
Amsterdam: Anne Frank i II wojna światowa – wycieczka piesza
- Czas trwania: 2 godz.
Od
34,34 US$
za osobę
Możliwe, że czytałeś jej dziennik, ale spisane przez Anne Frank słowa uderzają z całą mocą dopiero, kiedy zobaczysz opisany przez nią dom na własne oczy. Zanim jednak wybierzesz się do Amsterdamu, by zwiedzić to miejsce, zapraszamy do lektury kilku zdań, które przybliżą Ci sylwetkę tej niesamowitej dziewczynki.
Wiele wpisów w dzienniku Anne ma formę listu adresowanego do niejakiej Kitty. Badacze po dziś dzień próbują dociec czy była to przyjaciółka Anne, czy postać z jej ulubionej książki.
W słynnym tajnym aneksie ukrywało się osiem osób. Otto, ojciec Anne, był jedyną, która przeżyła.
Miep Gies, Holenderka, która pomagała rodzinie Franków się ukrywać, powiedziała, że gdyby przeczytała dziennik, zniszczyłaby go. Jego treść obciążała wszystkich, którzy byli zamieszani w sprawę, wliczając w to nią samą.
Usłyszała w radiu wypowiedź jednego z holenderskich ministrów, Gerrita Bolkesteina: „Historii nie można pisać w oparciu o oficjalne decyzje... musimy to zrobić na podstawie zwykłych dokumentów”.
Frankowie mieli nadzieję, że wojna nie dotrze do Holandii. Kiedy zagrożenie zaczęło się przybliżać, Otto i jego rodzina bezskutecznie próbowali wyemigrować do Anglii lub USA.
Strona poświęcona Anne Frank zawiera wiele przydatnych linków. Podane na niej kanały na YouTube i polecane lektury pomogą Ci wytłumaczyć najmłodszym historię Anne i jej rodziny. Choć dom jest otwarty dla każdej grupy wiekowej, zaleca się, żeby przyprowadzać dzieci w wieku 10 lat i starsze. Nie można wejść z wózkiem, ale można go zostawić w przechowalni.
Amsterdam odwiedzają co roku setki tysięcy turystów; większość z nich chce odwiedzić tajny aneks. Bilety można zarezerwować online, dzięki czemu łatwiej uniknąć kolejek. Bardzo łatwo również dokonać rezerwacji dla większej grupy.
Ceny biletów i wycieczek nie są wygórowane – dziecko poniżej 10. roku życia wejdzie do środka już za 0,50 EUR.