Alhambra

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

4 rzeczy, o których warto wiedzieć przed wizytą w Alhambrze

Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami przed wizytą w zapierającej dech w piersiach Alhambrze, która znajduje się w Grenadzie. Dowiedz się, jaką wartość historyczną ma ten zabytek i ile czasu tam spędzisz. Nasze porady sprawią, że Twoja podróż będzie niezwykła.

 • Odwiedź jeden z najważniejszych zabytków Hiszpanii

  1. Odwiedź jeden z najważniejszych zabytków Hiszpanii

  Alhambra nazywana jest jednym z 12 skarbów Hiszpanii i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z pewnością warto zobaczyć wszystkie części tego zabytku, jednak na szczególną uwagę zasługują pałace Nasrydów. Znajdują się one u podnóża gór Sierra Nevada i stanowią perłę muzułmańskiego dziedzictwa kulturowego Grenady. Kompleks pałacowy, składający się z Mexuaru, Serallo i Haremu, przywodzi na myśl ekstrawaganckie życie, jakie wiedziono u szczytu panowania dynastii Nasrydów.

 • Zarezerwuj swoje bilety jeszcze przed podróżą

  2. Zarezerwuj swoje bilety jeszcze przed podróżą

  Planowanie podróży do Alhambry z wyprzedzeniem to konieczność. Bilety można kupić najpóźniej na 3 dni przed wizytą. Jeśli wybierasz się tam np. w czasie przerwy zimowej lub w okresie okołowielkanocnym, musisz dokonać rezerwacji co najmniej 3 miesiące przed terminem wycieczki. Jeżeli zabraknie standardowych biletów wstępu, masz możliwość zarezerwowania wycieczki z przewodnikiem. Pamiętaj, że aby otrzymać bilety, musisz podać swoje imię i nazwisko oraz numer dowodu osobistego lub paszportu.

 • Zaplanuj czas na zwiedzanie

  3. Zaplanuj czas na zwiedzanie

  Dostęp do Alhambry jest utrudniony ze względu na otaczające to miejsce góry. Prowadzi tam tylko kilka dróg, wyrusz więc wcześnie, aby uniknąć pośpiechu. Jeżeli już jesteś w Grenadzie, dotarcie na miejsce zajmie Ci co najmniej 20 minut. Zwiedzanie wraz z wizytą w kompleksie pałacowym oraz w ogrodach Generalife trwa min. 3 godziny. Alhambra jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Hiszpanii – zakup biletu umożliwiającego wstęp bez kolejki pozwoli Ci w pełni wykorzystać każdą minutę pobytu.

 • Odwiedź wszystkie części Alhambry

  4. Odwiedź wszystkie części Alhambry

  Twierdza Alkazaba, wybudowana w 889 r. n.e. na ruinach rzymskich, to najstarsza część Alhambry. Odnowiono ją w XIII w. z polecenia dynastii Nasrydów, zaś takie zabytki, jak ogrody Generalife i Dziedziniec Lwów, zostały dodane do niej nieco później. Niektóre wycieczki z przewodnikiem obejmują wszystkie części Alhambry, warto jednak pamiętać, że każda z nich ma osobne wejście i do każdej obowiązuje osobny bilet wstępu. Niektóre miejsca na terenie pałacu są dostępne bezpłatnie dla zwiedzających.

Zaplanuj pobyt

 • Kiedy można go zwiedzić ?

  Pałac jest czynny przez cały rok z wyjątkiem 25 grudnia (Boże Narodzenie) i 1 stycznia (Nowy Rok).

 • Jaki obowiązuje ubiór?

  W pałacu nie obowiązuje żaden regulamin odnośnie ubioru, ale pamiętaj, że niektóre należące do Kościoła miejsca w innych częściach miasta mogą wymagać zakrycia nóg i ramion. Pamiętaj też, żeby trzymać się cienia i pić dużo wody!

 • Jak dotrzeć na miejsce?

  Linia C3 dowiezie Cię prosto pod kasę biletową. Możesz też dotrzeć tam pieszo – z centrum miasta prowadzi kilka ścieżek. Każda z nich ma około 800 metrów. Najpiękniejszą, najciekawszą i najspokojniejszą jest ta, która zaczyna się na Plaza Nueva. Prowadzi przez Cuesta de Gomérez, zabytkową bramę Puerta de las Granadas oraz przez otoczone drzewami ścieżki, które zabiorą Cię prosto do Alhambry.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Wtorek-sobota, 09:00-18:00 południe
  Niedziela, 09:00, 3: 30 PM
  Godziny wakacji może się różnić
 • Cena
  Najtańsze bilety dla dorosłych kosztują 14 EUR. Zalecamy wcześniejszą rezerwację.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Jeśli interesuje Cię architektura, dobrze będzie ją podziwiać słuchając komentarzy eksperta.
 • Jak tam dotrzeć?
  Linia C3, samochód, na piechotę z centrum miasta
 • Dodatkowe wskazówki

  • Wstęp dla dzieci do 12. roku życia jest darmowy, ale w dalszym ciągu wymaga rezerwacji.

  • Wejście do pałacu Nasrydów odbywa się co pół godziny; nie spóźnij się na swoje!

Alhambra: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Alhambra? Kliknij tutaj.

Alhambra: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.5 / 5

na podstawie 47 662 opinii

Bardzo dobra obsługa, na czas przyszły bilety i przypomnienie o terminach, warunkach wejścia, miejscu pobrania audioguide itp. Zdecydowanie warto przyjść dużo wcześniej przed godziną wejścia do Pałacu Nasrydów (tu godzina wejścia jest przestrzegana) i obejrzeć ogrody i inne pałace wcześniej lub zarezerwować sobie więcej czasu na wyprawę do Alhambry. Mnie wyprawa zajęła dużo więcej czasu niż zapowiadane 3 godziny (ale posiadanie "na własność" swojego odbiornika audioguide pozwala zwiedzać we własnym tempie, wysłuchiwać informacji nawet po kilka razy itp. - warto dobrze poznać to miejsce.

Niestety nasza podróż do Andaluzji przypadła na okres "wielkiej zarazy", co spowodowało, że nie czuliśmy się bardzo komfortowo. Niemniej jednak, pozwoliło to na zobaczenie Alhambry w sposób szczególny - były miejsca gdzie byliśmy po prostu sami !!!. W wycieczce oprócz nas udział brała jeszcze jedna para młodych ludzi (Włoch i Brazylijka) co dawało możliwość de facto prywatnego zwiedzenia całego obiektu. Przewodnik, Felipe - był bardzo zaangażowany i dzielił się widzą na temat Alhambry ale też mogliśmy porozmawiać na tematy ogólne dotyczące kultury i sztuki Andaluzji. Polecam serdecznie

Our guide Carlos was great ! He mixed Speaking English and Spanish So it was easier for us because we start learning Spanish year ago. During our staying it was a horrible rain but thank a Carlos accompanied we stay till the end. Great I recommend! Marga Janusz and Laura

Ciekawe, historia,, Pani Weronika przewodnik ok, wiedza i kultura. Polecam tę wycieczkę znajomym trochę krótki czas do zwiedzania.

Niesamowite miejsce pięknie utrzymane. Obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Andaluzji.