę wypadową na wycieczki całodniowe. Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na wieczorne spacery po starym mieście.

Jak poruszać się po Dubrowniku?

Do zwiedzenia atrakcji starego miasta wystarczą Ci Twoje własne nogi. Układ ulic i chodników może na początku wydać się skomplikowany, ale spacery Dubrowniku to sama przyjemność. Jedna strona ulicy Stradun jest płaska, podczas gdy druga jest miejscami bardzo stroma. Autobusy 1A, 1B i 1C kursują regularnie pomiędzy starym miastem i głównym dworcem autobusowym.

Gdzie nocować w Dubrowniku?

Najlepszym miejscem na nocleg jest stare miasto, ale z miejsc położonych poza murami miasta polecamy Lapad i Ploce. Druga z dzielnic jest nieco wzgórzysta i oferuje piękne widoki na zabytkowy Dubrownik.

Przydatne informacje

 • Język
  Chorwacki
 • Waluta
  Kuna (HRK)
 • Strefa czasowa
  UTC (+01:00)
 • Kod kraju
  +385
 • Najlepszy czas na zwiedzanie
  Od maja do sierpnia miasto pełne jest statków wycieczkowych i fanów „Gry o tron”. Radzimy odwiedzić Dubrownik późną wiosną. Można wtedy swobodnie spacerować po mieście, a pogoda jest ciepła, ale nie upalna. Pamiętaj, że poza sezonem turystycznym łodzie pływające na pobliskie wyspy kursują znacznie rzadziej.

Dubrownik: Wycieczki i bilety

Dubrownik: Najciekawsze atrakcje

Chorwacja: Ciekawe miejsca

Dubrownik: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Dubrownik? Kliknij tutaj.