Bazylika św. Marka

Najsłynniejszy kościół Wenecji jest również fascynującym świadectwem jej dawnego bogactwa i potęgi.

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

5 faktów historycznych na temat bazyliki św. Marka

Najsłynniejszy kościół Wenecji to raczej symbol bogactwa i siły miasta w okresie średniowiecza niż nauk Chrystusa. Historia bazyliki św. Marka jest jeszcze ciekawsza od jej wspaniałej architektury. Oto 5 ciekawostek z barwnej przeszłości świątyni:

 • Relikwie św. Marka Ewangelisty

  1. Relikwie św. Marka Ewangelisty

  Oryginalny kościół wybudowano około 832 roku, aby ukryć relikwie świętego Marka, które weneccy kupcy rzekomo ukradli z Aleksandrii.

 • Morderstwo doży

  2. Morderstwo doży

  Doża Wenecji, Pietro IV Candiano, był tak niepopularny, że w 976 roku jego wyborcy zamknęli go w bazylice św. Marka i doszczętnie spalili!

 • Kościół zwany „Chiesa d'Oro”

  3. Kościół zwany „Chiesa d'Oro”

  Bogate mozaiki świątyni, mające niewiele wspólnego z chrześcijańską pokorą, dały początek nazwie „Złoty Kościół”, która przetrwała od IX wieku po dziś dzień!

 • Dekoracja z łupów wojennych

  4. Dekoracja z łupów wojennych

  IV krucjata nie poszła zgodnie z planem. Zamiast dotrzeć do Jeruzalem Wenecjanie złupili Konstantynopol i skradli wiele przedmiotów, aby ozdobić swoją katedrę.

 • Mozaiki o powierzchni ok. 8000 m²

  5. Mozaiki o powierzchni ok. 8000 m²

  Niestety tylko 1/3 mozaik jest oryginalna! Niegdyś dbali o nie doświadczeni mozaikarze, ale dużą część mozaik wymieniono niskim kosztem podczas prób odrestaurowania bazyliki w XIX wieku.

Zaplanuj pobyt

 • Godziny otwarcia

  Bazylika św. Marka jest czynna w godz. 9.45-17.00, a w niedziele i święta od godz. 14.00 do 16.00 lub 17.00, w zależności od sezonu. Wstęp do bazyliki jest darmowy, ale aby zwiedzić muzeum, skarbiec i złoty ołtarz Pala d'Oro, należy kupić bilety.

 • Jak się ubrać?

  Bez względu na to, czy bierzesz udział w zorganizowanej wycieczce, czy zwiedzasz bazylikę na własną rękę, pamiętaj, że jest to miejsce kultu religijnego i obowiązuje w nim stosowny ubiór. Na terenie bazyliki św. Marka należy mieć zakryte nogi i ramiona (nie wolno nosić klapek). Uwaga! Obowiązuje zakaz wnoszenia bagażu oraz filmowania i robienia zdjęć we wnętrzu bazyliki.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  9.45-17.00, a w niedziele i święta od godz. 14.00 do 16.00 lub 17.00, w zależności od sezonu.
 • Cena
  Wstęp do bazyliki św. Marka jest darmowy, ale aby zwiedzić muzeum, skarbiec i złoty ołtarz Pala d'Oro, należy kupić bilety.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Na pewno się przyda. Oprócz tego radzimy zapoznać się z naszymi najpopularniejszymi wycieczkami.
 • Jak tam dotrzeć?
  Do bazyliki św. Marka możesz dotrzeć pieszo z większości hotelów położonych w centrum miasta!
 • Dodatkowe wskazówki

  • W bazylice św. Marka obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia bagażu oraz filmowania i robienia zdjęć.

  • Koniecznie zakryj nogi i ramiona. Nie zakładaj klapek!

Bazylika św. Marka: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Bazylika św. Marka? Kliknij tutaj.

Bazylika św. Marka: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.5 / 5

na podstawie 19 738 opinii

Wycieczka była świetna!!! Nasz przewodnik wycieczek Rossella Hosting był niesamowity! Wycieczka była bardzo pouczająca i dawała dużo czasu na zrobienie zdjęć, abyśmy mogli uchwycić nasze wspomnienia. Świetna komunikacja przed wyjazdem, z dużą ilością szczegółów dotyczących miejsca spotkania. Gorąco polecam tę wycieczkę!

Polecam organizacje wycieczki .Bardzo miła Pani przewodnik opowiadająca ciekawe i interesujące anegdoty .Ze względu na powódź wycieczka odbyła się tylko do Palcu Dodżow ,ale połowa pieniędzy została zwrócona .Polecam :)

To był wspaniały, bardzo dobrze zorganizowany dzień, podczas którego Francesco (przewodnik) udzielił nam wielu ciekawych informacji o kulturze, historii i mieszkańcach Wenecji.

Świetny przewodnik w j angielskim. Ma duża wiedzę a za razem dowcipny polecam 100%

It was an interesting journey through the history of Venice!