Ateny
Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Ateny: Najciekawsze atrakcje

Wyświetl wszystkie pod hasłem „Ateny”

Ateny – najciekawsze atrakcje

10 najciekawszych atrakcji Aten

Ateny były kiedyś sercem najlepiej rozwiniętej cywilizacji na świecie. Zwiedzając to miasto, zrozumiesz, co może osiągnąć ludzkość, kiedy przedkłada sztukę i mądrość nad prowadzenie wojen. Oto najciekawsze atrakcje dumnej stolicy Grecji:

Pchli targ Monastiraki

Pchli targ Monastiraki

Pchli targ Monastiraki to ulubiona atrakcja zarówno tubylców, jak i turystów. Sprzedawane są na nim głównie tanie pamiątki, ale osoby o wyszukanych gustach też znajdą coś dla siebie.

Partenon

Partenon

Partenon to coś więcej niż ruiny starej świątyni – to ikona cywilizacji Zachodu. Obowiązkowy punkt każdej wycieczki po Atenach!

Akropol ateński

Akropol ateński

Najważniejsze budynki starożytnych Aten budowano wewnątrz tej wielkiej cytadeli, aby były bezpieczne na wypadek inwazji. Co prawda są to tylko ruiny, ale całkiem nieźle się trzymają.

Erechtejon

Erechtejon

Według legendy Erechtejon wzniesiono w miejscu, w którym Posejdon i Atena rywalizowali o to, kto z nich będzie opiekunem miasta. W swoim czasie budynek ten był bardziej święty niż Partenon.

Muzeum na Akropolu

Muzeum na Akropolu

O dawnej świetności Akropolu świadczą już tylko ruiny, ale w muzeum można obejrzeć prawie 4000 wydobytych w tym miejscu obiektów.

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach
Zdjęcie: Xuan Che @Flickr (CC BY 2.0)

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Ten narodowy skarb jest powszechnie uznawany za jedno z najlepszych muzeów na świecie. Znajdziesz tam najważniejsze greckie artefakty, od prehistorii po późny antyk.

Plac Sindagma

Plac Sindagma

Ten wspaniały plac przed Starym Pałacem Królewskim w Atenach zawdzięcza swoją nazwę pierwszej konstytucji Grecji z 1844 roku. Od tego czasu znajduje się też w ścisłym centrum greckiej polityki.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

W tej ważnej świątyni znajdował się kiedyś złoty posąg Zeusa – jeden z 7 cudów świata. Dzisiaj zostały tylko ruiny, ale kiedyś było to szczytowe osiągnięcie architektury doryckiej.

Świątynia Ateny Nike

Świątynia Ateny Nike

„Nike” w języku starożytnych Greków oznacza zwycięstwo. Ta wzniesiona w dobrze widocznym miejscu na Akropolu świątynia miała pomóc imperium ateńskiemu w wojnie przeciwko Sparcie. Nie pomogła.

Plaka

Plaka

Ta zabytkowa dzielnica u podnóża Akropolu znana jest również jako „Dzielnica Bogów”. Doskonałe miejsce na spacer i oglądanie wykopalisk archeologicznych.

Ateny: Zaplanuj pobyt

Gdzie nocować w Atenach?

Jeśli planujesz zwiedzać głównie okolice Akropolu, Plaka będzie najlepszym rozwiązaniem. Dzielnica sama w sobie jest ciekawą atrakcją, a na jej ulicach panuje błoga cisza. Do głównych atrakcji turystycznych Aten można też bez problemu dotrzeć z dzielnicy Monastiraki, która powinna się spodobać osobom szukającym bogatego życia ulicznego.

Na ile dni przyjechać do Aten?

Zależy to oczywiście od tego, jak dużą część Aten chcesz zwiedzić. Ponieważ większość zabytków znajduje się na Akropolu, stanowiska archeologiczne, najpopularniejsze place i najlepsze restauracje Aten można odwiedzić w 3 dni.

Jak poruszać się po Atenach?

Po mieście kursują autobusy i trolejbusy. Zatrzymuje się je, stojąc na niebieskich (autobusy) lub żółtych (trolejbusy) przystankach poprzez machnięcie ręką. Bilety są tanie, ale i taksówki nie są drogie. Od niedawna Ateny posiadają też nowy system metra. Jego budowa znacznie się opóźniła, ponieważ robotnicy co chwilę dokonywali odkryć archeologicznych!

Przydatne informacje

 • Język
  Grecki
 • Waluta
  EUR (€)
 • Strefa czasowa
  UTC (+02:00)
 • Kod kraju
  +30
 • Najlepszy czas na zwiedzanie
  Najprzyjemniejsza aura panuje w Atenach wiosną i jesienią, kiedy jest ciepło i nie ma wielu turystów.

Ateny: Wycieczki i bilety

Ateny: Najciekawsze atrakcje

Grecja: Ciekawe miejsca

Ateny: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Ateny? Kliknij tutaj.

Ateny: Co mówią inni?

Meteory to jest coś niesamowitego. Nikt kto się odważy na zwiedzanie nie będzie żałował. A odnośnie samej obsługi wycieczki , to wszystko w najlepszym porządku. Przewodnicy biegle mówili po angielsku, posiadali bardzo rozległą wiedzę o zwiedzanych obiektach, mieli też co bardzo ważne swoje szczególne punkty widokowe, z których wykonaliśmy piękne zdjęcia. Polecili gdzie smacznie i bardzo tanio zjeść w Kalambace . Załatwili otwarcie sklepu z pamiątkami (był zamknięty bo nie byliśmy w sezonie). Odpowiadali na każde pytanie. Dostosowali doskonale czas wycieczki do czasu , który mieliśmy skrócony przez to , że pociąg z Aten miał 50 min spóźnienia.

Ateny: Wycieczka do Meteorów i po monastyrach Autor: Przemysław, 02/18/2020

Program nie został w pełni zrealizowany, nie zwiedziliśmy Nafplio, które było w planie wycieczki i na którym nam zależało. Zamiast tego zawieziono nas do wytwórni(sklepu) ceramiki, gdzie namawiano nas nachalnie na zakup ceramiki i biżuterii. Tam straciliśmy 1 godzinę czasu. Restauracja w której podawano lunch King Menelaos nie spełniała wymogów: jedzenie było zimne (zimna baranina!), w męskich toaletach nie było wody do spłukiwania toalet

The tour was amazing!!!! We were one weekend in Athens with my mum but we wanted also to see some small, not crowded islands. Everything was well organized, the day before excursion they call you and say all details and meeting point. Ship crew is very helpful, kind and always smiling. They take care about the guests. Food was also delicious. I highly recommend the excursion and hope come back again!

Miejsce, które trzeba zobaczyć Zachwyt nie do opisania. Wspaniała wycieczka i widoki zapierające dech w piersiach. Znakomita przewodniczka, który z wielkim zaangażowaniem opowiadała o historii tego miejsca i odpowiadała na nasze pytania. Przemiły kierowca. Bardzo dobra organizacja.

Wrażenia pozytywne w kontekście krajobrazowym i organizacji czasu. Właściwe wybrane miejsca do robienia zdjęć. Mało wygodny bus. Brak wymienionej w opisie wycieczki butelki wody dla uczestników, która miała być w cenie.