Bułgaria – nasze najbardziej polecane atrakcje

Z Sofii: Wycieczka grupowa do klasztoru Riła i kościoła Boyana

1. Z Sofii: Wycieczka grupowa do klasztoru Riła i kościoła Boyana

Rozpocznij dzień od podróży do kościoła Boyana na przedmieściach Sofii (jeśli wybrano taką opcję). Zobacz historycznie znaczące freski bizantyjskiego budynku i posłuchaj, jak zapoczątkowali modę ilustrowania postaci biblijnych emocjami i umieszczania ich obok lokalnej arystokracji. Następnie zrelaksuj się podczas 2-godzinnej jazdy do klasztoru Riła w Górach Riłskich. Po przybyciu zwiedzaj największy i najważniejszy klasztor prawosławny w Bułgarii. Podziwiaj arkadowe balkony i odkryj unikalne freski jednego z najsłynniejszych malarzy okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego. Zobacz złocony ikonostas i podziwiaj wspaniałe widoki na góry. Posłuchaj historii klasztoru od swojego przewodnika, a następnie ciesz się czasem na samodzielne zwiedzanie kompleksu klasztornego. Dowiedz się więcej w muzeum lub kup pamiątkowe ikony i inne przedmioty w pobliskich sklepach. Poświęć trochę czasu na zatankowanie lunchu w jednej z lokalnych restauracji, gdzie możesz kupić lokalne dania, takie jak mekitsi (tradycyjne bułgarskie danie z zagniecionego ciasta na bazie jogurtu smażonego w głębokim tłuszczu). Wyrusz o 15:00 i udaj się do katedry Aleksandra Newskiego w centrum Sofii o 17:00. Lokalny organizator wycieczek, Traventuria, otrzymał od Bułgarskiej Fundacji na rzecz Różnorodności Biologicznej certyfikat „Biznes, który wspiera różnorodność biologiczną” za inicjatywę „Wycieczki z celem”.

Z Sofii: całodniowa wycieczka do Monastyru Rylskiego i Cerkwi Bojańskiej

2. Z Sofii: całodniowa wycieczka do Monastyru Rylskiego i Cerkwi Bojańskiej

Poznaj religijną historię Bułgarii podczas jednodniowej wycieczki z Sofii do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO klasztoru Rila i kościoła Boyana. Podążaj za swoim przewodnikiem po klasztorze, aby dowiedzieć się więcej o tym epickim miejscu lub wybierz się na samodzielne zwiedzanie przed obejrzeniem starożytnych fresków kościoła Boyana. Spotkaj się z przyjazną grupą na parkingu za katedrą Aleksandra Newskiego, w pobliżu kawiarni La Cathedrale. Usiądź w fotelu i wyrusz za miasto, jadąc malowniczymi drogami z malowniczymi widokami wiejskiej Bułgarii. Przyjazd do klasztoru Rila, największego klasztoru prawosławnego w kraju. Jeśli zarezerwowałeś wycieczkę, podążaj za swoim przewodnikiem po historycznym miejscu i poznaj główne freski. Jeśli jesteś odkrywcą, możesz odwiedzić muzeum, zrobić zdjęcia i zwiedzić kościół we własnym tempie. Spędź około 3 godzin w klasztorze, gdzie będziesz miał okazję zrobić zdjęcia, zajrzeć do sklepów, odwiedzić muzea i zjeść przerwę na lunch w pobliskiej restauracji. Następnie rozpocznij podróż powrotną do Sofii jeszcze jednym ważnym przystankiem po drodze. Wejdź do średniowiecznego kościoła Boyana i przespaceruj się po starożytnych murach, studiując artystyczne freski, które czynią to miejsce tak wyjątkowym. Zakończ swoją podróż około 17:00 do 17:30 w centrum miasta.

Z Sofii: 7 Jezior Rilskich i Monastyr Rilski na własną rękę

3. Z Sofii: 7 Jezior Rilskich i Monastyr Rilski na własną rękę

Wyrusz rano z Sofii busem prowadzonym przez przyjaznego anglojęzycznego kierowcę. Podróżuj wygodnie klimatyzowanym pojazdem do kurortu Panichishte znajdującego się w pięknym Parku Narodowym Riła. Po przyjeździe na miejsce kierowca udzieli Ci różnych porad i podpowie, jakimi trasami możesz dostać się na górę. Pojedź wyciągiem krzesełkowym do 7 Jezior Rilskich, gdzie będziesz mieć 5 godzin czasu wolnego. Wybierz się na spacer pośród niesamowitych krajobrazów i zobacz jeziora polodowcowe z różnych perspektyw. Następnie wsiądź do autobusu na uzgodnionym przystanku i zrelaksuj się podczas 2-godzinnej podróży do Monastyru Rilskiego położonego w głębokiej dolinie rzeki Rilskiej. Założony w X wieku kompleks klasztorny uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków kultury i historii Bułgarii. Spędź tutaj 1,5 godziny, zwiedzając największy klasztor prawosławny w Bułgarii we własnym tempie. Wieczorem autobus odwiezie Cię z powrotem do Sofii, do punktu początkowego wycieczki.

Ukryte bary Sofii: 4-godzinne przeszukiwanie pubów

4. Ukryte bary Sofii: 4-godzinne przeszukiwanie pubów

Odkryj ukryte skarby nocnego życia Sofii podczas 4-godzinnego pełzania po pubach. Spotykaj się z ludźmi w ulubionych miejscach spotkań w mieście. Jeśli podróżujesz samotnie, jest to świetny sposób na nawiązanie kontaktów towarzyskich z mieszkańcami i poznanie podróżników z całego świata. Przewodnicy są wyjątkową częścią tego doświadczenia. Poświęcą trochę czasu, aby cię poznać, a pod koniec wieczoru poznasz nowych przyjaciół. Ciesz się darmowym piwem na pierwszym przystanku, a następnie przejdź do drugiego baru, w którym możesz delektować się deserem alkoholowym do wszystkiego, co kupisz. Ciesz się kolejnym darmowym piwem z beczki na trzecim przystanku, a następnie darmowym wstępem do klubu wybranego na noc.

Z Sofii: wycieczka całodniowa nad Siedem Jezior Rilskich

5. Z Sofii: wycieczka całodniowa nad Siedem Jezior Rilskich

Weź udział w całodniowej wędrówce w góry Riła. Odkryj najbardziej malowniczy obszar w pobliżu Sofii oraz jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Bułgarii – Siedem Jezior Rilskich.  Ta grupa jezior polodowcowych leży na wysokości od 2100 do 2500 metrów n.p.m. i otoczona jest wyboistymi szczytami oraz głębokimi dolinami. Z Sofii wyruszysz na 90-minutową przejażdżkę do kurortu Panichishte, skąd wyciągiem krzesełkowym udasz się do schroniska górskiego Jezior Rilskich.  Z tego miejsca rozpoczniesz wędrówkę po pięknych krajobrazach i majestatycznych niebieskich perłach: jeziorach znanych jako Oko, Łza, Nerka, Bliźnięta, Trójliść, Rybne oraz Dolne. Wędrówka nie jest wymagająca, a trasy można zmieniać na miejscu, w zależności od poziomu sprawności lub siły uczestników. Dostępne są łagodne ścieżki i bardziej strome wzniesienia. Skorzystaj z okazji, by zobaczyć niebieskie klejnoty gór Riła – Siedem Jezior Rilskich. Organizator atrakcji – Traventuria – otrzymał certyfikat „Business Which Supports Biodiversity” („Firma wspierająca bioróżnorodność”) od Bułgarskiej Fundacji Bioróżnorodności za inicjatywę „Tours with a Cause”.

Sofia: komunistyczna piesza wycieczka

6. Sofia: komunistyczna piesza wycieczka

Odkryj główne zabytki komunistycznej historii w Sofii. Rozpocznij swoją wycieczkę, mijając dawną siedzibę Bułgarskiej Partii Komunistycznej. Kontynuuj, aby zobaczyć budynki, takie jak ośrodek dochodzeniowy tajnej policji i zniszczone mauzoleum. Kieruj się w stronę pomnika armii radzieckiej i Narodowego Pałacu Kultury. Podczas 3-godzinnej pieszej wycieczki poznaj teorię komunizmu i czym jest marksizm-leninizm. Dowiedz się o historii komunizmu w Bułgarii, zaletach i wadach tego okresu oraz relacji między rządem komunistycznym a religią, przemysłem, gospodarką, kulturą i życiem codziennym ludzi. Zakończ wycieczkę ze świeżym spojrzeniem na miasto i nowym spojrzeniem na komunistyczną przeszłość kraju.

Jednodniowa wycieczka z Sofii do Skopje w Macedonii Północnej

7. Jednodniowa wycieczka z Sofii do Skopje w Macedonii Północnej

Odkryj Skopje, stolicę Macedonii, podczas tej całodniowej wycieczki z Sofii. Podczas tej jednodniowej wycieczki do Skopje będziesz miał okazję poznać najważniejsze atrakcje miasta i usłyszeć jego bogatą historię i kulturę od swojego przewodnika. Odbierz z miejsca zakwaterowania w Sofii i wsiądź do klimatyzowanego pojazdu. Zrelaksuj się i podziwiaj wieś podczas transferu do Skopje. Będąc w Skopje, rozpocznij pieszą wycieczkę po Twierdzy Skopje. Podziwiaj rozległe widoki na miasto z twierdzy, a następnie udaj się do kościoła Najświętszego Zbawiciela, w którym znajduje się fantastyczny ikonostas. Kontynuuj w kierunku meczetu Sułtana Murata i Starego Bazaru, gdzie możesz zobaczyć pozostałości z okresu osmańskiego. Posłuchaj, jak Twój przewodnik opowie Ci o historii Skopje jako jednego z głównych ośrodków handlowych na Bałkanach. Zatrzymaj się w typowej macedońskiej restauracji, w której możesz kupić pyszny lunch, zanim przekroczysz rzekę Vadar i odkryjesz drugą stronę miasta. Odwiedź nowy neoklasycystyczny plac i przejdź do domu pamięci Matki Teresy. Zakończ pieszą wycieczkę przy nowo wybudowanym łuku triumfalnym Porta Macedonia. Wróć do Sofii i zostań wysadzony w hotelu lub miejscu zakwaterowania.

Wielka Brytania/Europa: Plan danych mobilnych eSim

8. Wielka Brytania/Europa: Plan danych mobilnych eSim

Ułatw sobie podróż dzięki wygodnej karcie eSIM. Pozostań w kontakcie podczas podróży dzięki szybkiemu zasięgowi w 42 najczęściej odwiedzanych regionach w Europie i Wielkiej Brytanii. Kup i zainstaluj kartę eSIM w dowolnym miejscu i czasie oraz wybieraj spośród różnych pakietów danych, opcji ważności i zasięgu w dodatkowych krajach. Wystarczy zeskanować kod QR eSIM, aby uzyskać dostęp do wszystkich niezbędnych aplikacji podczas podróży. Uniknij kłopotów związanych z zarządzaniem wieloma kartami SIM dzięki temu rozwiązaniu bez odpadów. Zdobądź jedną kartę eSIM na urządzenie i doładuj, po prostu kupując i aktywując dodatkowe plany eSIM na bieżąco. Po aktywacji Twoja ochrona rozpocznie się zgodnie z wybranym okresem. Korzystaj z zasięgu w Austrii, Albanii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Gibraltarze, Węgrzech, Wyspie Man, Islandii, Irlandii, Włoszech (w tym San Marino i Watykan), Wyspa Jersey, Kazachstan, Łotwa, Litwa, Liechtenstein, Luksemburg, Objęte są również Malta, Holandia, Macedonia Północna, Norwegia, Portugalia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Uzbekistan, Wielka Brytania i północna Irlandia. Wszystkie modele iPhone'a wprowadzone na rynek poza iPhone'em XS mogą obsługiwać eSIM. W przypadku Androida, jeśli nie masz pewności, sprawdź, czy kwalifikujesz się do korzystania ze zdjęcia z wytycznymi. APN (nazwa punktu dostępu): internet Informacje o lokalnym operatorze: Wielka Brytania: Telefonica / Vodafone /Hutchison 3G /Wszędzie wszędzie

Słoneczny Brzeg: półdniowy rejs katamaranem po Morzu Czarnym

9. Słoneczny Brzeg: półdniowy rejs katamaranem po Morzu Czarnym

Po odbiorze ze swojego hotelu udaj się do portu i wsiądź na pokład katamaranu dla VIP-ów. Weź udział w instruktażu dotyczącym bezpieczeństwa i uzyskaj informacje na temat trasy oraz programu rejsu. Wypij powitalnego drinka. Korzystaj z baru, w którym serwowane są kawa, herbata, napoje bezalkoholowe, piwo i wino. Wyrusz na pełne morze i popływaj, gdy katamaran zarzuci kotwicę. Maski i fajki do nurkowania są dostępne na pokładzie. Załoga wyjaśni, jak się z nimi obchodzić i jak szukać krabów, ryb, koników wodnych i innych stworzeń morskich w ich naturalnym środowisku. Następnie zjedz lunch, na który składają się gorący makaron z sosem bolońskim (dostępna jest opcja wegetariańska), sałatki, wędliny i sery, świeży chleb, pasztet i świeże owoce. Po lunchu wypłyń ponownie na otwarte wody, przepływając przez zatokę i w drodze do portu wypatrując delfinów. Po dobiciu do lądu wskocz na pokład piętrowego autobusu i udaj się do swojego miejsca zakwaterowania.

Z Sofii: całodniowa wycieczka z przewodnikiem po Płowdiwie

10. Z Sofii: całodniowa wycieczka z przewodnikiem po Płowdiwie

Ta całodniowa wycieczka rozpoczyna się 2-godzinną jazdą z Sofii do Płowdiwu, jednego z najstarszych miast w Europie. Podczas pieszej wycieczki z przewodnikiem odkryj historię i kulturę tego 8000-letniego miasta, które zostało zasiedlone przez cywilizacje rzymską, bizantyjską, osmańską i bułgarską. Zobacz zabytki starego miasta, w tym muzea, zabytki i odrodzone domy z epoki, które stoją przy brukowanych uliczkach. Poznaj Muzeum Etnograficzne i imponujący Teatr Rzymski. Anglojęzyczny przewodnik będzie towarzyszył grupie przez cały dzień i wskaże najciekawsze skarby architektury i kultury regionu oraz przedstawi komentarz na temat współczesnego życia w Bułgarii. Wycieczka oferowana jest również z audioprzewodnikiem ONLINE w chmurze w różnych językach (EN, ES, IT, FR, DE, RU). Do pobrania i używania wymagany jest INTERNET. Lokalny organizator wycieczek, Traventuria, otrzymał certyfikat „Biznes, który wspiera bioróżnorodność” od Bułgarskiej Fundacji Bioróżnorodności za „ Wycieczki z powodu”.

Dodaj daty

Atrakcje i wycieczki
Bułgaria

Wszystkie atrakcje

Liczba znalezionych atrakcji: 334
Sortuj wg::

Bułgaria: Ciekawe miejsca

Bułgaria: pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Bułgaria? Kliknij tutaj.

Bułgaria: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.6 / 5

na podstawie 5013 opinii

Cudowne doświadczenie ze wspaniałymi ludźmi. Furgonetka była zaskakująco wygodna, czysta i szeroka. Wyglądał i wydawał się zupełnie nowy. Przewodnicy byli po prostu fantastyczni i bardzo zabawni, co sprawiło, że całe doświadczenie było jeszcze lepsze. Również ogólny nastrój wędrówki był bardzo miły i robiliśmy co jakiś czas małe przerwy na odpoczynek, co trzeba było szczerze powiedzieć. Bardzo, bardzo miłe doświadczenie. (Na wszelki wypadek: jeśli jesteś w złej kondycji, ta wędrówka nie jest ani łatwa, ani trudna, ale będziesz potrzebować od czasu do czasu odpoczynku ze względu na stromizny kilku jej fragmentów).

Visiting Rila from Sofia with GYG was so easy. Purchasing the tour was no hassle and I was really happy to see the transport-only option. Thanks to the detailed instructions, it was easy to find the meeting point. Everything was on time and well organized. Our guide, Filip, was really kind, patient, and caring for the well-being of the group. He told us lots of interesting things about Rila and Bulgaria, both in English and Spanish. Emil, the driver, got us safely to the place and back while playing great music. We had an awesome day - thank you!

Cudowne doświadczenie, jedno z tych, które trzeba zrobić przynajmniej raz w życiu. Buty śledzące, płaszcz przeciwdeszczowy i parasol są bardzo polecane o każdej porze roku, ponieważ pogoda, szczególnie na dużych wysokościach, jest nieprzewidywalna. Nie jest to wycieczka dla wszystkich, tym bardziej, że nie ma możliwości nagłej przepadki, bo powrót i tak oznacza miły spacer po górach. Gorąco polecamy!

Mimo mokrego dnia była to dobra wycieczka. Najpierw pojechaliśmy do Boyany, aby uniknąć tłumów i mieliśmy to miejsce tylko dla siebie. Malowidła ścienne robią wrażenie. Klasztor Rila nie zawiódł i był wart dwóch godzin jazdy przez ładne krajobrazy. Martin był angażujący i pełen humoru i ciężko pracował, aby zapewnić nam dobry dzień. Zalecana.

Przewodnik był uroczy i przyjazny i bardzo kompetentny. Autobus jest wygodny i klimatyzowany. Klasztor Rila jest piękny i zdecydowanie wart odwiedzenia. Jedynym ociepleniem jest to, że toalety w Rili to toalety kucane i nie mają papieru toaletowego, więc weź ze sobą. Poza tym gorąco polecam tę wycieczkę.