Alhambra

Odwiedź jeden z najważniejszych hiszpańskich zabytków i podziwiaj ekstrawagancję dynastii Nasrydów.

Wpisz termin, a my znajdziemy dla Ciebie wycieczkę

4 rzeczy, o których warto wiedzieć przed wizytą w Alhambrze

Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami przed wizytą w zapierającej dech w piersiach Alhambrze, która znajduje się w Grenadzie. Dowiedz się, jaką wartość historyczną ma ten zabytek i ile czasu tam spędzisz. Nasze porady sprawią, że Twoja podróż będzie niezwykła.

 • Odwiedź jeden z najważniejszych zabytków Hiszpanii

  1. Odwiedź jeden z najważniejszych zabytków Hiszpanii

  Alhambra nazywana jest jednym z 12 skarbów Hiszpanii i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z pewnością warto zobaczyć wszystkie części tego zabytku, jednak na szczególną uwagę zasługują pałace Nasrydów. Znajdują się one u podnóża gór Sierra Nevada i stanowią perłę muzułmańskiego dziedzictwa kulturowego Grenady. Kompleks pałacowy, składający się z Mexuaru, Serallo i Haremu, przywodzi na myśl ekstrawaganckie życie, jakie wiedziono u szczytu panowania dynastii Nasrydów.

 • Zarezerwuj swoje bilety jeszcze przed podróżą

  2. Zarezerwuj swoje bilety jeszcze przed podróżą

  Planowanie podróży do Alhambry z wyprzedzeniem to konieczność. Bilety można kupić najpóźniej na 3 dni przed wizytą. Jeśli wybierasz się tam np. w czasie przerwy zimowej lub w okresie okołowielkanocnym, musisz dokonać rezerwacji co najmniej 3 miesiące przed terminem wycieczki. Jeżeli zabraknie standardowych biletów wstępu, masz możliwość zarezerwowania wycieczki z przewodnikiem. Pamiętaj, że aby otrzymać bilety, musisz podać swoje imię i nazwisko oraz numer dowodu osobistego lub paszportu.

 • Zaplanuj czas na zwiedzanie

  3. Zaplanuj czas na zwiedzanie

  Dostęp do Alhambry jest utrudniony ze względu na otaczające to miejsce góry. Prowadzi tam tylko kilka dróg, wyrusz więc wcześnie, aby uniknąć pośpiechu. Jeżeli już jesteś w Grenadzie, dotarcie na miejsce zajmie Ci co najmniej 20 minut. Zwiedzanie wraz z wizytą w kompleksie pałacowym oraz w ogrodach Generalife trwa min. 3 godziny. Alhambra jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Hiszpanii – zakup biletu umożliwiającego wstęp bez kolejki pozwoli Ci w pełni wykorzystać każdą minutę pobytu.

 • Odwiedź wszystkie części Alhambry

  4. Odwiedź wszystkie części Alhambry

  Twierdza Alkazaba, wybudowana w 889 r. n.e. na ruinach rzymskich, to najstarsza część Alhambry. Odnowiono ją w XIII w. z polecenia dynastii Nasrydów, zaś takie zabytki, jak ogrody Generalife i Dziedziniec Lwów, zostały dodane do niej nieco później. Niektóre wycieczki z przewodnikiem obejmują wszystkie części Alhambry, warto jednak pamiętać, że każda z nich ma osobne wejście i do każdej obowiązuje osobny bilet wstępu. Niektóre miejsca na terenie pałacu są dostępne bezpłatnie dla zwiedzających.

Zaplanuj pobyt

 • Kiedy można go zwiedzić ?

  Pałac jest czynny przez cały rok z wyjątkiem 25 grudnia (Boże Narodzenie) i 1 stycznia (Nowy Rok).

 • Jaki obowiązuje ubiór?

  W pałacu nie obowiązuje żaden regulamin odnośnie ubioru, ale pamiętaj, że niektóre należące do Kościoła miejsca w innych częściach miasta mogą wymagać zakrycia nóg i ramion. Pamiętaj też, żeby trzymać się cienia i pić dużo wody!

 • Jak dotrzeć na miejsce?

  Linia C3 dowiezie Cię prosto pod kasę biletową. Możesz też dotrzeć tam pieszo – z centrum miasta prowadzi kilka ścieżek. Każda z nich ma około 800 metrów. Najpiękniejszą, najciekawszą i najspokojniejszą jest ta, która zaczyna się na Plaza Nueva. Prowadzi przez Cuesta de Gomérez, zabytkową bramę Puerta de las Granadas oraz przez otoczone drzewami ścieżki, które zabiorą Cię prosto do Alhambry.

Przydatne informacje

 • Kiedy można zwiedzać?
  Wtorek-sobota, 09:00-18:00 południe
  Niedziela, 09:00, 3: 30 PM
  Godziny wakacji może się różnić
 • Cena
  Najtańsze bilety dla dorosłych kosztują 14 EUR. Zalecamy wcześniejszą rezerwację.
 • Czy konieczny jest przewodnik?
  Jeśli interesuje Cię architektura, dobrze będzie ją podziwiać słuchając komentarzy eksperta.
 • Jak tam dotrzeć?
  Linia C3, samochód, na piechotę z centrum miasta
 • Dodatkowe wskazówki

  • Wstęp dla dzieci do 12. roku życia jest darmowy, ale w dalszym ciągu wymaga rezerwacji.

  • Wejście do pałacu Nasrydów odbywa się co pół godziny; nie spóźnij się na swoje!

Alhambra: Pozostałe atrakcje

Chcesz poznać wszystkie atrakcje w miejscu Alhambra? Kliknij tutaj.

Alhambra: Co mówią inni?

Ogólna ocena

4.5 / 5

na podstawie 47 014 opinii

Pałace i ogrody Alhambra to zdecydowanie coś dla czego warto jechać nawet kilka godzin! Nieprzeciętna wycieczka i cudne pejzaże. Swietnie zachowany spory kawał historii tej części świata. Zdecydowanie warto skorzystać z wiedzy przewodnika. W naszym wypadku była do Pani Gosia, którą polecamy! Kompletna wiedza podawana w genialny sposób, nic dodać nic ująć. Od strony logistycznej dobrze przygotowane miejsce pod przynęcie nawet sporej liczby turystów. Polecam!

It was amazing experience! Not only because Alhambra is so remarkable and exceptrional, but because we had such a fantastic guide - Eva! Thanks to her energy, knowledge and stories we could properly appreciate and understand what we saw there, and the momories from this excursion will stay with us forever.

Bardzo podobała mi się wizyta z przewodnikiem, a konkretnie z Janą, była bardzo przyjemna i bardzo miła. Było świetnie!

Kawał historii półwyspu Iberyjskiego w najlepszym wydaniu.

Super miejsce, przepiękna architektura. BArdzo polecam.