Budapeszt

Budapeszt: największe atrakcje

10 najciekawszych atrakcji Budapesztu

Przez wieki pożądany przez zarówno Wschód, jak i Zachód Budapeszt to bogata mieszanka kultury, sztuki i architektury, która całkowicie Cię zauroczy. Oto 10 najciekawszych atrakcji połączonych miast Budy i Pesztu:

 • 1. Centrum spa Széchenyi

  Położone w parku miejskim centrum spa Széchenyi posiada baseny kryte i odkryte zasilane przez 2 różne źródła termalne. Jest to najlepsza łaźnia lecznicza w Budapeszcie i całej Europie.

 • 2. Gmach węgierskiego parlamentu

  Neogotyckiej fasadzie węgierskiego parlamentu dorównać może tylko jego wnętrze, w którym znajdują się wspaniałe freski, posągi, mozaiki witrażowe i korona świętego Stefana.

 • 3. Most Łańcuchowy

  Ukończony w 1849 roku i uznawany za ówczesny cud świata most Łańcuchowy nad Dunajem był pierwszym, który połączył Budę i Peszt w jedno miasto.

 • 4. Aleja Andrássyego (Andrássy út)

  Obstawiona neorenesansowymi rezydencjami aleja Andrássyego to główna ulica handlowa Budapesztu. Znajduje się na liście UNESCO i pełna jest kawiarni, restauracji, muzeów, teatrów i luksusowych butików.

 • 5. Gmach Węgierskiej Opery Państwowej

  Gmach Węgierskiej Opery Państwowej to prawdopodobnie najbardziej imponujący budynek przy alei Andrássyego. Jego wnętrze jest równie wspaniałe, a i odbywające się w nim światowej klasy występy są warte uwagi.

 • 6. Kościół Macieja

  Historia kościoła Macieja jest burzliwa, a sam kościół miał już kilka wcieleń, ale jego majestatyczna sylwetka i wspaniały styl nadal są ozdobą budapesztańskiej dzielnicy zamkowej.

 • 7. Baszta Rybacka

  Baszta Rybacka zawdzięcza swoją nazwę średniowiecznemu cechowi rybaków, który kiedyś bronił Dunaju w tym miejscu. Dzięki wspaniałym widokom na Budapeszt jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji.

 • 8. Zamek Królewski w Budapeszcie

  Zamek Królewski w Budapeszcie powstał w 1265 roku i był rezydencją węgierskich królów do 1918 roku. Jest to największy i najsłynniejszy zabytek Budapesztu i obowiązkowy punkt każdej wycieczki!

 • 9. Bazylika św. Stefana

  W nazwanej na cześć pierwszego króla Węgier przepięknej bazylice św. Stefana znajduje się już nie tak piękna prawa ręka św. Stefana i inne relikwie.

 • 10. Muzeum Terror Háza

  Muzeum Terror Háza nie jest zwykłym muzeum, ale analizą reżimów faszystowskiego i komunistycznego oraz miejscem pamięci ich ofiar.

Zaplanuj pobyt

 • Kiedy przyjechać do Budapesztu?

  Budapeszt przyciąga wielu zwiedzających w środku lata, ale ponieważ jego zabytki rozmieszczone są na dużej przestrzeni, miasto to całkiem nieźle radzi sobie z napływem dużej ilości turystów. Mimo to najlepszym okresem na zwiedzanie Budapesztu będzie koniec lata, kiedy nie jest zbyt gorąco, żeby korzystać z łaźni termalnych.

 • Ile dni spędzić w Budapeszcie?

  Samo oglądanie zabytków Budapesztu mogłoby zająć długi weekend. Jeśli chcesz odwiedzić łaźnie i muzea i poznać życie nocne Budapesztu, przyjedź na co najmniej tydzień.

 • Jak poruszać się po Budapeszcie?

  Budapeszt posiada bardzo rozległą sieć komunikacji publicznej. Millenniumi Földalatti Vasút (Milenijna Kolej Podziemna) to druga najstarsza linia metra na świecie (ustępuje tylko londyńskiej linii Metropolitan)! Bilety należy kupić przed wejściem do pociągu i można je nabyć na stacjach metra lub w kioskach. Uwaga! Standardowy bilet nie uprawnia do przesiadek między liniami. Aby móc się przesiadać, trzeba kupić specjalny bilet.

Przydatne informacje

 • Język
  Węgierski
 • Waluta
  Forint węgierski (HUF)
 • Strefa czasowa
  UTC (+01:00)
 • Kod kraju
  +36
 • Najlepszy czas na zwiedzanie
  Wiosna i jesień

Budapeszt: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Budapeszt? Kliknij tutaj.

Budapeszt: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.3 / 5

na podstawie 37 511 opinii

Bardzo miły i klimatyczny rejs z widokiem na oświetlony zamek Buda i Parlament. Cała podróż dopełniona opowieściami na temat zabytków i historii Budapesztu. Na pochwałę również zasługuje, miłe przywitanie w postaci lampki szampana. Polecam, rejs był cudowny i w przystępnej cenie.

Super rejs, z pewnością na plus jest możliwość posłuchania o opowiadanych atrakcjach w języku polskim gdyż jest to jedyny operator w Budapeszcie :) Dodatkowo atutem jest możliwość otrzymania darmowego, zimnego napoju podczas rejsu :) Serdecznie polecam!

Bardzo miło można podziwiać piękna scenerie Budapesztu.Idealna na romantyczne zdjęcia.Zabraklo jednak anglojęzycznego przewodnika opowiadającego o zabytkach miasta.

Our the best choice in Budapest. I recommend to buy tickets for three days. First to take whole trip and next days for travelling between different points.

Ogólnie rejs bardzo przyjemny, miła obsluga, muzyka. Trochę za długi czas oczekiwania na wypłynięcie statku, ale ogólne wrażenie dobre.