Bazylika Sacré-Cœur

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Historia i architektura bazyliki Sacré-Cœur na Montmartre

Dzięki niesamowitej fasadzie, imponującemu wnętrzu i wspaniałym widokom na Paryż „Święte Serce” jest popularne zarówno wśród tubylców, jak i turystów. Oto kilka ciekawostek, dzięki którym lepiej zrozumiesz związek bazyliki Sacré-Cœur na Montmartre z Paryżem:

 • Wojna francusko-pruska

  1. Wojna francusko-pruska

  Po porażce Francji biskup Fournier stwierdził, że Bóg ukarał Francuzów za „sto lat moralnego upadku” od czasów rewolucji. Budowa bazyliki Sacré-Cœur miała być pokutą za grzechy.

 • Niespokojna dzielnica

  2. Niespokojna dzielnica

  Najwyżej położone miejsce w Paryżu nie zawsze było oazą dla turystów i ekscentryków. Stojące tu wcześniej opactwo zmiotła rewolucja, a wzgórze Montmartre było świadkiem wybuchu powstania Komuny Paryskiej.

 • Koniec budowy w 1914 roku

  3. Koniec budowy w 1914 roku

  Mimo iż kamień węgielny położono w 1875 roku budowa bazyliki Sacré-Cœur na Montmartre trwała 29 lat, a wybuch I wojny światowej opóźnił jej konsekrację do 1919 roku.

 • Odpowiedź na operę Garnier

  4. Odpowiedź na operę Garnier

  Romańsko-bizantyński projekt autorstwa Paula Abadiego był jak na tamte czasy nietypowy, ale bazylika Sacré-Cœur miała być odpowiedzią na bogactwo niedawno wybudowanej opery w Paryżu.

 • Wymarły gatunek

  5. Wymarły gatunek

  Podczas kopania niezwykle głębokich fundamentów znaleziono ząb, który, jak się okazało po przeprowadzeniu badań, należał do palaeotherium – nieznanego wcześniej gatunku prehistorycznego tapira.

Zaplanuj pobyt

 • Rezerwacja biletów

  Wstęp do bazyliki Sacré-Cœur na Montmartre jest bezpłatny. Radzimy wziąć udział w wycieczce, ale pamiętaj, że kaplice to miejsca kultu religijnego i wycieczki grupowe z przewodnikiem nie mają do nich wstępu.

 • Godziny otwarcia bazyliki Sacré-Cœur na Montmartre

  Bazylikę można zwiedzać w godz. 8.00-20.00 od maja do września i 9.00-17.00 od października do kwietnia.
  Msze odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 7.00, 11.15, 15.00 (tylko w piątki), 18.30 i 22.00, a w weekendy o 7.00, 11.00, 18.00 (tylko w niedziele) i 22.00.

 • Jak dotrzeć do bazyliki Sacré-Cœur na Montmartre?

  Najprościej będzie przyjechać metrem linii 2 na stację „Anvers”. Jeśli nie masz ochoty na wędrówkę przez strome ogrody, kilka kroków dalej znajduje się kolejka linowa. Na wzgórze dojedziesz też autobusami linii 30, 31, 80 i 85.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Czynne codziennie w godz. 8.00-20.00 latem i 9.00-17.00 zimą.
 • Cena
  Zwiedzanie bazyliki Sacré-Cœur na Montmartre jest bezpłatne.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Na pewno się przyda, ale pamiętaj, że wycieczki nie mają wstępu do kaplic. Radzimy też zapoznać się z naszymi najpopularniejszymi wycieczkami.
 • Jak tam dotrzeć?
  Przyjedź metrem linii 2 na stację „Anvers” i skorzystaj z kolejki linowej albo pójdź pieszo. Możesz też przyjechać autobusem linii 30, 31, 80 lub 85.
 • Dodatkowe wskazówki

  • W zatłoczonych miejscach uważaj na otoczenie i pilnuj swoich rzeczy.

  • Jeśli możesz, odwiedź wzgórze Montmartre w pogodny dzień, kiedy widoczność jest najlepsza.

Bazylika Sacré-Cœur: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Bazylika Sacré-Cœur? Kliknij tutaj.

Bazylika Sacré-Cœur: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.7 / 5

na podstawie 2401 opinii

To był drugi raz, kiedy odbyłem pieszą wycieczkę po Montmartre, a ten był zdecydowanie NAJLEPSZY! Dawie był naszym przewodnikiem i był najlepszym przewodnikiem, jakiego kiedykolwiek miałem! Był tak kompetentny, ale dogłębny i zabawny! Sprawił, że moi przyjaciele i Lee byli naprawdę komfortowi i cieszyliśmy się każdą minutą. Było tak wiele interesujących faktów, których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy i bardzo nam się to podobało. Bardzo, bardzo polecam to do pracy lub każdej trasy prowadzonej przez Dawiego!

Nasz przewodnik, Francois, był wyjątkowy! Był doświadczony, kompetentny i bardzo zabawny. Nigdy nie poznałbym historii tego obszaru, po prostu spacerując sam. Był animowany i wystawiany, grając artystów różnymi głosami. Tak zabawnie! Spacer był piękny i szliśmy w tempie odpowiednim dla grupy. Gorąco polecam tę wycieczkę na lekcję historii i inną stronę Paryża!

Świetna wycieczka, bardzo pouczająca i piękna. Najbardziej podobał nam się nasz przewodnik, Alberto, który z niemal ojczystym angielskim i dużą pasją opowiadał nam o lokalnej historii i kulturze. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy o tej ciekawej dzielnicy Paryża.

Harry jest doskonałym przewodnikiem, ma ogromną wiedzę na temat obecnego i historycznego Paryża w odniesieniu do obszaru Montmartre oraz postaci historycznych, zwłaszcza artystów. Dodaje też odrobinę humoru do swojej trasy, którą naprawdę pokochaliśmy.

Jedna z najlepszych rzeczy, jakie zrobiłem w Paryżu! Uwielbiałem słuchać historii Montemarte i całego Paryża w tym pięknym miejscu.