Ateny
Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

Ateny: Najciekawsze atrakcje

Wyświetl wszystkie pod hasłem „Ateny”

Ateny – najciekawsze atrakcje

10 najciekawszych atrakcji Aten

Ateny były kiedyś sercem najlepiej rozwiniętej cywilizacji na świecie. Zwiedzając to miasto, zrozumiesz, co może osiągnąć ludzkość, kiedy przedkłada sztukę i mądrość nad prowadzenie wojen. Oto najciekawsze atrakcje dumnej stolicy Grecji:

Pchli targ Monastiraki

Pchli targ Monastiraki

Pchli targ Monastiraki to ulubiona atrakcja zarówno tubylców, jak i turystów. Sprzedawane są na nim głównie tanie pamiątki, ale osoby o wyszukanych gustach też znajdą coś dla siebie.

Partenon

Partenon

Partenon to coś więcej niż ruiny starej świątyni – to ikona cywilizacji Zachodu. Obowiązkowy punkt każdej wycieczki po Atenach!

Akropol ateński

Akropol ateński

Najważniejsze budynki starożytnych Aten budowano wewnątrz tej wielkiej cytadeli, aby były bezpieczne na wypadek inwazji. Co prawda są to tylko ruiny, ale całkiem nieźle się trzymają.

Erechtejon

Erechtejon

Według legendy Erechtejon wzniesiono w miejscu, w którym Posejdon i Atena rywalizowali o to, kto z nich będzie opiekunem miasta. W swoim czasie budynek ten był bardziej święty niż Partenon.

Muzeum na Akropolu

Muzeum na Akropolu

O dawnej świetności Akropolu świadczą już tylko ruiny, ale w muzeum można obejrzeć prawie 4000 wydobytych w tym miejscu obiektów.

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach
Zdjęcie: Xuan Che @Flickr (CC BY 2.0)

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Ten narodowy skarb jest powszechnie uznawany za jedno z najlepszych muzeów na świecie. Znajdziesz tam najważniejsze greckie artefakty, od prehistorii po późny antyk.

Plac Sindagma

Plac Sindagma

Ten wspaniały plac przed Starym Pałacem Królewskim w Atenach zawdzięcza swoją nazwę pierwszej konstytucji Grecji z 1844 roku. Od tego czasu znajduje się też w ścisłym centrum greckiej polityki.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

W tej ważnej świątyni znajdował się kiedyś złoty posąg Zeusa – jeden z 7 cudów świata. Dzisiaj zostały tylko ruiny, ale kiedyś było to szczytowe osiągnięcie architektury doryckiej.

Świątynia Ateny Nike

Świątynia Ateny Nike

„Nike” w języku starożytnych Greków oznacza zwycięstwo. Ta wzniesiona w dobrze widocznym miejscu na Akropolu świątynia miała pomóc imperium ateńskiemu w wojnie przeciwko Sparcie. Nie pomogła.

Plaka

Plaka

Ta zabytkowa dzielnica u podnóża Akropolu znana jest również jako „Dzielnica Bogów”. Doskonałe miejsce na spacer i oglądanie wykopalisk archeologicznych.

Ateny: Zaplanuj pobyt

Gdzie nocować w Atenach?

Jeśli planujesz zwiedzać głównie okolice Akropolu, Plaka będzie najlepszym rozwiązaniem. Dzielnica sama w sobie jest ciekawą atrakcją, a na jej ulicach panuje błoga cisza. Do głównych atrakcji turystycznych Aten można też bez problemu dotrzeć z dzielnicy Monastiraki, która powinna się spodobać osobom szukającym bogatego życia ulicznego.

Na ile dni przyjechać do Aten?

Zależy to oczywiście od tego, jak dużą część Aten chcesz zwiedzić. Ponieważ większość zabytków znajduje się na Akropolu, stanowiska archeologiczne, najpopularniejsze place i najlepsze restauracje Aten można odwiedzić w 3 dni.

Jak poruszać się po Atenach?

Po mieście kursują autobusy i trolejbusy. Zatrzymuje się je, stojąc na niebieskich (autobusy) lub żółtych (trolejbusy) przystankach poprzez machnięcie ręką. Bilety są tanie, ale i taksówki nie są drogie. Od niedawna Ateny posiadają też nowy system metra. Jego budowa znacznie się opóźniła, ponieważ robotnicy co chwilę dokonywali odkryć archeologicznych!

Przydatne informacje

 • Język
  Grecki
 • Waluta
  EUR (€)
 • Strefa czasowa
  UTC (+02:00)
 • Kod kraju
  +30
 • Najlepszy czas na zwiedzanie
  Najprzyjemniejsza aura panuje w Atenach wiosną i jesienią, kiedy jest ciepło i nie ma wielu turystów.

Ateny: Wycieczki i bilety

Ateny: Najciekawsze atrakcje

Grecja: Ciekawe miejsca

Ateny: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Ateny? Kliknij tutaj.

Ateny: Co mówią inni?

Wycieczka z Aten na Wyspy Sarońskie: Hydra - Poros - Egina

Wycieczka dobrze zorganizowana. Opcje wycieczki z transportem z hotelu na statek i z powrotem polecam można jeszcze dojechać samochodem albo taxi, rano może być problem z dojazdem komunikacją miejską. Spóźniony o 30 minut odbiór turystów z hotelu, ale bez pośpiechu zdążyliśmy na statek. Miejsc na statku jest odpowiednia ilość, każdy znajdzie coś dla siebie. Bardzo dobra obsługa i informacja dotycząca powrotu na statek. Lunch na statku smaczny, w formie szwedzkiego stołu, jedzenie było sukcesywnie dokładane. Bardzo mało czasu na zwiedzanie wyspy Hydra i Poros. Nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkich najciekawszych miejsc w pobliżu.

poznać ciekawe miejsca w Atenach rowerem

Tak się złożyło, ze w 3-godzinnej wycieczce brałiśmy udzaił tylko we dwoje. Przemiły przewodnik Dimos Kontovounisios z dużą wiedzą, którą potrafił przekazać w fajny sposób, pokazał nam częśc miasta rowerem. Byliśmy już cały poprzedni dzień w Atenach, ale nie zobaczyliśmy tego co dzięki wycieczce z nim. Od razu inaczej spojrzeliśmy na miasto, po prostu zaczęło nam się podobać. Trzy godziny minęły niestety bardzo szybko, ale wspomnienia pozostały.

Athens: Sunset Bike Tour Autor: Małgorzata, 14.06.2017

Interesująca, dobrze zorganizowana i w miłej atmosferze

Wybraliśmy tę wycieczkę aby lepiej poznać miejsca w Atenach i ominąć kolejki na Akropol. Zdecydowanie nasze oczekiwania zostały spełnione. Tempo dostosowane do każdego, wiele przystanków na których kolejne ciekawostki były przedstawiane. Każdy przystanek w miarę możliwości w cieniu. Dłuższe postoje w ważniejszych miejscach z przerwami na toaletę czy napełnienie wody. Bardzo udana wycieczka.

Wycieczka wspaniała, wyspy przepiękne, prom super, obsługa, zespół muz

Wycieczka super, wyspy przepiękne, pogoda, przyroda wspaniała, to była niezapomniana przygoda. Załoga na statku sympatyczna, jedzenie dobre, obsługa wspaniała, zespół muzyczny grał przez całą podróż, tańce, zabawa do samego końca, zespół muzyczny cudowny, szczególnie Pan Tomasz- saksofon, klarnet, grał i bawił wszystkich świetnie! Jesteśmy bardzo zadowoleni, na pewno tam kiedyś wrócimy:-)